Lubię być straszona... Anna Kańtoch w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

28 października 2015 r. w Saloniku Artystycznym KBP laureaci konkursu literackiego na opowiadanie fantastyczne z Krosnem w treści, a także miłośnicy twórczości fantasy i sf powitali wyjątkowego gościa. Anna Kańtoch, znana również pod pseudonimem Anneke, zadebiutowała w 2004 roku opowiadaniem „Diabeł na wieży” oraz powieścią „Miasto w zieleni i błękicie”. Kolejne lata przyniosły następne tomy opowiadań, np. „Zabawki diabła”, oraz powieści, m. in. „13 anioł”, trylogia „Przedksiężycowi”, nagrodzone Nagrodą Literacką im. J. Żuławskiego „Czarne”, czy powieść dla młodzieży „Tajemnica Diabelskiego Kręgu”. W sierpniu tego roku wydany został zbiór opowiadań „Światy Dantego”, a na 4 listopada zapowiadana jest premiera „Tajemnicy Nawiedzonego Lasu”. Autorka pięciokrotnie uhonorowana została Nagrodą im. J. Zajdla.

Anna Kańtoch podzieliła się z publicznością wspomnieniami z początków swojej kariery pisarskiej. Okazało się, że dopiero gdy zaczęła czytać fantastykę, zaczęła ją pisać, a zachętą była pozytywna recenzja jednego z jej opowiadań, które przesłała do „Fantastyki” autorstwa Feliksa W. Kresa. Opowiedziała również o różnicach pracy nad powieścią a opowiadaniem, zaskakując stwierdzeniem, że pisanie opowiadań jest bardziej wymagające niż powieści.

Anna Kańtoch odniosła się też do „kariery” jednej z najpopularniejszych wykreowanych przez siebie postaci - lekarza i demonologa Domenica Jordana. Wielka popularność opowiadań, których był bohaterem sprawiła, że pisarka chciała od niego nieco odpocząć. Na szczęście powróciła do konstruowania jego dalszych losów przy okazji pracy nad „Światami Dantego” i wszystkim czekającym na nie z niecierpliwością obiecała, że niewykluczony jest kolejny zbiór opowiadań o przygodach Jordana. Domenic Jordan stał się doskonałym pretekstem do dyskusji nad konstruowaniem postaci i światów przedstawionych w prozie fantastycznej. Autorka przyznała, że dbając o wiarygodność psychologiczną bohaterów lubi konsultować ich wypowiedzi czy zachowania z kimś „z zewnątrz”. Podobnie, pracując np. nad wizją Lunapolis - miasta z „Przedksiężycowych”, dbała o jego spójność robiąc notatki, a nawet rozrysowując prowizoryczną mapę. Warto przy tym zaznaczyć, że wizje pisarki często inspirowane są rzeczywistością - obrazem czy miejscem. Tak na przykład tytułowa miejscowość z powieści „Czarne” to literacki odpowiednik Zwardonia w Beskidzie Żywieckim, w którym autorka spędzała w dzieciństwie wakacje. Zresztą „Czarne” to w ogóle bardzo szczególna w dorobku Anny Kańtoch powieść. Odbiegająca nieco od fantastyki, dryfująca raczej w stronę realizmu magicznego, przesycona oniryzmem historia bohaterki próbującej powrócić w swoją przeszłość to najbardziej osobista i również ulubiona powieść Anny Kańtoch.

Oprócz pisania książek, autorka swój czas poświęca działalności w Śląskim Klubie Fantastyki, w którym jest m. in. przewodniczącą sekcji literackiej. Styka się tam z twórczością debiutantów. Dlatego nie miała problemu z udzieleniem młodym krośnianom próbującym swoich sił na polu fantastyki podstawowej rady: trzeba czytać to, co się napisało i myśleć nad tym. Oprócz czytania fantastyki Anna Kańtoch gustuje również w literaturze kryminalnej, a jej recenzje można znaleźć na blogu autorki: http://zabawki-anneke.blogspot.com/, a także np. w serwisie Esensja.

Krośnieńscy miłośnicy twórczości pisarki jako jedni z niewielu dowiedzieli się też, o czym będzie jej następna książka. Anna Kańtoch zdradziła bowiem, że na początku przyszłego roku ma ukazać się kryminał pozbawiony wątków fantastycznych i opowiedziała, jak będzie się zaczynał, kto będzie jego głównym bohaterem, a kto pierwszą ofiarą. Na to, by dowiedzieć się, kto zabił, będziemy jednak musieli jeszcze poczekać.

Anna Kańtoch to nie tylko utalentowana pisarka, ale też bardzo skromna osoba o ujmującej osobowości, a spotkanie z nią niewątpliwie było doskonałym sposobem na spędzenie jesiennego wieczoru.

Spotkanie zorganizowane zostało przy wsparciu finansowym Gminy Krosno.

youtube-logoZobacz relację wideo (9:41)

Poprawiono: środa, 16, marzec 2016 14:20

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony