„Czytamy, słuchamy, poznajemy”’ - spotkania w bibliotece z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy

W tym roku, w ramach współpracy Filii Nr 4 i Środowiskowego Domu Samopomocy w Krośnie, kontynuowane są spotkania inspirowane książką, w cyklu ,,Przystanek Biblioteka”. Podopieczni przychodzą do biblioteki, uczestniczą chętnie i licznie w zajęciach przygotowanych dla nich, z uwzględnieniem ich potrzeb intelektualnych i zainteresowań czytelniczych. Przez różnorodną literaturę, poznając zagadnienia z różnych dziedzin, pogłębiają swoją wiedzę. Każde ze spotkań jest dla nich tematyczną niespodzianką, niosącą w sobie element ciekawości, a lubiane formy: pogadanki, rozmowy, dyskusje, pozwalają na czynne w nich uczestnictwo.

Dotychczas odbyły się cztery spotkania, które dostarczyły uczestnikom wielu ciekawych, tematycznie różnorodnych informacji. I tak, jaskinie, groty, solne komnaty to miejsca mało znane lub znane pobieżnie, zatem warto było zagłębić się w temat. Na spotkaniu zatytułowanym „Podziemne komnaty” zainspirowanym książką R. Ponarrat „Niezwykłe zjawiska” uczestnicy dowiedzieli się, co to jest speleologia, jak tworzą się jaskinie, i o tym jak żyli w nich ludzie pierwotni, co to są stalaktyty i stalagmity, perły jaskiniowe, usłyszeli o alpinizmie jaskiniowym, grotołazach, podziemnych jeziorach i nurkowaniu w nich. Poznali najbardziej znane jaskinie i legendy z nimi związane m.in.: Jaskinię Raj, Niedźwiedzią, Łokietka, Nietoperzową. Wymieniali swoje spostrzeżenia na temat bytowania nietoperzy w takich miejscach i ich zdolnościach echolokacyjnych. Usłyszeli sporo o muzeach jaskiniowych, turystyce jaskiniowej wraz z omówieniem zasad podczas zwiedzania. Na spotkaniu była również mowa o podziemnym miasteczku, jakim jest kopalnia soli w Wieliczcea. Na fotografiach oglądali piękne komnaty solne, gdzie odbywają się śluby, koncerty, a także podziemne sanatorium. Dopełnieniem był quiz tematyczny, z rozwiązaniem którego nie było trudności.

Kolejne spotkanie wymagało od uczestników samodzielnego myślenia i zaangażowania. „Szczęście nie jedno ma imię” to jego tytuł , a przygotowane zostało w oparciu o książkę J. Haidta „Szczęście”. Rozpatrywanie tego tematu w aspektach: filozoficznym, psychologicznym i religijnym było trudnym zadaniem. Uczestnicy próbowali definiować pojęcie szczęścia, zastanawiali się czy jest recepta na nie, jak postępować by być szczęśliwym, rozmawiali o ideale szczęścia i szczęściu realnym. Na spotkaniu czytali wiersze, aforyzmy, powiedzenia, sentencje o szczęściu, przy nagraniach muzycznych układali a następnie omawiali puzzle w temacie. Na dyskusyjne pytanie - Szczęście..? Co to takiego - stwierdzili, że pojęcie to jest subiektywne, zależy od nas samych, nie można go kupić, że każdy z dni jest niepowtarzalny, jedyny i trzeba znaleźć czas by być szczęśliwym, nie należy myśleć, że inni mają więcej szczęścia, bo nie trzeba go szukać daleko. W każdym człowieku jest coś, czym potrafi uszczęśliwiać innych. To było bardzo bogate treściowo spotkanie, a uczestnicy żywo brali w nim udział.

Minerały, kamienie szlachetne, tworzą się w skałach magmowych, osadowych, a każdy z gatunków ma dokładnie określony skład chemiczny, kształt, wygląd. Na spotkaniu pt. „Klejnoty natury” w oparciu o „Encyklopedię minerałów i skał”, poznali ich ogromne bogactwo i różnorodność, dowiedzieli się jak wykorzystywano kamień i minerały na przestrzeni wieków, jak je ceniono i obracano w kosztowności. Dużym zainteresowaniem słuchaczy cieszyła się opowieść na temat bursztyniarstwa, bowiem ten ,,płonący kamień’ od wieków, po dzień dzisiejszy fascynuje, choćby ze względu na ślady dawnego życia roślin i zwierząt w postaci inkluzji. Uczestnicy usłyszeli również o Bursztynowym Szlaku, oraz historię Bursztynowej komnaty. Na fotografiach podziwiali piękne zbiory z Muzeum Minerałów i Skamieniałości znajdującego się w Górach Świętokrzyskich, a także użytkową galanterię artystyczną. Dowiedzieli się o zastosowaniu różnych kamieni szlachetnych w samo leczeniu, a także o ich symbolicznym znaczeniu. Spotkanie obfitowało w bardzo dużą ilość ciekawych informacji.

Ostatnie spotkanie związane było z przypomnieniem oraz poznaniem nieznanych lub mało znanych przysłów i powiedzeń, funkcjonujących w codziennym życiu. Nosiło tytuł „Przysłowie prawdę ci powie”, a przygotowane w oparciu o książkę K. Kłosińskiej „Słownik przysłów czyli przysłownik”, było niejako literacką lekcją. Uczestnicy sami definiowali przysłowie, porównując z definicją encyklopedyczną. Usłyszeli o tym skąd się wywodzą, jaka jest ich rola i jakie mają znaczenie dla literatury i w potocznym słownictwie. Starali się wytłumaczyć ukryty sens czytanych przysłów. Przez długi czas trwała „zabawa przysłowiem” - uzupełniali brakujące wyrazy w przysłowiach, których bohaterami są zwierzęta, odgadywali rysunkowe kalambury z przysłowiem, kojarzyli podawane hasła wyrazowe z odpowiednim przysłowiem. Poznali również wiele przysłów i powiedzeń związanych tematycznie z nauką, historią, porami roku. Okazało się, że sami również znają wiele porzekadeł i powiedzonek używanych w mowie potocznej. Pod koniec spotkania podsumowali stwierdzeniem, iż one tak naprawdę zawierają w sobie nakazy, zakazy, przestrogi i pouczenia, a zamiast dużo mówić wystarczy zacytować przysłowie. Dlatego warto je znać i stosować.

Spotkania w bibliotece są dla podopiecznych ŚDS ważne i potrzebne. Mają dla uczestników spore wartości poznawcze, dzięki tym spotkaniom mają też częstszy kontakt z książką.

Poprawiono: piątek, 21, listopad 2014 09:40

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony