Czarno na białym - spotkanie z Marcinem Brykczyńskim

6 czerwca 2017 roku w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie drugoklasistów Szkoły Podstawowej nr 14 i nr 4 w Krośnie z Marcinem Brykczyńskim.

Pisarza i tłumacza książek (nie tylko dla dzieci) można śmiało nazwać mistrzem słowa, ekwilibrystą językowym. Przyznaje, że pierwsze wiersze zaczął pisać jako dziecko, a tak na poważnie zajął się pisarstwem prawie trzydzieści lat temu. Był również copywriterem i publicystą, pisał scenariusze reklam telewizyjnych i radiowych, teksty i hasła reklamowe. Jest laureatem wielu nagród: Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Polskiej Sekcji IBBY, Fundacji Świat Dziecka.

„Czarno na białym” to pierwsza książka pisarza, do której ma wielki sentyment. Na potrzeby spotkań autorskich stworzył z niej specjalny skrypt, z którego odczytuje wiersze, a ilustracje (autorstwa Janusza Stannego) widzą odbiorcy. W ten sposób pracuje wyobraźnia dzieci i być może budzi się w nich chęć do tworzenia własnych historii. Sam autor zachęcał do pisania wierszy uprzedzając, że jest to jednocześnie fantastyczna jak i niebezpieczna praca. Dlaczego? Podczas spotkania autorskiego w jednym z warszawskich przedszkoli wszystkie dzieci wyszły autorowi na plecy. Ten fakt pozwolił na stwierdzenie, że pisanie wierszy może być niebezpieczne.

Marcin Brykczyński przeczytał również fragmenty innych książek: „Alfabecista”, „Czary, nieco szerszy wybór wierszy”, „A Kot ty jesteś?”, „Smok, księżniczka i stary kałamarz”, „Olaboga, lewa noga”. Opowiadał o tym, że wiersz można napisać w pięć minut, ale można też robić to przez pół roku. Ważne jest, aby do wiersza dodać rytm i melodię. Wówczas przybiera on odpowiednią formę. Wspominał również swoje dzieciństwo, kiedy to z braćmi układał pierwsze rymy. A kiedy zaczął pisać pierwsze wiersze, już nigdy nie przestał.

Fantastyczne spotkanie, ciekawa osobowość, cudowny kontakt z dziećmi. Po spotkaniu można było kupić książki Marcina Brykczyńskiego i dostać wyjątkowy autograf.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Czytanie się o(d)płaca!” przy wsparciu finansowym Miasta Krosna.

Poprawiono: czwartek, 29, czerwiec 2017 13:09

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2020
P W Ś C P S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Początek strony