Chwila z... Szymborską

23 i 24 lutego 2017 r. w Filii nr 4 KBP odbyły się lekcje biblioteczne poświęcone Wisławie Szymborskiej. Zajęcia zorganizowano w związku z przypadającą 1 lutego 2017 r. 5. rocznicą śmierci poetki. Uczestniczyli w nich uczniowie Gimnazjum nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3 w Krośnie.

... Jak okiem sięgnąć panuje tu chwila.
Jedna z tych ziemskich chwil
proszonych, żeby trwały.

Tak brzmi ostatnia strofa wiersza „Chwila” Wisławy Szymborskiej, którym to powitani zostali uczestnicy lekcji, i z którego zaczerpnięty został tytuł spotkania.

W encyklopedycznej notatce poświęconej poetce możemy przeczytać to, co zwykle czyta się w notach biograficznych, czyli w jakich latach żyła, czym się zajmowała, kiedy otrzymała nagrodę Nobla oraz tytuły tomików poezji noblistki. My chcieliśmy dowiedzieć się czegoś więcej: np. jakim była człowiekiem, czym się interesowała, chcieliśmy poznać Wisławę Szymborską bliżej. Umożliwiła nam to, wydana w 2016 roku, książka Michała Rusinka „Nic zwyczajnego”. Z tyłu, na okładce książki czytamy: „Tylko w tej książce spotkamy Wisławę Szymborską, jakiej do tej pory nie znaliśmy. To portret osoby nieprzeciętnej, damy o niezwykłym poczuciu humoru, a zarazem umiejętności mówienia o sprawach najistotniejszych. Portret, który pozwala zbliżyć się do niej i istoty jej poezji”. I tak jest w rzeczywistości. Już kilka przytoczonych fragmentów tej książki powoduje, że poznajemy Szymborską lepiej, przez co także lepiej możemy zrozumieć jej wiersze.

Podczas zajęć uczniowie mieli okazję wysłuchać ciekawych anegdot z życia poetki oraz wierszy: „Do nieszczęśliwie zakochanej”, „Nicość”, „Niektórzy lubią poezję”. Dowiedzieli się m.in., że nie lubiła występować publiczne. Jeśli już musiała, to wolała czytać wiersze. A każdy z jej wierszy jest o czymś - ważnym, ciekawym, znaczącym, bolesnym. Dopełnieniem czytanych podczas lekcji fragmentów książki „Nic zwyczajnego” oraz wierszy była prezentacja multimedialna o Szymborskiej.

Pasją poetki były wyklejanki i kolaże, które robiła regularnie przez około czterdziestu lat. Wysyłała je znajomym i przyjaciołom. Kluczem do ich zrozumienia jest ironia, ta sama, która stanowi klucz do rozumienia poezji Szymborskiej. Na zakończenie uczniowie wykonali swoje wyklejanki i kolaże, które następnie zaprezentowali kolegom.

Pożegnaliśmy się czytanym wspólnie wierszem „Nic dwa razy się nie zdarza”, bo - jak pisze poetka - „żaden dzień się nie powtórzy”, tak i chwila z Szymborską w bibliotece minęła... i nie powtórzy się.

Poprawiono: wtorek, 28, luty 2017 16:16

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony