Konkurs na opowiadanie fantastyczne z Krosnem w treści rozstrzygnięty!

28 października 2015 r. laureaci konkursu na opowiadanie fantastyczne „z Krosnem w treści” ogłoszonego ph. „Krosno jest fantastyczne!” odebrali nagrody. W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej dyplomy i nagrody wręczyły: autorka powieści i opowiadań fantastycznych Anna Kańtoch, która później spotkała się z czytelnikami oraz Anna Pelc - przewodnicząca jury.

Konkurs adresowany był do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Krosna i powiatu krośnieńskiego. Należało napisać opowiadanie fantastyczne, którego fabuła rozgrywa się w Krośnie lub jest związana z jego historią. Na konkurs wpłynęło 30 prac ocenionych przez jury w składzie: Anna Pelc (przewodnicząca) - polonistka, wykładowca w Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Krośnie, Małgorzata Jasiewicz - bibliotekarz i polonistka oraz Joanna Łach - polonistka, kierownik Działu Informacyjno-Regionalnego KBP.

Po lekturze prac konkursowych jury zorientowało się, co z tych elementów tworzących świat przedstawiony jest dla was istotne, jakie są modne motywy fantastyczne, które zostały przez was wykorzystane i przetworzone. Stwierdziłyśmy, że epicki świat jest dobrze opowiedziany, lecz należy pamiętać o tworzeniu napięcia, zwrotach akcji i punktach kulminacyjnych. Bardzo ważna jest strona językowo-stylistyczna. Można naśladować mistrzów gatunku, trzeba ich jednak twórczo przekształcać. Należy pamiętać o tytule - jest ważny. Zgodnie z sugestią organizatorów konkursu, na uwagę zasługuje fakt, że większość wątków waszych opowiadań rozgrywa się w krośnieńskiej rzeczywistości. Wykazaliście się dobrą znajomością naszego miasta - jego historii, topografii, legend, podań. Jestem przekonana, że konkurs na opowiadanie fantastyczne odkrył znowu wiele talentów, ciekawych literackich pomysłów i osobowości - mówiła przewodnicząca jury do uczestników konkursu.

Nagrody przyznano w dwóch kategoriach wiekowych. W grupie gimanzajalistów I miejsce zajęła Zofia Trybus z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Krośnie za opowiadanie „Smoczy naszyjnik”, II miejsce jury przyznało Julii Sztrumpf z Gimnazjum w Dukli, natomiast III miejsce otrzymała Dominika Gorczyca z Gimnazjum nr 4 w Krośnie za opowiadanie „Barghest: likwidacja”. Natomiast wyróżnienie przypadło Julii Baran z Gimnazjum w Dukli.

W grupie szkół ponadgimnazjalnych I nagrodę otrzymał Michał Penar z I LO w Krośnie za opowiadanie „Upiór w Liceum”, II miejsce przyznano Julii Dural z I LO w Krośnie za opowiadanie „Krośnieński Klub Łowców Potworów”, III miejsce otrzymała Karolina Olszyńska z II LO w Krośnie za opowiadanie „Bo magia jest w ludziach”, natomiast wyróżnienie przyznano Magdalenie Kozłowskiej z I LO w Krośnie za opowiadanie „We mgle”.

Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Krośnieńska Biblioteka Publiczna przy wsparciu finansowym Gminy Krosno.

Poprawiono: środa, 16, marzec 2016 14:20

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony