Jak pisać biografie? Anna Czerwińska-Rydel na spotkaniu z młodymi czytelnikami

W dniu 1 grudnia 2016 r. w Oddziale dla Dzieci Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie autorskie Anny Czerwińskiej-Rydel - autorki książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej.

Mieszkająca w Gdańsku pisarka z wykształcenia jest muzykiem i pedagogiem, ale od wielu lat zajmuje się głównie pisaniem. Na swoim koncie ma blisko 40 książek - i to przede wszystkim powieści biograficznych o wielkich Polakach, m.in. „Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie” - 2010, „W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie” - 2011, „Po drugiej stronie okna, opowieść o Januszu Korczaku” - 2012, „Sto tysięcy kartek, opowieść o Józefie Ignacym Kraszewskim”, „Słońcem na papierze, opowieść o Kornelu Makuszyńskim” - 2014; „Zdobyć koronę, opowieść o Jerzym Kukuczce” - 2016. Jej książki otrzymały wiele prestiżowych nagród. Jak podkreślała na spotkaniu bardzo trudno jest pisać biografie „w taki sposób, żeby za każdym razem było inaczej”. Jej udaje się to doskonale.

Najnowsza książka Anny Czerwińskiej-Rydel pt. „Piórem czy mieczem” to fascynująca opowieść o jednym z najbardziej znanych pisarzy, pierwszym polskim nobliście - Henryku Sienkiewiczu. I to właśnie historię powstania tej książki zaprezentowała na spotkaniu w Krośnieńskiej Bibliotece. Jak w przypadku każdej pisanej przez nią biografii, powstanie książki o Sienkiewiczu poprzedziła praca badawcza i wizyty w miejscach, z którymi pisarz był związany. Tym razem był to Oblęgorek, który pisarz otrzymał w darze od narodu polskiego, Wola Okrzejska, gdzie Sienkiewicz urodził się oraz Muzeum Literackie pisarza w Poznaniu. Właśnie z tym ostatnim związany był Ignacy Moś - kolekcjoner sienkiewiczianów, twórca tego Muzeum. Poprzez postać Ignacego Mosia pisarka postanowiła przybliżyć osobę Henryka Sienkiewicza. W efekcie czytelnik otrzymał wciągającą opowieść, zawierającą mnóstwo ciekawostek z życia noblisty - książkę, która bawi i uczy nie tylko dzieci.

Na zakończenie spotkania pisarka wręczyła nagrody laureatom konkursu plastycznego - ogłoszonego z okazji obchodów Roku Henryka Sienkiewicza - pt. „Bohaterowie Sienkiewicza”. Uczestnicy mieli za zadanie w dowolnej formie plastycznej zaprezentować postacie z wybranej książki pisarza. Najczęściej przedstawiani byli bohaterowie nowel i powieści: „W pustyni i w puszczy”, „Krzyżacy”, „Janko Muzykant”, „Quo vadis”. Na konkurs wpłynęło 103 prace. W każdej grupie wiekowej jury przyznało 3 równorzędne nagrody oraz 3 wyróżnienia. W kategorii uczniowie szkół podstawowych nagrody otrzymali: Paweł Kuliga ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Krośnie, Julia Szarek ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Krośnie oraz Julia Lenko z Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie. Natomiast wyróżnienia przyznano: Paulinie Filipczak ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Krośnie, Piotrowi Oziminie z Zespołu Szkół Publicznych w Króliku Polskim oraz Helenie Myszkal z Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie.

W kategorii uczniowie gimnazjów nagrody otrzymali: Damian Fejkiel z Gimnazjum w Świerzowej Polskiej, Aneta Pęcak z Gimnazjum w Zręcine i Mikołaj Szuba z Gimnazjum we Wróbliku Szlacheckim. Wyróżnienia w tej grupie wiekowej jury przyznało: Janowi Szuflicie z Gimnazjum w Świerzowej Polskiej, Natalii Ząbik z Gimnazjum w Korczynie oraz Katarzynie Kłosowicz z Gimnazjum nr 4 w Krośnie.

Organizatorami konkursu, w ramach projektu „Sienkiewicz w roli głównej...”, byli: Stowarzyszenie Bibliotekarzk Polskich. Oddział w Krośnie i Krośnieńska Biblioteka Publiczna.

Poprawiono: czwartek, 01, grudzień 2016 13:57

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony