Krosno czytało „Przedwiośnie” na rynku…

Krośnieńska Biblioteka Publiczna po raz kolejny zaprosiła mieszkańców Krosna do włączenia się w ogólnopolską akcję pn. Narodowe Czytanie, organizowaną od 2012 roku. W tym roku na lekturę publicznego czytania wybrane zostało „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. I to fragmenty tej powieści, w sobotnie popołudnie 8 września 2018 r., przeczytało 32 osoby na krośnieńskim rynku.

Gości powitała Dyrektor KBP Bogusława Bęben, a czytanie – fragmentami „Rodowodu” – rozpoczął Wiceprezydent Krosna Bronisław Baran.

Następnie powieść S. Żeromskiego czytali: Edward Marszałek – Rzecznik Prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie; dr Andrzej Gałowicz – nauczyciel polonista, dyrektor Szkoły Podstawowej w Żarnowcu w dialogu z Kariną Raźnikiewicz – studentką Akademii Sztuki w Szczecinie; Oskar Bogacz – uczeń kl. V b Szkoły Podstawowej nr 4 w Krośnie; Ewa Baran, Jakub Penar i Michał Pietrzkiewicz – uczniowie I LO w Krośnie; Paweł Szczygieł – Prezes Zarządu Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie; Joanna Sowa – Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Krosna; Grupa „Na Dobry Początek” (Małgorzata Jasiewicz, Beata Koza, Małgorzata Róg, Elżbieta Staroń, Agnieszka Urbanek); Beata Zep – nauczyciel polonista w Zespole Szkół Muzycznych w Krośnie; Bogusława Bęben – Dyrektor KBP; Renta Pernal – nauczyciel polonista w II LO w Krośnie; dr Zofia Bartecka-Prorok – nauczyciel polonista w I LO w Krośnie; uczniowie II LO w Krośnie – Natalia Szelc, Sara Sabat, Wiktoria Nowak, Julia Woźniak, Agata Smolik, Krzysztof Guzik, Cezary Bogaczyk, Grzegorz Filipowicz; Anna Dubiel – Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna; Beata Wygonik-Wronka – nauczyciel historii w I LO w Krośnie i Alicja Flis – nauczyciel języka niemieckiego w I LO w Krośnie. Ostatnią scenę „Przedwiośnia” przeczytał Nadkomisarz Marek Śliwiński z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie.

Czytając fragmenty powieści Żeromskiego Krosno włączyło się w ogólnopolską akcję, której celem jest promocja czytelnictwa i wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami literatury polskiej.

Całej akcji towarzyszył kiermasz książek za 1 zł, który jak zwykle cieszył się dużym zainteresowaniem wśród miłośników „książek używanych”. Na przyniesionych lub kupionych egzemplarzach książek można było dostać pamiątkową pieczęć przesłaną przez Kancelarię Prezydenta.

„Przedwiośnie” wybrano zostało na lekturę Narodowego Czytania m.in. w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

– „W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi” – pisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku czytaliśmy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Od pierwszej edycji Narodowego Czytania, Krośnieńska Biblioteka Publiczna organizuje w Krośnie to wydarzenie.

youtube-logoZobacz relację wideo (16:00)

Poprawiono: wtorek, 11, wrzesień 2018 10:45

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony