O Osieckiej z okazji Światowego Dnia Poezji

Marcowe spotkanie z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy nr 2 w Krośnie, które odbyło się 15 marca 2017 roku, związane było ze Światowym Dniem Poezji, który przypada w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W czasie spotkania omówiono postać i niektóre utwory Agnieszki Osieckiej (w 20. rocznicę śmierci).

Agnieszka Osiecka - poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka, reżyserka teatralna i telewizyjna, dziennikarka. „Poetka złamanego koloru”, jak ją określił Jan Kott, napisała teksty piosenek, które zajmują trwałe miejsce w historii polskiej muzyki rozrywkowej: „Zielono mi”, „Małgośka”, „W żółtych płomieniach liści”, „Nie spoczniemy”, „Polska Madonna”, „Niech żyje bal”, „Grajmy Panu” i in. Piosenki Osieckiej znalazły się w repertuarze popularnych wykonawców: Maryli Rodowicz, Edyty Geppert, Sławy Przybylskiej, Anny Szałapak, Seweryna Krajewskiego, zespołu „Skaldowie”. Można je odnaleźć w filmach i serialach telewizyjnych: „Czterej pancerni i pies”, „Małżeństwo z rozsądku”, „Noce i dnie”, „Jan Serce” i in. Do napisania tekstu piosenki, jak powtarzała, „wystarczy kartka i ołówek”.

Niezgoda na otaczający świat, samotność, zmaganie się z własnymi uczuciami, słabościami, uzależnieniami - to tematy jej twórczości. Wnikliwa obserwacja ludzi, którzy ją otaczali, również znajduje odbicie w jej wierszach. Jak powiedziała jej córka, Agata Passent, „Agnieszka Osiecka była osobą bardzo delikatną, nikogo nie pouczała, niczego nie narzucała i nie wskazywała palcem. Oddziaływała poprzez twórczość, talent, wdzięk, urodę i pióro. Czuła, że kobiety się z nią identyfikują. Zresztą nie tylko one, bo świetnie portretowała mężczyzn, jej piosenki śpiewali „Skaldowie, Seweryn Krajewski, Staszek Sojka”.

Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację poświęconą życiu i twórczości Osieckiej, wysłuchali jej wierszy: „Sama chciała…”, „Co się nażyłam…” i in. Z ochotą przeczytali „Okularników”. Mieli okazję obejrzeć i wysłuchać pierwszych teledysków i nagrań piosenek z jej tekstami. Wspólnie z Marylą Rodowicz i Sewerynem Krajewskim śpiewali „Niech żyje bal”, „Uciekaj moje serce”. U niejednego ze słuchaczy teksty poetki wywołały wzruszenie i skłoniły do refleksji. Niektóre fakty z jej życia nie były wszystkim znane, a tylko nieliczni pamiętają artystkę z programów telewizyjnych.

Na koniec cała grupa wysłuchała Edyty Geppert w piosence „Nie żałuję…” i obejrzała wystawkę książek poświęconą poetce.

Poprawiono: czwartek, 16, marzec 2017 17:57

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony