Malarstwo i rzeźba prof. Marii Góreckiej

W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie prezentowana jest wystawa malarstwa i rzeźby Marii Góreckiej, prof. na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wernisaż odbył się 11 kwietnia 2018 r.

Maria Górecka urodziła się 2 sierpnia 1951 r. w Zagórzu. Ukończyła studia artystyczne na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w pracowni prof. Antoniego Hajdeckiego w 1975 r.). W latach 1976-1995 pracowała jako nauczyciel akademicki w IWA UMCS w Lublinie, prowadząc pracownię w Zakładzie Rzeźby. W 1995 r. podjęła pracę w Instytucie Wychowania Plastycznego WSP w Rzeszowie. Obecnie jest prof. na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Brała udział w ponad 50 wystawach indywidualnych w kraju (Lublin, Białystok, Rzeszów, Przemyśl, Sandomierz, Dębica, Tyczyn, Iwonicz, Nysa, Paczków, Dukla, Jasło, Sanok, Kielce, Kraków, Jarosław) i za granicą (Berlin – Niemcy, Košice – Słowacja, Wiedeń – Austria, Miami – Floryda, Lwów, Truskawiec – Ukraina). Uczestniczyła w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju (Kraków, Warszawa, Rzeszów, Radom, Gdańsk, Oświęcim, Lublin, Dębica, Majdanek, Poznań, Krosno, Ostrowiec Świętokrzyski, Puławy, Racibórz, Przeworsk, Nisko, Kraśnik, Przemyśl, Mielec, Dukla, Nysa, Brzeg, Sanok, Lesko, Łańcut, Jasło, Orońsko, Jarosław) i za granicą (Berlin, Gelsenkirchen, Münster, Monachium, Köln, Wuppertal, Inzlingen – Niemcy, Orchard Lake, Michigan – USA, Viroinval – Belgia, Marchegg, Wiedeń – Austria, Ałma-Ata, Moskwa – ZSRR, Rožňava, Košice, Považská Bystrica, Sivec, Michalovce, Stará Ľubovňa, Medzilaborce, Košická Belá – Słowacja, Czajan, Lwów – Ukraina, Budapeszt – Węgry, Paliano – Włochy, Montedoro – Sycylia).

Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. wyróżnienia w konkursie na pomnik rzeźbę Matki Polki – Łódź, III nagrody na Ogólnopolskiej Wystawie „Przeciw Wojnie ˗ Majdanek”, wyróżnienia na wystawie „Dzieło Roku” – Rzeszów. Brała też udział w konkursie zamkniętym na medal (realizacja na II i III Międzynarodowe Biennale Sztuki „Przeciw Wojnie – Majdanek”).

Posiada realizacje rzeźby plenerowej, tablic pamiątkowych, statuetek nagród, medali okolicznościowych, lalek i kostiumów teatralnych (m.in. projekt oraz wykonanie lalki do teatru (jawajki) do Berlina, projekt i realizacja dwóch kostiumów do teatru w Berlinie, realizacja statuetki „Pojednanie” dla fundacji polsko-ukraińskiej, realizacja statuetki dla Polskiego Radia Rzeszów na konkurs „Najlepsza Firma Roku”, realizacja rzeźby dla biblioteki uniwersyteckiej, realizacja statuetki dla najlepszego absolwenta Uniwersytetu Rzeszowskiego). Brała też udział w konkursie „Wizja Uniwersytetu Rzeszowskiego”.

Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych, instytucjach i muzeach w kraju i za granicą.

W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej prezentuje ponad dwadzieścia obrazów malarskich i kilka rzeźb, o których Stanisław Wójtowicz w folderze do wystawy, w szkicu „Spełnienia w odcieniach brązu. Malarstwo i rzeźba Marii Góreckiej” pisze m.in.:

Wybrane na wystawę z bogatego dorobku rzeźby to kwintesencja stylu rzeźbiarstwa Marii Góreckiej. Niewielkich rozmiarów, kameralne statuetki charakteryzuje deformacja polegająca na maksymalnym ograniczeniu szczegółów przy jednoczesnym podkreśleniu harmonii kształtów i wyważeniu proporcji. Formy ożywają, wznoszą się od przewężenia w podstawie ku rozwiniętym partiom szczytowym. Przypominają rośliny lub raczej płomienie dzięki refleksom światła na metalu o zróżnicowanym wykończeniu powierzchni. (…)

Podobnie jak w rzeźbie, także w malarstwie celem poszukiwań artystycznych Marii Góreckiej, realizowanym przez analizę praw natury, jest ruch, zmienność i działanie. Znaczenie natury jako impulsu twórczego zasadza się na jej zróżnicowaniu, niepowtarzalności form i zaskakujących układach. Nieodłącznym ich elementem pozostaje światło, które zarówno w przestrzeni, jak i na płaszczyźnie odgrywa kluczową rolę: wydobywa formę, eksponuje zróżnicowane plany, jest nośnikiem nastroju. Seria prezentowanych na wystawie pejzaży to utrwalone w przestrzeni malarskiej efekty tych poszukiwań: kompozycja, formy, ich ciężary i układy. Inspiracją do nadawania treści formie są również obrazy i polichromie w historycznych budowlach sakralnych i świeckich. Odniesienia do stanu zachowania tych malowideł, nawarstwień, siatki pęknięć materiału malarskiego lub tynku, często uzupełnione detalem w centralnym punkcie układu to równoległy temat eksponowanych obrazów.

W czasie otwarcia wystawy prof. Maria Górecka podkreśliła, że sztuka jest dla niej sposobem na życie. Od dzieciństwa miała kontakt z dziełami sztuki, jej ojciec był artystą amatorem (rzeźbiarzem i malarzem). Podczas studiów zdobyła wiedzę i umiejętności, które pozwoliły jej w sposób profesjonalny zająć się rzeźbiarstwem. Natomiast malarstwo jest dodatkową dziedziną, w której realizuje się artystycznie.

W wernisażu w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej uczestniczyli przyjaciele i znajomi prof. Marii Góreckiej, a także krośnieńscy poeci i artyści. Obecni byli m.in. Wiktoria i Władysław Orlikowie, dr hab. Marlena Makiel-Hędrzak, Krystyna Górecka, Ewa Zajdel, Krystyna Kulman, Magdalena Wyżykowska-Figura, Dorota Habrat i Zdzisław Gil.

Wystawa prac prof. Marii Góreckiej czynna będzie do 5 maja br.

Poprawiono: czwartek, 12, kwiecień 2018 16:53

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2020
P W Ś C P S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Początek strony