Prezentacja książki „Białobrzegi: historia i teraźniejszość”

16 marca 2017 roku w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie odbyła się prezentacja książki Artura Baty i Michała Łuczaja „Białobrzegi: historia i teraźniejszość”. Spotkanie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie.

Książka wydana została przez Krośnieńską Oficynę Wydawniczą w 2016 roku, z okazji poświęcenia nowego kościoła pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Krośnie-Białobrzegach.

W rozdziale „Białobrzeska opowieść” autorzy publikacji piszą m.in.:

Dzisiejsze Białobrzegi to rozwijająca się dynamicznie dzielnica Krosna, ale zanim się nią stały, były podmiejską osadą w dobrach królewskich, istniejącą już przy końcu XIV wieku. Najstarsza jej część zajmowała wzniesienie na prawym brzegu Wisłoka. Być może odsłonięte skały piaskowca, widoczne z dala i jaśniejące w słońcu sprawiły, że nazwano ją Białym Brzegiem, a później - Białobrzegami. Historia wsi związana była zawsze z Krosnem. Przechodziła podobne do miasta koleje losu, lata pomyślności i dziejowe burze, upadała, żeby się podnieść. O trwaniu Białobrzegów decydowali ludzie, mocno zżyci z rodzinną ziemią, pracowici, ambitni i zaradni. Ich patriotyzm objawiał się nie tylko czynem zbrojnym, kiedy wzywała Ojczyzna, ale ciężką pracą dla dobra tej, niewielkiej społeczności, tworzeniem budowaniem i kontynuowaniem chlubnych tradycji.

Historia Białobrzegów traktowana jest obecnie jako integralna część historii Krosna i mówi się o niej, bądź pisze „przy okazji” omawiania dziejów miasta. Ukazało się, co prawda, kilka opracowań tematycznych dotyczących Białobrzegów, ale brakuje zebrania dostępnych materiałów w jedną, uporządkowaną pod względem faktograficznym całość. Wydaje się, że to ostatnia pora na takie przedsięwzięcie, jeśli chcemy wykorzystać wiedzę, zachowaną w pamięci pokolenia, które powoli schodzi ze sceny (…).

Podczas spotkania w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej Michał Łuczaj przedstawił motywy powstania publikacji o Białobrzegach (do napisania białobrzeskiej monografii skłonił go lokalny patriotyzm). Omówił też zawartość merytoryczną książki.

Publikacja A. Baty i M. Łuczaja pokazuje historię i współczesne oblicze Białobrzegów.

Autorzy opisują najważniejsze wydarzenia z historii wsi (w średniowieczu i w czasach Rzeczypospolitej, pod zaborami, w wolnej Polsce i pod okupacją niemiecką). Przedstawiają także patriotyczne tradycje Białobrzegów. W książce znalazł się też rozdział o białobrzeskim rzemiośle i handlu. Dokładnie opisane zostały dzieje białobrzeskiej parafii. Osobny rozdział poświęcony został działalności kulturalnej na Białobrzegach. Publikacja zawiera też informacje o białobrzeskim szkolnictwie, białobrzeskich drużynach harcerskich oraz organizacjach działających w dzielnicy (Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, Kółko Rolnicze, Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego „Białobrzegi”).

W aneksach dołączonych do książki znalazły się fotografie kapliczek i figur przydrożnych w Białobrzegach oraz grupowe zdjęcia dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej w parafii Miłosierdzia Bożego w Krośnie (w latach 1995-2016), wymienieni też zostali katecheci uczący w Szkole Podstawowej w Białobrzegach (od utworzenia szkoły - 1938 r. do utworzenia parafii - 1994 r.).

Książka A. Baty i M. Łuczaja jest bogato ilustrowana. Zawiera dawne i współczesne fotografie Białobrzegów i ich mieszkańców. Zdjęcia archiwalne pochodzą z „Kroniki Parafii Rzymskokatolickiej pw. Miłosierdzia Bożego w Krośnie” i z „Kroniki Koła Gospodyń w Białobrzegach” oraz z prywatnych zbiorów rodzin białobrzeskich.

Autorzy podają też źródła, z których korzystali podczas pisania publikacji. Informacje dotyczące historii wsi pochodziły m.in. od mieszkańców Białobrzegów. Nieocenioną pomocą były roczniki „Pisma Białobrzeskiego”. Cennym źródłem były też „stare mapy”, np. mapa Miega z 1783 r. czy mapa katastralna z 1851 r.

W spotkaniu w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, a także mieszkańcy Białobrzegów. Obecna była również Maria Łuczaj, która współpracowała z A. Batą i M. Łuczajem przy wydaniu książki.

Podczas spotkania głos zabrał m.in. ks. Roman Jagiełło, autor pracy „Historia Parafii Polskokatolickiej pw. Dobrego Pasterza w Łękach Dukielskich: 1925-2015”. Ks. R. Jagiełło przypomniał, że przed I wojną światową w Białobrzegach istniała parafia Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego (informacje o parafii PNKK i jej świątyni w Białobrzegach znajdują się też w książce A. Baty i M. Łuczaja).

Uczestnicy spotkania w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej mieli możliwość zakupu książki „Białobrzegi: historia i teraźniejszość”, mogli też otrzymać autograf od M. Łuczaja, współautora publikacji.

Poprawiono: piątek, 17, marzec 2017 18:32

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony