Krosno czyta „Quo vadis”

Krośnieńska Biblioteka Publiczna, włączając się w ogólnopolską akcję „Narodowe Czytanie”, zorganizowała w dniu 3 września 2016 r. akcję publicznego czytania „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

narodowe-czytanie-2016

Przed budynkiem KBP zebrały się osoby, które chciały przeczytać fragmenty powieści, ale także posłuchać, jak czytają inni. W ten sposób Krosno włączyło się w ogólnopolską akcję, której celem jest promocja czytelnictwa, zainicjowaną w 2012 r. przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Również w tym roku akcję honorowym patronatem objęła Para Prezydencka RP.

Gości powitała dyrektor KBP - Teresa Leśniak, a następnie dialogiem Petroniusza i Winicjusza czytanie „Quo vadis” rozpoczęły Beata Koza i Katarzyna Fal przebrane za rzymskich patrycjuszy.

Losy głównych bohaterów powieści zebrani goście poznawali we fragmentach czytanych m. in. przez: Bronisława Barana - Wiceprezydenta Krosna, Annę Dubiel - Przewodniczącą Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna, Ewę Bukowiecką - Rzecznika Starostwa Powiatowego w Krośnie, Ewę Baran - członkinię Rady Osiedla im. B. Markiewicza, Edwarda Marszałka - Rzecznika Prasowego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Jacka Buczyńskiego - aktora krakowskiego Teatru „Kto”.

Do akcji włączyła się młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie: Jędrzej Habrat, Katarzyna Jaklewicz, Zofia Przyprawa, Maria Radkowska, Karina Raźnikiewicz i Martyna Woltmann, doskonale interpretując fragmenty powieści. Najmłodszą osobą, która zmierzyła się niełatwym tekstem „Quo vadis” była Beata Baran - uczennica III klasy Szkoły Muzycznej w Krośnie.

Natomiast scenę uczty na dworze Nerona przedstawiła grupa teatralna bibliotekarek z KBP „Na Dobry Początek” (Katarzyna Fal, Małgorzata Jasiewicz, Beata Koza, Katarzyna Rij, Elżbieta Staroń) w przebraniach, wprowadzając publiczność w atmosferę cesarskiego dworu.

Całej akcji towarzyszył kiermasz książek za 1 zł, który jak zwykle cieszył się dużym zainteresowaniem wśród miłośników „książek używanych”, a na przyniesionych lub kupionych egzemplarzach książek można było dostać pamiątkową pieczęć przesłaną przez Kancelarię Prezydenta.

„To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić” - pisał Prezydent RP w liście inaugurującym tegoroczną akcje Narodowego Czytania. Na pewno wydarzenie to było doskonałym pretekstem, żeby sięgnąć po tę najwybitniejszą powieść H. Sienkiewicza, która przyniosła mu sławę w Polsce i na świecie, a także Nagrodę Nobla.

youtube-logoZobacz relację wideo (8:23)

Poprawiono: poniedziałek, 12, grudzień 2016 13:43

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony