Krosno czytało „Wesele”

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego wybrane zostało w tym roku w ogólnopolskim głosowaniu na lekturę Narodowego Czytania. I to właśnie ten dramat 2 września 2017 r. czytała cała Polska, również krośnianie.

Wydarzenie – tym razem na krośnieńskim rynku – po raz szósty zorganizowała Krośnieńska Biblioteka Publiczna wspólnie z Portalem Krosno24.pl, zapraszając mieszkańców do przeczytania i słuchania fragmentów jednego z najbardziej znanych utworów S. Wyspiańskiego.

W ten sposób Krosno włączyło się w ogólnopolską akcję, której celem jest promocja czytelnictwa i wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami literatury polskiej.

Narodowe Czytanie zainicjowane zostało w 2012 r. przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i również w tym roku akcję honorowym patronatem objęła Para Prezydencka RP.

Gości na krośnieńskim rynku powitała dyrektor KBP – Teresa Leśniak, a czytanie „Wesela” – dialogiem Gospodarza i Poety rozpoczęli: Bronisław Baran – Zastępca Prezydenta Krosna oraz Jacek Buczyński – aktor krakowskiego Teatru „Kto”. W kolejnych odsłonach dramat Wyspiańskiego przeczytali: Anna Dubiel – Przewodniczącą Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna, Nadkomisarz Marek Śliwiński – Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krośnie, Adrian Krzanowski – Redaktor Naczelny Portalu Krosno24.pl, Bogusława Bęben – Zastępca Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, Ewa Bukowiecka – Rzecznika Starostwa Powiatowego w Krośnie,  Mirosław Welz – poeta, dr nauk weterynaryjnych, autor licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych i zbiorów wierszy, Jan Tulik – poeta, krytyk, prozaik i dramaturg, Dawid Iwaniec – dziennikarz Portalu Korsno24.pl, nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie – dr Zofia Bartecka-Prorok, Alicja Flis, dr Andrzej Gałowicz, Beata Wygonik-Wronka, nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie – Ewa Gorczyca Kwilosz i Beata Zep oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie – Daria Boczar, Kacper Godek, Klaudia Krukar, Zofia Przyprawa i Maria Radkowska. Dialogi weselnych gości z I aktu dramatu – Pana Młodego i Panny Młodej, Poety, Racheli, Radczyni i Kliminy doskonale zinterpretowały bibliotekarki z grupy teatralnej „Na Dobry Początek” – Katarzyna Fal, Małgorzata Jasiewicz, Beata Koza, Natalia Podkul, Elżbieta Staroń i Agnieszka Urbanek.

Całej akcji towarzyszył kiermasz książek za 1 zł, który jak zwykle cieszył się dużym zainteresowaniem wśród miłośników „książek używanych”, akcja bookcrossingowa, a na przyniesionych lub kupionych egzemplarzach książek można było dostać pamiątkową pieczęć przesłaną przez Kancelarię Prezydenta. Specjalne miejsce na zabawy plastyczne przygotowane także dla dzieci.

„Sto siedemnaście lat temu w podkrakowskich Bronowicach odbyło się wesele, które odmieniło obraz polskiej literatury. Na kanwie tamtego wydarzenia wybitny dramaturg, poeta i malarz Stanisław Wyspiański stworzył swój arcydramat – barwną, niezwykle żywą opowieść o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach. (…) – pisał Prezydent RP w liście inaugurującym tegoroczną akcje Narodowego Czytania. Wydarzenie było okazją do przypomnienia sobie treści bardzo ważnego utworu dla historii kultury i literatury polskiej, którego treść mimo upływu blisko 120 lat od jego wydania, niesie wiele aktualnych treści.

Poprawiono: wtorek, 05, wrzesień 2017 14:51

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony