Tydzień Bibliotek 2017 w Filii nr 1

Tegoroczna edycja XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek przebiegała pod hasłem: „Biblioteka. Oczywiście!”. Głównym celem programu jest podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia oraz zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa. Filia nr 1 włączyła się aktywnie w akcję promującą książki i biblioteki organizując różnorodne imprezy czytelnicze dla społeczności lokalnej z dzielnicy Polanka.

W dniach 9 i 12 maja uczniowie klas Va i Vb ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Krośnie uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych pt. „Szlakiem podkarpackich legend”. Na poczatek piątoklasiści odszukali na mapie Polski województwo podkarpackie, miasta: Rzeszów i Krosno. Poznali pojęcia: region, regionalia. Następnie przypomnieli sobie definicję legendy oraz główne cechy tego gatunku literackiego. Z książki Jana Tulika „Legendy. Krosno i okolice” wybrani uczniowie przeczytali klasie legendy: „Kasztelanki trzy, czyli jak powstały kamienne Prządki” oraz „Perła nad Jasiołką, czyli Konopnicka w Żarnowcu”.

W drugiej części lekcji uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy, które otrzymały określone zadania: literackie, plastyczne, artystyczne i wiedzowe, związane z treścią poznanych legend. Na koniec każda z grup zaprezentowała klasie efekty swojej pracy.

10 maja podopieczni Klubu Seniora „Caffe 60+” uczestniczyli w spotkaniu „Przepis na ogród”, zorganizowanym w ramach cyklu „Biblioteka dla seniora”. Seniorzy wysłuchali wiosennych wierszy Marii Konopnickiej ze zbioru „O czym ptaszek śpiewa”. Zapoznali się z publikacjami o tematyce ogrodniczej ze zbiorów Filii nr 1: albumami, poradnikami, czasopismami zaprezentowanymi przez bibliotekarkę. Największe zainteresowanie wśród uczestników spotkania wzbudziły publikacje dotyczące uprawy ziół i ich właściwości leczniczych. Seniorzy wymieniali się własnymi doświadczeniami w wykorzystaniu ziół z domowej apteczki w leczniu różnorakich dolegliwości.

11 maja czteroletnie „Smerfy” z Przedszkola Miejskiego nr 10 w Krośnie uczestniczyły w zajęciach animacyjnych pt. „Zaproszenie do świata bajek”. Bibliotekarka przywitała dzieci wierszem „Krasnoludki” Marii Konopnickiej. Następnie zaprosiła maluchy do udziału w „Bajkowym turnieju”, podczas którego przedszkolaki zmagały się z różnorodnymi bajkowymi łamigłówkami. Czterolatki odgadywały imiona bajkowych postaci, ukrytych w „jajkach niespodziankach”, rozwiązywały bajkową krzyżówkę oraz quiz „Z bajką za pan brat”, zmagały się z baśniowymi zagadkami, a także zgadywały tytuły bajek prezentowanych przez bibliotekarkę. Przedszkolaki tak świetnie sobie poradziły z wszystkimi zadaniami, że otrzymały zaszczytny tytuł „Mistrzowie Świata Bajek”, a na pamiątkę odwiedzin w Bibliotece - zakładki do książki Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom.

15 maja w auli Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 w Krośnie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu literackiego „Przygoda w bibliotece”, ogłoszonego dla uczniów klas piątych Szkoły Podstawowej nr 7 oraz przeprowadzenie konkursu recytatorskiego „Majowe wierszowanie” dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 10 w Krośnie.

Zadaniem piątoklasistów uczestniczących w konkursie kreatywnego pisania „Przygoda w bibliotece” było napisanie opowiadania, z uwzględnieniem określonych przez organizatora elementów świata przedstawionego: miejsce akcji - Biblioteka, czas akcji - dawno, dawno temu, główni bohaterowie - Pinokio i Calineczka. Na konkurs wpłynęły ciekawe, oryginalne prace. Uczniowie wykazali się pomysłowością i niebanalną wyobraźnią w tworzeniu swoich opowiadań. Laureatami konkursu zostali: I miejsce - Weronika Stryczniewicz (kl. Va), II miejsce - Magdalena Stawarska (kl. Vb), III miejsce - Julia Kopacz (kl. Vb).

W IV edycji konkursu recytatorskiego „Majowe wierszowanie” wystąpiło 34 dzieci ze wszystkich pięciu grup przedszkolnych. Maluchy prezentowały się na scenie recytując znane i lubiane wiersze polskich poetów, najczęściej Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Małych deklamatorów wspierała głośnymi oklaskami licznie zgromadzona publiczność: rodzice, dziadkowie, nauczyciele, starsi koledzy ze szkoły podstawowej.

Jury konkursu oceniało występy przedszkolaków, przyznając punkty za znajomość tekstu, dykcję, interpretację utworu i ogólny wyraz artystyczny. Wyłoniło 10 laureatów, którymi zostali: Maja Kasprzyk, Kacper Mitał, Emel Özkan (grupa „Żabki”), Dominika Zajdel, Mateusz Sobolewski, Mikołaj Kostecki (grupa „Skrzaty”), Ignacy Mitał (grupa „Krasnoludki”), Ewa Łącka, Lena Szlachetka (grupa „Słoneczka”), Martyna Rozenbajger (grupa „Smerfy”).

Tydzień Bibliotek dobiegł końca. Mamy nadzieję, że nasze działania umocniły społeczność lokalną w przekonaniu, że Biblioteka to przestrzeń dla czytelnika w każdym wieku, gdzie może w pełni realizować się w zakresie edukacji kulturalnej i uczestnictwa w kulturze.

Poprawiono: poniedziałek, 15, maj 2017 19:55

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony