Historie same mnie odnajdują… spotkania autorskie Łukasza Wierzbickiego w KBP

Uczniowie klas trzecich krośnieńskich szkół podstawowych – nr 3, 4, 7 i 10 – mieli przyjemność uczestniczenia w dwóch spotkaniach z Łukaszem Wierzbickim w dniu 26 października br. w Oddziale dla Dzieci i Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

Łukasz Wierzbicki jest autorem książek dla dzieci, podróżnikiem, redaktorem i biografistą. Jak sam mówił, pisarzem został w wieku sześciu lat. Napisał i zilustrował swoją pierwszą książkę… historyczną. Swoje dorosłe życie zaczął niezwykle… nudno. Skończył Akademię Ekonomiczną i pracował w banku. Czuł się z tym bardzo źle i nie na miejscu. Do czasu kiedy dziadek opowiedział mu historię o Kazimierzu Nowaku. I tak powstał pomysł na pierwszą książkę – historię o polskim podróżniku, który w latach trzydziestych XX wieku rowerem przejechał Afrykę dwa razy w ciągu pięciu lat. W ten sposób „Afryka Kazika” stała się pierwszą „dorosłą” książką Łukasza Wierzbickiego. Historia Kazimierza Nowaka była na tyle interesująca, że autor postanowił podążyć śladem swojego bohatera… z żoną i siedmiomiesięcznym synem.

Kolejna historia na książkę odnalazła Łukasza Wierzbickiego na herbatce u sąsiadki. Tam usłyszał opowieść o niedźwiadku Wojtku, który był towarzyszem żołnierzy Armii Andersa. Tak powstała książka „Dziadek i Niedźwiadek”. W dużej mierze oparta na relacji ostatniego z żyjących żołnierzy Andersa – Wojciecha Narębskiego.

Pomysł na następną książkę znalazł się w Gdańsku, skąd autor otrzymał telefon o pewnej walizce. Należała ona do pary polskich podróżników: Haliny Korolec-Bujakowskiej i Stanisława Bujakowskiego. Wspólnie odbyli podróż motorem z Druskiennik na Litwie przez kraje europejskie, Turcję, Syrię, Irak, Persję, Indie, Birmę, Indochiny do Szanghaju w Chinach. Książka „Machiną przez Chiny” opowiada o przygodach podróżników. Są one tak fascynujące, że powstała również wersja dla starszych czytelników pt. „Mój chłopiec, motor i ja”.

Łukasz Wierzbicki jest również autorem książek: „Wypraw niesłychana Benedykta i Jana”, „Wróżby dla Kuźmy”, „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści”. W przygotowaniu są kolejne dwie książki: „Wokół świata na wariata” – o podróży Tadeusza Perkitnego i Leona Mroczkiewicza dookoła świata oraz „Ocean to pikuś” – o wyprawie Aleksandra Doby kajakiem przez Atlantyk.

Niesamowity kontakt z młodym czytelnikiem, humor, duży dystans do siebie, pasja podróżnicza i dowód na to, że marzenia się spełniają – tak zaprezentował się w Krośnie Łukasz Wierzbicki.

Spotkania odbyło się w ramach projektu „Biblioteka – miejsce czytania, miejsce działania”, realizowanym przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poprawiono: czwartek, 26, październik 2017 17:12

Kalendarz wydarzeń

Styczeń 2021
P W Ś C P S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony