23 kwietnia, czyli Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Filii nr 4

W tym roku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, popularnie nazywany Świętem Książek i Róż, wypadł w niedzielę, dlatego też jego obchody w Filii nr 4 KBP rozpoczęliśmy już kilka dni wcześniej.

Jako pierwsi odwiedzili nas podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Krośnie, by 20 kwietnia 2017 r. na spotkaniu zatytułowanym „O książkach, ich autorach i… trochę o różach”, wspólnie sprawdzić swoją czytelniczą wiedzę. Impreza miała charakter turnieju drużynowego i przebiegała w miłej, zabawowej atmosferze. Podopieczni ŚDS-u rywalizowali między sobą w kilku konkurencjach. Ich zadaniem było np.: odgadnąć tytuł książki na podstawie czytanego fragmentu, dopasować tytuły książek do autorów, a także zaprezentować sprawne posługiwanie się słownikami. Największym wyzwaniem była zabawa w kalambury, podczas której za pomocą gestów ilustrowano tytuły książek. Z biblioteki wszyscy wyszli z wypożyczonymi książkami i symboliczną czerwoną różą.

21 kwietnia, w piątkowe przedpołudnie, przyszły do biblioteki maluchy z Niepublicznego Przedszkola „Mali Odkrywcy”, które obejrzały teatrzyk kukiełkowy, przygotowany przez bibliotekarzy. Podczas przedstawienia dzieci poznały dzielnego rycerza - św. Jerzego, który uwolnił mieszkańców katalońskiego miasteczka od groźnego smoka i tym samym zaskarbił sobie ich dozgonną wdzięczność. Dzieci z przejęciem obejrzały przedstawienie, po którym przyszedł czas na zabawę. Przedszkolaki odgadywały, z jakich książeczek znają pojawiające się kukiełki, będące postaciami z bajek. Następnie bawiły się w zabawę ruchową z bibliotecznym Smokiem Obibokiem i kolorowały smoka czytającego książkę. Żegnając się z nami wiedziały już, że książki, podobnie jak dzieci, też mają swoje święto. Będzie im o tym przypominać podarowana przez bibliotekarzy książeczka i róża.

W tym samym dniu, tylko późnym popołudniem, gościliśmy dorosłych czytelników naszej filii, głównie panie, które przyszły na inauguracyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Światowy Dzień Książki to dobra data, by rozpocząć jego działalność w Filii nr 4 KBP. Uroczystość rozpoczął występ teatrzyku „Molki” w inscenizacji „Bajka o niegroźnym smoku”. Był to wstęp do opowiedzianej nieco później legendy o św. Jerzym, nierozerwalnie związanej ze Świętem Książek i Róż. Przybyłym na spotkanie czytelniczkom przedstawiono także zasady działalności DKK, a na zakończenie wręczono symboliczną czerwoną różę i oczywiście książkę, o której podyskutujemy na majowym spotkaniu. Czekała na nie jeszcze jedna niespodzianka, po spotkaniu mogły podziwiać prace Marii Bęben, które prezentujemy w naszej bibliotece na wystawie „Kwiaty w wazonach malowane wstążeczkami”.

Jak widać w Filii nr 4 działo się dużo z okazji Światowego Dnia Książki, mamy nadzieję, że tym samym przyczyniliśmy się do jego popularyzacji i zachęciliśmy do częstszego sięgania po książkę.

Poprawiono: sobota, 22, kwiecień 2017 11:31

Kalendarz wydarzeń

Styczeń 2023
P W Ś C P S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Początek strony