Dla fotografa najważniejsze jest światło... warsztaty fotograficzne dla bibliotekarzy

„Bibliotekarz - czasem fotograf : jak zrobić dobre zdjęcie” - pod taką nazwą 29 maja 2017 r. odbyły się warsztaty dla bibliotekarzy z Krosna i powiatu krośnieńskiego, które miały na celu podniesienie kompetencji pracowników bibliotek w zakresie fotografowania, ale także pokazanie, jak umiejętnie wykorzystać możliwości techniczne aparatów fotograficznych w dokumentowaniu imprez odbywających się w bibliotekach.

Zawód bibliotekarza od wielu lat wymaga kreatywności i nabywania nowych umiejętności w wykonywaniu codziennych obowiązków ze strony osób zatrudnianych w bibliotekach. I choć wydaje się, że zdjęcie potrafi zrobić każdy, nie zawsze efekt końcowy jest zadawalający.

Warsztaty zaczęły się do krótkiego quizu - uczestnicy szkolenia musieli rozpoznać przedmioty, które przedstawiało zdjęcie. Okazało się, że obraz zarejestrowany przez obiektyw aparatu budzi często skojarzenia bardzo odległe od faktycznie sfotografowanego przedmiotu. Wszystko zależy od kreatywności i umiejętności fotografującego ten obiekt.

Jak ustawić czas otwarcia migawki, aby uzyskać jak najlepszy efekt fotograficzny; co to jest ISO w aparacie i do czego służy; jak czytać podstawowe nastawy aparatu; jak ustawić głębie ostrości; jak balans bieli wpływa na kolory zdjęć - to tylko niektóre zagadnienia, które omówił prowadzący warsztaty Bartłomiej Kiełtyka.

Na co dzień pracuje jako bibliotekarz w MBP w Gorlicach. Zajmuje się tworzeniem i kolportażem materiałów promocyjnych, dokumentacją wydarzeń, administrowaniem bibliotecznych stron www oraz szkoleniem pracowników w zakresie nowych technologii. Jak mówi, swoje zamiłowania dzieli między literaturę, fotografikę i plastykę. Na warsztatach w KBP podzielił się swoja pasją fotograficzną. Uczestnicy szkolenia mieli okazję obejrzeć różnego rodzaju aparaty - od bardzo starych analogowych po najnowsze modele, na co dzień wykorzystywane m.in. przy dokumentowaniu imprez.

Jak podkreślał „światło dla fotografa jest medium najważniejszym”, bo odpowiednie oświetlenie i odpowiednie do panujących warunków ustawienie parametrów aparatu decydują o jakości naszego zdjęcia. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak przy użyciu chusteczki czy pudełka po kliszy równomiernie naświetlić plan, ale także jakie są sposoby na brak statywu.

Zdjęcia zaprezentowane przez B. Kiełtykę, wykonywane przez niego podczas różnego rodzaju imprez jak spotkania autorskie czy koncerty, stanowiły również istotną inspirację dla uczestników. Na koniec sami mogli sprawdzić nabytą wiedzę, w praktyce wykonując własne zdjęcia na terenie biblioteki i w okolicy. Ćwiczenia te pokazały, że równie istotne jak umiejętność wykorzystania możliwości technicznych aparatu są wyobraźnia fotografa i znajomość zasad kompozycji w fotografii.

Szkolenie odbyło się w ramach projektu „Biblioteka jutra zmienia się!”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Partnerstwo dla książki”.

Poprawiono: wtorek, 30, maj 2017 12:39

Kalendarz wydarzeń

Styczeń 2021
P W Ś C P S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony