Czytanie porusza, czyli Noc bibliotek w Filii nr 4 KBP

Po raz kolejny Filia nr 4 zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy podczas III edycji krajowej Nocy bibliotek, której przyświecało hasło „Czytanie porusza”. 3 czerwca 2017 r. o godz. 19:00 zgromadziliśmy się wszyscy, by ogłosić wszem i wobec, że biblioteka to doskonałe i inspirujące miejsce do wspólnej zabawy, pośród regałów pełnych książek. Biblioteka, „ubrana” kolorowymi plakatami i balonikami, wyglądała w ten wieczór wyjątkowo.

Przybyłe do biblioteki dzieci powitała Bogusława Bęben - Zastępca Dyrektora KBP, życząc wszystkim udanej zabawy.

No i zaczęło się... Wystartowaliśmy grą drużynową pt. „Kolor wygrywa”. Podzieleni na cztery kolorowe drużyny: zieloną, niebieską, czerwoną i żółtą, rozpoczęliśmy wyścig z czasem, rozwiązując kolejne zadania i pokonując niejedną przeszkodę, by dotrzeć do finału i otrzymać główną wygraną - pyszne cukierki! Po każdym wykonanym poprawnie zadaniu, kapitanowie drużyn meldowali się u Wielkiego Kustosza i otrzymywali koperty z nowymi wyzwaniami i kolejnymi misjami do wypełnienia. Drużyny musiały wykazać się umiejętnościami matematycznymi, sprawnością fizyczną, logicznym myśleniem, sprytem i intuicją tropicieli, ale warto było, bo emocje jakie towarzyszyły graczom trudno opisać. Wygrała zielona drużyna. Serdecznie gratulujemy! Pragniemy nadmienić, że zachowali się wspaniale - podzielili się wygraną z pozostałymi kolorowymi drużynami.

Po grywalizacji i ogłoszeniu zwycięzców czekała na wszystkich niespodzianka. Do biblioteki przyszedł Stanisław Gerula - pasjonat sportu, który poświęcił swój czas, by przekazać dzieciom tajniki gry w tenisa stołowego i rozegrać z nimi mecz. Cenne uwagi, których udzielił, przydadzą się, gdy podczas przerw w szkole rozegrają niejeden mecz z kolegami.

W czasie gdy niebiescy trenowali serwowanie z S. Gerulą, czerwoni pilnie ćwiczyli role do „Królewny Śnieżki”, by wystąpić w teatrze cieni. Żółci i zieloni wykonywali prace plastyczne, kolorując misterne obrazki autorstwa Anity Graboś z książki „Wyspy. Sztuka kolorowania”. Gdy już wszyscy zagrali w ping-ponga, odbyli próby generalne do przedstawień, a także wykonali prace plastyczne - na przemian, kolor po kolorze - należało coś przekąsić.

Gdy posiłek dobiegał końca, za oknem było już ciemno. Dzieci rozlokowały się z kocykami i poduszkami między wysokimi regałami i przy zapalonych latarkach słuchały głośno czytanej książki Grzegorza Kasdepke „Kto zamawiał koszmarną przygodę?”. Po kilku akapitach powiało grozą, o spaniu nie było mowy. Strach, który przeżywał Patryk - bohater książki, udzielił się wszystkim obecnym w bibliotece. Po raz kolejny tego wieczoru przekonaliśmy się, że czytanie porusza, trzeba więc wstać i zaprosić wszystkich na spektakle w teatrze cieni.

Niebieska drużyna przedstawiła „Czerwonego Kapturka”, czerwona - „Królewnę Śnieżkę”, żółta - „Jasia i Małgosię”, zielona - „Kopciuszka”. Poruszającym się na tle białego prześcieradła cieniom towarzyszyło głośne czytanie tych właśnie bajek. I po raz kolejny mistrzami okazali się zieloni, ich „Kopciuszek” zebrał najwięcej braw.

Po teatralnych wrażeniach poderwaliśmy się do tańca. Kroki tańca zwanego popularnie belgijką okazały się nie takie trudne, jak początkowo sądzono. Wszyscy bawili się wyśmienicie i nawet nie zauważyli jak minęła 22:00 i czas wracać do domu.

Na zakończenie każdy uczestnik krajowej Nocy bibliotek otrzymał certyfikat udziału w tej niecodziennej imprezie, którą serdecznie polecamy i rekomendujemy. Do zobaczenia za rok!

Poprawiono: czwartek, 29, czerwiec 2017 12:33

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony