„Mała Książka – Wielki Człowiek” w Krośnie

Krośnieńska Biblioteka Publiczna zaprasza najmłodszych krośnian wraz rodzicami do swoich placówek i do udziału w akcji „Mała książka – wielki człowiek”. Projekt skierowany jest do trzylatków, tj. dzieci urodzonych w 2015 roku.

afiszKażdy trzylatek, który zapisze się do biblioteki, oczywiście za pośrednictwem rodziców, otrzyma Wyprawkę Czytelniczą, zawierającą książkę „Pierwsze wiersze dla...” oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek, rodzic zaś dostanie broszurę informacyjną „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”, przypominającą o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadającaą, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Przy kolejnych wizytach w bibliotece, połączonych z wypożyczeniem przynajmniej jednej książki, Mały Czytelnik kolekcjonował będzie naklejki na swojej karcie. Po uzyskaniu dziesięciu, każde dziecko uhonorowane zostanie imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W projekcie uczestniczyć mogą dzieci urodzone w 2015 r., które dopiero zapisane zostaną do biblioteki, ale też dzieci zapisane przez rodziców wcześniej.

Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem.

Projekt nawiązuje do kampanii proczytelniczych realizowanych na całym świecie, a zapoczątkowanych w 1992 r. przez brytyjską fundację BookTrust.

Wyprawki Czytelnicze w Krośnie można odbierać w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Głównej przy ul. Wojska Polskiego 41 oraz w sześciu filiach na terenie miasta: Filii nr 1 (Polanka – ul. Decowskiego 42), Filii nr 2 (Suchodół – ul. Grunwaldzka 2), Filii nr 3 (Osiedle Traugutta – u. Witosa 1e), Filii nr 4 (Osiedle Tysiąclecia – ul. Krakowska 124), Filii nr 5 (Białobrzegi – ul. Kopernika 17), Filii nr 7 (Osiedle Turaszówka – ul. Rzeszowska 1).

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Poprawiono: środa, 26, wrzesień 2018 12:58

Kalendarz wydarzeń

Styczeń 2021
P W Ś C P S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony