Warto być krytycznym! Warsztaty Jarosława Czechowicza

„Komu przyda się tekst krytyczny?; Jak napisać taki tekst, by stał się krytyką konstruktywną?; Czy krytyka to wyrażenie własnej opinii, czy może merytoryczne odniesienie do słabości przedmiotu krytyki?” – to tylko niektóre dylematy i wątpliwości, o których mówił Jarosław Czechowicz podczas warsztatów krytycznego pisania. Warsztaty, z udziałem młodzieży z I i II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie, odbyły się 22 października 2018 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

>Tekst krytyczny – jak podkreślał prowadzący – nie powinien zniechęcać do sięgnięcia po opisywany utwór, ale powinien być punktem wyjścia do dalszego krytycznego odbioru, „powinien wzbudzać krytyczną ciekawość odbiorcy”. Nigdy nie należy pisać „odradzam” – mówił.

>Młodzi ludzie otrzymali również kilka wskazówek, czego unikać w tekście krytycznym – m.in. „złośliwości dygresji mających usatysfakcjonować piszącego, ale niewiele dających czytelnikowi, zbytniej pewności siebie, powtarzania argumentów innych krytykujących”.

>Prowadząc warsztaty, Jarosław Czechowicz opierał się przede wszystkim na swoich wieloletnich doświadczeniach w pisaniu tekstów krytycznych. Od 2007 roku prowadzi blog „Krytycznym okiem” http://krytycznymokiem.blogspot.com/, jest niezależnym recenzentem, autorem ponad tysiąca trzystu omówień współczesnej prozy polskiej i światowej, a także autorem książek z wywiadami: „Rok w rozmowie. Pisarze krytycznym okiem” (2014) oraz „Poza napisanym” (2017).

Młodych ludzi zachęcał do pokazania, że mają własne zdanie, ale krytyka powinna być konstruktywna, krytykować należy kulturalnie i taktownie, unikając przy tym osobistych „wycieczek” w stronę autora… – mówił.

Po części teoretycznej uczestnicy warsztatów musieli sami zmierzyć się z napisaniem tekstu krytycznego na dowolny, wybrany przez siebie temat. Filmy Patryka Vegi, książka Deborah Curtis „Przejmujący z oddali”, spot reklamowy PiS-u, powieść Agathy Christie czy popularne „talent show” z udziałem dzieci – to tylko niektóre tematy, które stały się przedmiotem krytyki w zaprezentowanych przez młodzież tekstach. Każda z tych wypowiedzi otrzymała merytoryczną ocenę prowadzącego, ale także wywołała dyskusję wśród pozostałych uczestników warsztatów.

>Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Łączy nas książka!”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu „Partnerstwo dla książki”.

Poprawiono: wtorek, 23, październik 2018 13:07

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony