„Bezgraniczna Biblioteka” - Polsko-Ukraińskie Forum Młodych Bibliotekarzy w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie była organizatorem polsko-ukraińskiej konferencji ph. „Bezgraniczna Biblioteka” pod patronatem Konsula Honorowego Ukrainy Jerzego Krzanowskiego. Konferencja odbyła się 26 i 27 czerwca 2014 r. w ramach podjętego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury ogólnopolskiego przedsięwzięcia Europejski Stadion Kultury 2014 - Wschód Kultury.

Głównym celem konferencji i warsztatów dla młodych bibliotekarzy z Ukrainy i z Polski było podkreślenie roli i znaczenia nowych technologii informacyjnych w bibliotekach oraz pokazanie możliwości wykorzystywania ich w pracy z czytelnikiem oraz do promocji bibliotek w Internecie. Równie ważnym zagadnieniem było zapoznanie się młodych bibliotekarzy i nawiązanie współpracy.

Dyrektor WiMBP w Rzeszowie Barbara Chmura powitała gości z Ukrainy i Polski oraz życzyła uczestnikom owocnych obrad. Konferencję prowadziły: Barbara Balicka i Renata Dziepak.

Pierwszego dnia Forum, które odbyło się w Hotelu ICAM House w Rzeszowie, przedstawiono 10 prezentacji multimedialnych, dzięki którym uczestnicy konferencji mogli poznać osiągnięcia ukraińskich i polskich bibliotek.

Dyrektor Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci Larysa Luhova odpowiedziała na pytanie: jaka powinna być współczesna, zmodernizowana biblioteka? Zapoznała słuchaczy z osiągnięciami ukraińskich bibliotek, wskazała też zagrożenia oraz kierunki dalszego rozwoju. Oksana Boiarynova omówiła działanie Młodzieżowej Sekcji UBA (Ukraińska Biblioteczna Asocjacja), podkreślając korzyści wynikające z członkostwa w sekcji oraz jej najnowsze projekty. Dyrektor International Research and Exchanges Board (IREX) Yuliya Tkachuk przybliżyła działanie programu Bibliomist, dzięki któremu ukraińscy bibliotekarze mają dostęp do szkoleń informatycznych oraz możliwość uczestniczenia w praktycznych warsztatach z zastosowania technologii sieciowych w placówkach bibliotecznych.

Poszczególne wystąpienia bibliotekarzy ukraińskich dotyczyły głownie projektów realizowanych w bibliotekach dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii informacyjnych.

Tematykę polskich bibliotek rozpoczęły Magdalena Krasowska-Igras i Katarzyna Morawska z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI), które przedstawiły innowacyjną ofertę i projekty na rzecz rozwoju społeczności lokalnej, z której mogą korzystać małe (gminne) biblioteki publiczne w Polsce. Prelegentki opowiedziały o programie oraz zaprezentowały wyniki badań dotyczące jego dotychczasowej realizacji.

Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej Teresa Leśniak przedstawiła historię współpracy (od 1996 roku) pomiędzy Krośnieńską Biblioteką Publiczną a bibliotekami Euroregionu Karpackiego. Opowiedziała o doświadczeniach biblioteki krośnieńskiej w zakresie organizacji wielu konferencji i seminariów oraz wspólnie zrealizowanych projektach z udziałem partnerów ukraińskich, węgierskich i słowackich.

KBP może poszczycić się bardzo ożywioną i różnorodną współpracą z bibliotekami publicznymi EK.

Ostatnie wystąpienie tego dnia, zaprezentowane przez Bożenę Jandę - kierownika Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie dotyczyło nowoczesnych rozwiązań informatycznych wprowadzonych w WiMBP w Rzeszowie dzięki realizacji projektów dofinansowanych ze źródeł zewnętrznych, w tym ze środków Unii Europejskiej, m.in. systemu RFID, multiwyszukiwarki, wirtualnego bookcrossingu, audiobooków oraz najważniejszych przedsięwzięć WiMBP w Rzeszowie związanych z digitalizacją i udostępnianiem zbiorów cyfrowych, głównie Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej.

W trakcie konferencji firma Mikrofilm-Service zaprezentowała skanery służące cyfryzacji różnych typów dokumentów, w tym książek, czasopism, rękopisów, map, zdjęć. Informacje na temat zaprezentowanych rozwiązań można odnaleźć na stronie www.skanowanie.pl

Na scenie pod rzeszowskim Ratuszem bibliotekarze ukraińscy i polscy, z udziałem mieszkańców Rzeszowa, wspólnie czytali poezję. W tym samym dniu, w budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, odbyło się otwarcie wystawy współczesnej literatury ukraińskiej „Literatura ponad granicami”. W trakcie wernisażu można było posłuchać wierszy rzeszowskiej poetki zamieszkałej w Kijowie - Doroty Jaworskiej, prezes Federacji Mediów Polskich na Wschodzie, redaktor naczelnej kwartalnika „Krynica” - pisma mniejszości polskiej na Ukrainie. Spotkaniu towarzyszył recital gitarowy Doroty Wiśniowskiej.

Drugi dzień Polsko-Ukraińskiego Forum Młodych Bibliotekarzy rozpoczęła prezentacja najcenniejszych zborów specjalnych WiMBP w Rzeszowie. W czterech placówkach Biblioteki odbyły się warsztaty zorganizowane dla bibliotekarzy z Ukrainy.

W drugim dniu Polsko-Ukraińskiego Forum Młodych Bibliotekarzy w Radiu Rzeszów emitowana była audycja na żywo z udziałem bibliotekarzy poświęcona projektowi „Bezgraniczna Biblioteka” oraz zorganizowanej w Rzeszowie konferencji.

Więcej informacji o konferencji w Aktualnościach WiMBP w Rzeszowie

Poprawiono: sobota, 19, lipiec 2014 12:24

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony