Kształt prawdy i miłości

W 195. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida, w Wypożyczalni KBP, została zorganizowana wystawa zatytułowana „Kształt prawdy i miłości”.

C. K. Norwid to wybitny poeta romantyzmu. Swoje pierwsze wiersze (od 1840 r.) publikował w czasopismach. Norwid był też uzdolniony plastycznie. W 1842 roku wyjechał do Włoch, aby studiować rzeźbę, do kraju już nie wrócił. Tułał się po Europie. Za granicą jego poezji nie rozumiano, nie była akceptowana. Czytelników odstręczała w jego poezji ironia, raził gorzki i szyderczy stosunek do współczesności. Artysta popadł w kłopoty finansowe, dlatego w poszukiwaniu pracy wyjechał do Ameryki. Jednak nadzieje na polepszenie bytu się nie spełniły i po dwóch latach, schorowany, wrócił do Paryża.

Starał się utrzymać ze sprzedaży własnych rysunków i akwarel, ale popadał w coraz większą nędzę. Ostatnie lata spędził w paryskim przytułku, gdzie zmarł.

Twórczość Norwida należy do najoryginalniejszych i najciekawszych zjawisk w polskiej literaturze. Artysta uprawiał różne gatunki literackie - pisał wiersze liryczne, poematy, dramaty, traktaty i listy poetyckie. Wykorzystywał formułę przypowieści, posługiwał się ironią i niedopowiedzeniem, stosował alegorię i symbol. W jego poezji wyjątkową rolę odgrywa milczenie.

Mistrzostwo osiągnął w krótkich, aforystycznych, niezwykle celnych utworach z cyklu Vade-mecum. W problematyce utworów Norwida dominuje kwestia związku człowieka z historią i społeczeństwem, sprawy etyki i norm społecznych. Najważniejszy był dla Norwida człowiek, postrzegany z pozycji chrześcijańskiego systemu wartości i głębokiego humanizmu.

Krytykował Polaków jako społeczność, zwracał uwagę na brak poczucia obowiązku wobec kraju, miernotę, anachronizmy, prymitywizm. Gorzka opinia o polskim społeczeństwie nie przeszkadzała Norwidowi w odczuwaniu głębokiego związku duchowego z ojczyzną.

Jego utwory znalazły zrozumienie dopiero u potomnych. Odkryła je Młoda Polska, a spuściznę rękopiśmienną ocalił jej wybitny przedstawiciel Zenon Przesmycki - Miriam.

Wystawę można oglądać we wrześniu, serdecznie zapraszamy.

Poprawiono: sobota, 03, wrzesień 2016 10:19

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony