Jesienne spotkania z książką

Jesień to wyjątkowa pora roku, pełna kolorowych liści, kasztanów, żołędzi oraz smacznych owoców i warzyw. Podczas październikowych spotkań z dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 10 w Krośnie utrwalaliśmy wiadomości o jesiennej przyrodzie.

5 października 2018 r. sześcioletnie „Pszczółki” uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych z cyklu „Akademia małego czytelnika” pt. „Barwy jesieni”. Dzieci wysłuchały bajki Małgorzaty Strzałkowskiej „Jesień”, rozmawiały o cechach jesiennej pogody, jesiennym krajobrazie, przygotowywaniu się ludzi i zwierząt do zimy. Była też zabawa matematyczna, podczas której przedszkolaki dodawały i odejmowały kolorowe liście oraz zabawa ruchowa, w trakcie której maluchy ułożyły z liści długi, barwny szal dla Pani Jesieni. Sześciolatki rozwiązywały też jesienne zagadki oraz quiz „Prawda, czy fałsz?”. A na koniec zajęć odbył się konkurs plastyczny – dzieci rysowały „Bukiet jesiennych liści”. Po obejrzeniu wystawy prac każde dziecko otrzymało w nagrodę pamiątkową zakładkę do książki.

Natomiast 22 października 2018 r. grupa czteroletnich i pięcioletnich „Biedroneczek” podczas zajęć z cyklu „Rosnę z książką” pt. „Jesienne stragany” poznawała bogate „dary jesieni”, które otrzymujemy z sadów i ogrodów. Dzieci wysłuchały wierszy Anny Tomaszewskiej „Dary jesieni” oraz Doroty Gellner „Jesienny pociąg”, które przypomniały im nazwy i kolory owoców i warzyw, po czym odbyła się zabawa dydaktyczna „Konfiturowa loteryjka” – na przygotowane sylwety słoików dzieci naklejały kartoniki z owocami i warzywami według kolorów. Nie zabrakło oczywiście zagadek i quizów o jesieni, z którymi maluchy poradziły sobie doskonale. Podczas zajęć plastycznych „Biedroneczki” stworzyły „Jesienny pociąg” – wykleiły tekturowe wagoniki ilustracjami kolorowych owoców i warzyw. Na zakończenie spotkania dzieci zaśpiewały wesołe, jesienne piosenki.

Październik to także miesiąc, w którym obchodzimy urodziny ulubionego przez wszystkie dzieci misia – Kubusia Puchatka.

92. urodziny Kubusia świętowaliśmy uroczyście z najmłodszymi, trzyletnimi przedszkolakami. 10 października 2018 r. odbyły się zajęcia z cyklu „Bajkoteka malucha” pt. „Sto lat! Sto lat! Kubusiu Puchatku”. Małe „Żabki” wysłuchały opowiadania „Wielka urodzinowa niespodzianka dla Puchatka” z książki C. Case „Puchatkowy skarbczyk niezwykłych dni”, a następnie na podstawie kolorowych ilustracji opisywały przyjęcie urodzinowe w Stumilowym Lesie. Chętnie opowiadały, jak same świętują swoje urodziny. Wszyscy zgodnie uznali, że podczas imprezy urodzinowej niezbędne są zabawy ruchowe, więc przystąpiliśmy do gimnastyki z Kubusiem Puchatkiem w oparciu o książkę „W górę, w dół, a potem wpół”.

Na koniec zajęć małe „Żabki” pięknie pokolorowały obrazki pt. „Laurka dla Puchatka”.

Wszystkie nasze październikowe zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem zarówno młodszych, jak i starszych przedszkolaków. Postaramy się, by kolejne, listopadowe, były jeszcze ciekawsze!

Poprawiono: wtorek, 30, październik 2018 13:31

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony