Bibliotekarz 2.0

25 września br. w Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyły się warsztaty pn. „Otwarte zasoby edukacyjne, mobilne narzędzia i aplikacje sposobem na młodych czytelników”. Prowadził je dr Grzegorz Gmiterek, wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, autor wielu publikacji (m.in. książek „Biblioteka w środowisku społecznościowego Internetu: biblioteka 2.0” oraz „Aplikacje mobilne nie tylko w bibliotece”) poświęconych wykorzystaniu nowych technologii w bibliotekach.

Podczas spotkania z bibliotekarzami z KBP oraz bibliotek powiatu krośnieńskiego G. Gmiterek dzielił się swoją ogromną wiedzą dotyczącą bibliotek wirtualnych i cyfrowych, mobilnych urządzeń i aplikacji oraz usług online (serwisów wiki, screencastów, ankiet, prezentacji, infografik, map myśli), wyszukiwarek bibliotecznych i serwisów kontrolowanej jakości oraz tego, jak bibliotekarze mogą korzystać z nich w swojej codziennej pracy z konkretnymi grupami użytkowników, zwłaszcza z dziećmi i młodzieżą.

Biblioteki nie mogą zrezygnować z nowych technologii – mówił Gmiterek. Prezentował szereg nowatorskich rozwiązań wdrażanych przez biblioteki w Polsce i na świecie i zachęcał do tego, by nie tylko z nich korzystać, ale również się nimi inspirować. Projekty Biblioteki Narodowej – biblioteka cyfrowa POLONA, Biblioteki Kongresu – THE COMMONS czy British Library – korzystanie z platformy Pinterest, to tylko niektóre z prezentowanych na warsztatach innowacji. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się również, jak tworzyć biblioteczne blogi i podcasty, archiwa np. Tweetów, jak nagrywać audiobooki, jak korzystać z serwisów wiki, aplikacji do tworzenia książek itp.

Jednym z głównych tematów poruszanych na warsztatach była też próba znalezienia odpowiedzi na pytania: jaka jest rola bibliotekarza we współczesnym świecie? Kim będzie on w przyszłości? Czy prawdziwe są wizje o końcu bibliotek i zawodu bibliotekarza? Wydaje się, że czarne scenariusze się nie sprawdzą, a rola bibliotekarza będzie się wzmacniać. To on będzie „przewodnikiem” po świecie technologii i cyfrowych informacji, będzie uczył korzystania z otwartych zasobów, zarządzania informacją, szukania dostępu do danych i weryfikowania wiarygodności źródeł.

Warsztaty odbyły się w ramach realizowanego przez KBP projektu „Biblioteka – przestrzeń działań twórczych” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu „Partnerstwo dla Książki”.

Poprawiono: czwartek, 27, wrzesień 2018 09:52

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2020
P W Ś C P S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Początek strony