„Ballady o drzewach” Edwarda Marszałka – prezentacja książki w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

20 października 2017 roku w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyła się prezentacja najnowszej książki Edwarda Marszałka „Ballady o drzewach”. Spotkanie zorganizowane zostało z okazji obchodzonego w październiku „Święta Drzewa”.

Edward Marszałek ukończył studia na Wydziale Prawa UMCS w Lublinie, Podyplomowe Studium Ochrony Parków Narodowych SGGW w Warszawie, podyplomowe studia z zakresu public relations na Uniwersytecie Jagiellońskim, studia doktoranckie w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Warszawie. Jest rzecznikiem prasowym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie oraz autorem i redaktorem kilkunastu publikacji książkowych, m.in. „Leśne opowieści z Beskidu”, „Z karpackich lasów”, „Ballady o drzewach” „Podkarpackie ballady o drzewach”, „Skarby podkarpackich lasów”, „Leśne ślady wiary”, „Las pełen zwierza”, „Wołanie z połonin”, „Żubr przywrócony górom”, „Od siekiery, czyli wstęp do toporologii”, „Z dziejów leśnictwa na Podkarpaciu” oraz tekstów do albumów „W lasach Podkarpacia” i „Lasy Polski”. Jest też redaktorem naczelnym „Echa Połonin”, kwartalnika ratowników bieszczadzkich, przewodnikiem beskidzkim oraz prezesem Stowarzyszenia Kulturalnego „Dębina” w Krościenku Wyżnym i redaktorem naczelnym miesięcznika „Dębina”. Laureat licznych nagród, m.in.: Podkarpacki Dziennikarz Roku 2004, Mistrz Mowy Polskiej 2014, laureat Nagrody im. Dyrektora Adama Loreta przyznanej przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych za publikacje promujące leśnictwo (2005), otrzymał też tytuł „Leśnika roku 2006” nadany przez kapitułę redakcji „Przegląd Leśniczy”.

Książka „Ballady o drzewach” ukazała się jesienią tego roku, nakładem krośnieńskiego Wydawnictwa „Ruthenus”, przy wsparciu Lasów Państwowych. Jest kolejnym tomem serii książek o tematyce leśnej i przyrodniczej, napisanych przez Edwarda Marszałka, na grzbietach których pojawiają się litery tworzące napis „LASY” (w tej serii ukazały się już: „Leśne ślady wiary”, „Z dziejów leśnictwa na Podkarpaciu”, „Skarby podkarpackich lasów”

- i ostatnia „Ballady o drzewach”). W przyszłości wydanych zostanie kolejnych pięć książek, które (wraz z poprzednimi) utworzą napis „LASY I GÓRY”.

W „Balladach o drzewach” Edward Marszałek opisuje rodzime gatunki drzew w aspektach kulturowych. Pisze m.in. o brzozie brodawkowatej – magicznym drzewie Słowiańszczyzny, buku – Biesów i Czadów ulubieńcu, lipie – natchnieniu poetów, sośnie zwyczajnej – królowej polskich lasów, topoli – drżącej mieszkance łęgów, wierzbie – polskiego krajobrazu malarce. W książce znalazły się też teksty Jolanty Migdał – „Drzewa mają swoje święto” oraz Władysława Kusiaka i Krzysztofa Borkowskiego – „Najgrubsze drzewa Lasów Państwowych”. Dołączono też „Celtycki horoskop leśny”.

We wstępie do książki autor pisze m.in.:

Związki człowieka z drzewami są odwieczne, bowiem zanim nasz przodek „wyszedł z lasu”, najpierw musiał „zejść z drzewa”. Jednak ludzkość tak naprawdę nigdy nie odeszła od drzew – swoich żywicieli i przyjaciół. Pod drzewami szukano ochrony od piorunów i gradu, w ich cieniu znajdowano obronę przed skwarem i wrogami. Dawały budulec i surowiec na wszelkie narzędzia. Bywały lekarstwem. Wierzono w ich magiczną moc. Przydawano drzewom cechy ludzkie, nazywając stare okazy imionami z kalendarza. Drzewiej, nomen omen, w świętych gajach oddawano im cześć boską. Choćby dla tych powodów trzeba o drzewach pisać.

To już kolejne, uzupełnione i poprawione wydanie „Ballad o drzewach”. Za każdym razem jest ono inne, bo w moim przekonaniu historie drzew można opowiadać codziennie i od nowa, a wciąż będzie w nich dużo do odkrycia.

Edward Marszałek rozpoczął spotkanie w Krośnieńskiej Bibliotece od gry na drewnianym instrumencie ludowym – trembicie. Następnie (w czasie prezentacji multimedialnej) omówił walory przyrodnicze i kulturowe niektórych gatunków drzew rosnących w polskich lasach.

Spotkanie miało też akcent literacki. Halina Kurek, poetka ze Zręcina, autorka kilku tomików poetyckich („Progi”, „Miejsca na własność”, „Na wielkim dniu”, „Bawełniany motyl”, „Dekoracje i jedwabie”, „Ślady”), przeczytała swoje „wiersze o drzewach”.

Podczas spotkania można było zakupić książkę (z autografem autora). Osoby, które kupiły „Ballady o drzewach” otrzymały sadzonkę wiązu. Dodatkowo wydawca – Rafał Barski przygotował specjalne upominki (kubki, długopisy itp.).

Z okazji Święta Drzewa i promocji książki Edwarda Marszałka, Zbigniew Osenkowski, sanoczanin, znakomity rysownik i grafik, wykonał ekslibris, którego reprodukcję otrzymać można było wraz z książką.

Spotkanie z Edwardem Marszałkiem zorganizowane zostało, w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej, przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie oraz Wydawnictwo „Ruthenus”.

Poprawiono: piątek, 20, październik 2017 19:58

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony