„Działalność dr. Zygmunta Rogala Lewickiego, dyrektora Szpitala Powiatowego w Krośnie” - odczyt Adama Krzanowskiego i Bolesława Rygla

22 lutego 2017 r. w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie odbył się odczyt Adama Krzanowskiego i Bolesława Rygla zatytułowany „Działalność dr. Zygmunta Rogala Lewickiego (1877-1946), dyrektora Szpitala Powiatowego w Krośnie w latach 1911-1946”.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.

Pierwsza część dotyczyła historii szpitalnictwa krośnieńskiego, którą pokrótce przedstawił regionalista krośnieński, Adam Krzanowski. Nadmienił, że w połowie XV wieku Krosno posiadało trzy budynki pełniące funkcję szpitala i przytułku dla ubogich. Budowę szpitala z prawdziwego zdarzenia rozpoczęto dopiero pod koniec XIX w., a w 1901 r. oddano do użytku budynek, w którym mieściło się około 50 łóżek. Prelegent przywołał nazwiska osób związanych z historią krośnieńskiego szpitala, m.in. Teodora Walslebena, lekarza, społecznika, filantropa, dyrektora szpitala krośnieńskiego w latach 1902-1908. Przybliżył także historię aptek krośnieńskich, wspomniał o „Aptece pod Jednorożcem”, której właścicielami byli m.in. Franciszek Pik, Wincenty Wojtynkiewicz, czy „Aptece pod Barankiem”, której założycielem był Jan Mieszkowski.

Drugą część spotkania poprowadził Bolesław Rygiel, krośnieński lekarz. Przedstawił sylwetkę i dokonania dr. Zygmunta Lewickiego.

Dr Zygmunt Lewicki h. Rogala urodził się 9 września 1877 r. w Czarnokońcach Wielkich w rodzinie zubożałego ziemianina, miejskiego nauczyciela. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza we Lwowie pracował najpierw we Lwowie, następnie w Brzostku i Samborze. Jego żona Maria z domu Michalewska h. Korczak pochodziła z zamożnej rodziny ziemiańskiej. Lewiccy mieli trzy córki i syna. Doktor poświęcał swoim bliskim sporo czasu i zadbał o dobre wykształcenie dzieci. 1 lipca 1911 r. wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Szpitala Publicznego i Powszechnego w Krośnie. Był w placówce jedynym lekarzem, a opiekę nad chorymi sprawowały ss. sercanki. Działalność szpitala przerwał wybuch I wojny światowej. Lewicki został wówczas powołany do armii austriackiej i pracował jako lekarz wojskowy w Ołomuńcu na Morawach. Do szpitala w Krośnie wrócił w maju 1915 r. W okresie wojny na terenie miasta szerzyły się choroby zakaźne. Nad ich zwalczaniem personel pracował z wielkim poświęceniem. Zabiegi dyrektora sprawiły, że po I wojnie światowej, w 1922 r., stanął bardzo potrzebny parterowy pawilon zakaźny. Lata międzywojenne to wytrwała praca dyrektora jako chirurga, administratora dbającego o likwidację powojennych zniszczeń oraz wyposażenie szpitala w sprzęt i aparaturę diagnostyczną. Starania te doceniły władze sanitarne honorując personel odznaczeniami. Dr Lewicki pełnił także godność asesora w Radzie Miejskiej. Zainicjował m.in. nadbudowę piętra w budynku ogólnym z nowymi pomieszczeniami. W 1936 r. obchodził srebrny jubileusz pracy zawodowej w Krośnie. W okresie 25 lat wykonał prawie 8 500 operacji. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi w 1931 r. W czasie II wojny światowej wojska niemieckie traktowały początkowo szpital jako cywilny, później jako wojskowy. Chore osoby cywilne przenoszono do wybudowanych wcześniej baraków. Do lutego 1943 r. dr Lewicki pełnił funkcję dyrektora szpitala. Następnie pracował jako chirurg, sprawując pieczę nad cywilną częścią szpitala. W okresie okupacji był zaangażowany w działalność Armii Krajowej. Po opuszczeniu szpitala przez Niemców w lipcu 1944 r. nadal kierował placówką. Był to jednak czas wytężonej i trudnej pracy. Ponadto Lewicki dotkliwie przeżył śmierć syna, który został zamordowany w Oświęcimiu w 1942 r.

Zygmunt Lewicki zmarł nagle 22 marca 1946 r., po wykonaniu skomplikowanej operacji. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Krośnie.

Antoni Bargieł, krośnieński lekarz, tak pisał we wspomnieniach o Z. Lewickim:

Dr Lewicki był tytanem pracy. W każdej chwili stał do usług chorych. Był nie tylko doskonałym chirurgiem, ale również bardzo dobrym organizatorem. W czasie jego dyrektury szpital znacznie się rozbudował i unowocześnił, stał się znaną i cenioną na Podkarpaciu placówką leczniczą.

15 października 2016 r. miało miejsce odsłonięcie tablicy, która upamiętniła dr. Zygmunta Lewickiego. Obiekt, osadzony - w 70. rocznicę śmierci lekarza - na fasadzie budynku dawnego krośnieńskiego szpitala (obecnie Hospicjum dla dorosłych pw. św. Jana z Dukli), odsłonili prof. Andrzej Matyja, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie, Bronisław Baran, Zastępca Prezydenta Krosna i dr Bolesław Rygiel, inicjator przedsięwzięcia.

Poprawiono: czwartek, 23, luty 2017 17:13

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony