Stop motion w bibliotece…

Bibliotekarze z Krosna i powiatu krośnieńskiego uczestniczyli w warsztatach tworzenia animacji poklatkowej, które odbyły się 19 października 2018 r. w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej. Warsztaty miały na celu pokazanie możliwości wykorzystania techniki stop-motion w pracy współczesnej biblioteki.

Historia filmu animowanego i jego najważniejsi przedstawiciele – to temat, który stanowił wprowadzanie do praktycznej części warsztatów. Uczestnicy dowiedzieli się również, czym się charakteryzuje „warsztat animatora” i jak niewiele trzeba ze strony technicznej, żeby taki amatorski film stworzyć, choć – jak się później okazało – tworzenie animacji wymaga sporo czasu i dużego zaangażowania oraz pomysłowości ze strony „twórców”.

„Reklama, teledyski, czołówki filmów fabularnych to miejsca, gdzie na co dzień możemy zobaczyć, jak zasady animacji można wykorzystywać” – mówiła prowadząca Magdalena Krzosek-Hołody, a „film animowany z definicji jest zainteresowany otaczającym nas światem”. I to właśnie przedmioty, które nas otaczają, miały zainspirować do powstania krótkich scenariuszy scenek, które następnie były fotografowane. W efekcie można było zobaczyć, jak z pojedynczych zdjęć można zrobić film, a statyczne przedmioty – wprawić w ruch.

Metodą, którą zastosowali bibliotekarze przy tworzeniu scenek do treści wybranej przez siebie piosenki, była technika pikselacji, czyli wykonywanie zdjęć żywym osobom. Dodatkowo wykorzystano płaskie, białe elementy wycinanek, które stanowiły ilustrację do przedstawianych historii.

Warsztaty prowadziła Magdalena Krzosek-Hołody – absolwentka studiów o specjalności reżyseria dźwięku i komunikacja wizualna krakowskiej AGH. Specjalizuje się w realizacji projektów intermedialnych, m.in. dla Muzeum Dobranocek w Rzeszowie czy Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Pracowała również dla instytucji kultury i festiwali filmów animowanych.

Zaproponowana przez M. Krzosek-Hołody forma warsztatów w KBP była nie tylko okazją do wykazania się kreatywnością i pomysłowością ze strony uczestników, ale także twórczą zabawą.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Biblioteka – przestrzeń działań twórczych”, przy dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu „Partnerstwo dla Książki”.

Poprawiono: poniedziałek, 22, październik 2018 13:52

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony