„Rymoczytanie łączy nas wspaniale!” – XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Krośnieńskiej Bibliotece

Pod takim hasłem, 5 czerwca 2018 r. odbyła się w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej impreza czytelnicza z okazji XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Wzięli w niej udział trzecioklasiści z krośnieńskich szkół podstawowych wraz z wychowawcami i rodzicami.

Gościem specjalnym była Agnieszka Frączek – dr habilitowany językoznawstwa, germanistka i leksykograf, a z zamiłowania autorka wierszy i opowiadań dla dzieci. Pracuje na Uniwersytecie Warszawskim. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi, a także uczy ortografii. Stworzyła również serię książek logopedycznych. Jest laureatką nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.

Zebranych powitała Bogusława Bęben – dyrektor KBP, a następnie przedstawiła zaproszonych gości, wśród których byli: Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna, Anna Dubiel – Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna, Joanna Sowa – rzecznik prasowy Urzędu Miasta, Ewa Bukowiecka – rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego oraz Piotr Krzysztof – Prezes Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu w Krośnie.

Dowodem na to, że „Czytanie łączy”, a tak brzmi tegoroczne hasło OTCD, jest trwająca już kilka lat współpraca biblioteki z działającym w Krośnie Stowarzyszeniem Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu, w ramach której czytamy dzieciom w szpitalnym „Bajkowym Kąciku”. Krośnieńska Biblioteka Publiczna, podczas mającej miejsce 18 maja 2018 r. kolejnej edycji Nocy w bibliotece, ogłosiła zbiórkę książek dla podopiecznych Stowarzyszenia. Zebrane bajeczki na ręce Prezesa Stowarzyszenia P. Krzysztofa przekazała B. Bęben – dyrektor KBP, dziękując równocześnie za zaangażowanie i aktywny udział w kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

Po tym miłym akcencie, przyszedł czas na rymoczytanie. Zaproszeni goście przeczytali zgromadzonym dzieciom wiersze Agnieszki Frączek, a wśród czytających była sama autorka.

Następnie odbył się finał konkursu recytatorskiego pt. „Wiersze trudne niesłychanie”. Wystąpili w nim laureaci I etapu, który miał miejsce w maju podczas obchodów XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. O miano mistrza recytacji wierszy A. Frączek ubiegało się siedmiu recytujących. Jury przyznało go Konstancji Zuzak ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Krośnie za interpretację wiersza „Ale leje”. Uczestnicy konkursu odebrali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

Po czytaniu i recytowaniu wierszy, wszyscy obecni zaproszeni zostali na spotkanie z ich autorką – Agnieszką Frączek. Poetka mówiła swoim czytelnikom, że wymyślony świat maluje słowami, a jej „źródełkiem” do pisania książek jest język polski. To z niego czerpie inspirację do kolejnych wierszy. Wiele miejsca poświęciła książce „Rany Julek”, która jest biografią Juliana Tuwima. Opisała w niej „wybryki” poety o olbrzymiej wyobraźni i wrażliwości. Autorka powiedziała dzieciom, że nie ma książek, w których opisana historia jest tylko fikcją lub tylko rzeczywistością, bowiem w każdym wierszu te dwa światy splatają się ze sobą. Opowieści o swoich książkach autorka przeplatała czytaniem wierszy. Wiele z nich pochodziło z książki „Za płotem z ostów”. Opowiedziała szczegółowo historię jej powstania, a także wiele miejsca poświęciła ilustracjom wykonanym przez Elżbietę Wasiuczyńską. Na koniec spotkania A. Frączek odpowiadała trzecioklasistom na liczne pytania, a następnie chętnie rozdawała autografy i pozowała ze swoimi czytelnikami do zdjęć.

Wszystkich obecnych na spotkaniu, i tych dużych, i tych trochę mniejszych, wspólne rymoczytanie połączyło wspaniale!

Impreza odbyła się w ramach zadania „Odbite w słowach” realizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Krośnie i Krośnieńska Bibliotekę Publiczną przy wsparciu finansowym Miasta Krosna.

Poprawiono: wtorek, 05, czerwiec 2018 18:28

Kalendarz wydarzeń

Styczeń 2023
P W Ś C P S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Początek strony