„Tylko co to takiego poezja…” IV Krośnieński Turniej Jednego Wiersza

Po raz czwarty uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Krosna i powiatu krośnieńskiego zaprezentowali swoje wiersze podczas finału IV Krośnieńskiego Turnieju Jednego Wiersza. Turniej tradycyjnie odbył się w Światowym Dniu Poezji - 21 marca - w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

Na konkurs wpłynęło 60 wierszy, a do finału jury zakwalifikowało po 18 tekstów w każdej grupie wiekowej i te utwory zostały zaprezentowane przez autorów podczas uroczystości finałowej.

Gości powitała Wicedyrektor KBP Bogusława Bęben, a konkursowe zmagania poprzedziła prezentacja twórczości Grzegorza Kociuby - poety, prozaika i krytyka, na co dzień nauczyciela języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Tarnobrzegu.

G. Kociuba jest autorem siedmiu zbiorów poetyckich: Obserwacje (1991), Budzenie twarzy (1997), Ślady i znaki (2001), Widoki i widzenia ( 2005), Powiększenia. Wiersze 1991-2006. (2009), Stonka i inne wiersze (2011), Osady (2015); prozy pt. Ktoś (2003) oraz prac krytycznoliterackich: Maski / Twarze. Eseje, szkice, recenzje o poezji (2009), Twarze rozbitka. Poezja i eseistyka Krzysztofa Karaska (2013). Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Warszawski. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 1991-1998 współzałożyciel i redaktor kwartalnika literackiego „Fraza”, zaś w latach 1998-2011 członek redakcji kwartalnika literackiego „Nowa Okolica Poetów”. Jako krytyk literacki zajmuje się głównie polską poezją współczesną i najnowszą. Współpracuje m.in. z „Twórczością”, „Toposem”, „Arteriami”, „Migotaniami”. Wiersze Grzegorza Kociuby były tłumaczone na angielski, czeski, serbski, ukraiński, włoski. Mieszka w Tarnobrzegu.

W trakcie prezentacji G. Kociuba czytał swoje wiersze, ale wspominał również innych poetów z Podkarpacia jak Roman Misiewicz czy Jan Tulik.

Konkursowe wiersze i sposób ich przedstawienia przez młodych poetów oceniało jury w składzie: Grzegorz Kociuba (przewodniczący jury), Bogusława Bęben - wicedyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej oraz Małgorzata Węgrzyn - bibliotekarz polonista.

W grupie gimnazjów przyznano: I miejsce Oliwii Nowak z Publicznego Gimnazjum w Krościenku Wyżnym za wiersz „Makijaż”, II nagrodę otrzymała Weronika Blicharczyk z Gimnazjum w Odrzykoniu za wiersz „Oczy me”, natomiast III nagrodę przyznano Julii Trzaskoś z Publicznego Gimnazjum w Krościenku Wyżnym za wiersz „Kołdra”. Jury przyznało dwa wyróżnienia: Urszuli Bober z Gimnazjum Dwujęzycznego w Krośnie za wiersz „Pamiątka” oraz Małgorzacie Buczek z Gimnazjum nr 2 w Krośnie za wiersz „Pamiątka”.

Natomiast w kategorii uczniowie szkół ponadgimnazjalnych: I nagrodę otrzymał Paweł Kusiak z II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie za wiersz „Spirala”, II nagrodę Zofia Przyprawa z I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie za wiersz „Adwent”, natomiast III - Milena Mnich z II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie za wiersz *** (Nikt nie wyjdzie...).

W tej grupie wiekowej wyróżnienia otrzymały: Emilia Chmiel z I LO w Krośnie za wiersz „Rozterki” oraz Maria Radkowska z I LO w Krośnie za wiersz *** (pozycja półleżąca...)

Na zakończenie poetycko-muzyczną ucztę uczestnikom i gościom Turnieju zaprezentowali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie w koncercie „A ja jestem…”. Słowno-muzyczna prezentacja była doskonałym przypomnieniem twórczości i biografii Agnieszki Osieckiej. Przed publicznością wystąpili: Daria Boczar, Weronika Bukowska, Antoni Łętkowski, Aleksandra Niziołek, Aleksandra Kolanka, Klaudia Krukar, Agnieszka Pudełko, Michał Stryczniewicz, Natalia Woźniak, Aleksandra Zajdel.

IV Krośnieński Turniej Jednego Wiersza był okazją do podkreślenia obchodów ustanowionego przez UNESCO w 1999 r. Światowego Dnia Poezji, którego główną ideą jest popularyzacja pisania, czytania i publikowania poezji. Konkurs został zorganizowany przez krośnieński oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Krośnieńską Bibliotekę Publiczną w ramach projektu „Czytanie się o(d)płaca” przy wsparciu finansowym Miasta Krosna.

Poprawiono: środa, 22, marzec 2017 11:54

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2020
P W Ś C P S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Początek strony