O e-bookach w bibliotekach…

Modele udostępniania książek elektronicznych w bibliotekach, urządzenia zapewniające do nich dostęp i oferta polskiego rynku e-booków – to tylko wybrane zagadnienia, które na wykładzie dla bibliotekarzy omówiła Maria Cibicka – kierownik Działu Społeczeństwa Informacyjnego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Wykład odbył się w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w dniu 11 maja 2018 r. z udziałem bibliotekarzy z bibliotek publicznych Krosna i powiatu krośnieńskiego. Gości powitała i życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza uczestnikom wykładu złożyła Dyrektor KBP Bogusława Bęben.

Jak podkreśliła na początku prezentacji M. Cibicka, mówienie o e-bookach to tak naprawdę mówienie o przyszłości bibliotek. „Jeśli my się w tym nie odnajdziemy, staniemy się muzeami książki (…), jesteśmy kluczowym elementem ekosystemu czytelnictwa” – mówiła do bibliotekarzy.

Wśród najczęściej dostępnych formatów e-booków wymieniła MOBI, EPUB i PDF. Książki te możemy czytać zarówno on-line, jak przy użyciu różnego typu czytników szeroko dostępnych na rynku.

Coraz więcej bibliotek w Polsce udostępnia swoim użytkownikom również książkę elektroniczną, ale także urządzenia, które pozwalają książki w takim formacie czytać.

Podczas wykładu M. Cibicka omówiła trzy modele udostępniania e-booków: „access-based” (kiedy płacimy za dostęp z możliwością równoczesnego korzystania przez jednego lub wielu użytkowników), „usage-based” (płaci się od wypożyczenia, bez ograniczeń liczby korzystających w tym samym czasie), „ownership” (nabywamy książkę na własność, tzw. dostęp „dożywotni”). W Polsce dostęp do e-booków w bibliotekach oferują m.in. płatne platformy: IBUKLibra (z tej oferty mogą już korzystać użytkownicy Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej), Legimi oraz platformy Wydawnictw Helion: NASBI i OSBI.

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie e-booków do biblioteki niezwykle istotne wydaje się uwzględnienie rzeczywistych potrzeb użytkowników w tym zakresie, a równocześnie odpowiednie kompetencje bibliotekarzy, umożliwiające pomoc czytelnikom w korzystaniu z tych wydawnictw.

Na koniec wykładu bibliotekarze dowiedzieli się, jak w praktyce wygląda udostępniacie e-booków w krakowskiej Artetece.

Poprawiono: piątek, 11, maj 2018 18:49

Kalendarz wydarzeń

Styczeń 2021
P W Ś C P S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony