Pisze i śpiewa... Magda Skubisz na spotkaniu w KBP

Magda Skubisz - wokalistka i pisarka - zaprezentowała swoją twórczość na spotkaniu autorskim w dniu 21 października 2016 r. w Saloniku Artystycznym KBP. Spotkanie prowadziła Anna Gorczyca - dziennikarka „Gazety Wyborczej”.

M. Skubisz z wykształcenia jest muzykiem-wokalistką, ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach (Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej), a obecnie pracuje jako nauczyciel emisji głosu, prowadzi także liczne warsztaty wokalne na terenie całej Polki. Jako pisarka zadebiutowała w 2008 r. powieścią „LO Story”, w której opisała perypetie przemyskich licealistów i nauczycieli. Wiele z przedstawionych postaci miało swe pierwowzory w rzeczywistości, co sprawiło, że książka wzbudziła wiele kontrowersji w lokalnym środowisku. M. Skubisz postanowiła jednak kontynuować historie Ryby, Luśki, Mastera i Buraka - głównych bohaterów książki - i tak w 2009 roku ukazuje się druga cześć cyklu pt. „Dżus&Dżin”, natomiast w tym roku - powieść „Chałturnik”. M. Skubisz zapewniała jednak, że nie jest to koniec cyklu - w planach ma kolejne powieści. Jednak pisarka nie chciała zdradzać szczegółów planowanych historii, bo jak mówiła „pisze od środka”, a dopiero potem wypełnia „luki”, a to znaczy, że akcja książek wciąż się zmienia. Magda Skubisz mieszka w Przemyślu, a pracuje w Rzeszowie i to właśnie w pociągu, na trasie pomiędzy tymi dwoma miastami najczęściej pisze. Pisarka opowiadała również o swoich doświadczeniach muzycznych - głównie tych zarobkowych, np. na weselach, które wykorzystała w ostatniej powieści „Chałturnik” - zazwyczaj niezbyt pozytywnie pokazujących uczestników tego typu eventów. Ale jej powieści to nie tylko opis własnych doświadczeń. Powstanie każdej książki poprzedziły liczne rozmowy z policjantami, strażnikami granicznymi (bohaterowie M. Skubisz uwikłani są m.in. w przemyt przez polsko-ukraińską granicę) czy patomorfologiem.

Pytana w jednym z wywiadów, którego ze swoich bohaterów książkowych lubi najbardziej odpowiada: Uwielbiam wszystkie swoje postacie. Są jak moje dzieci, a jak wiadomo, dzieci należy kochać jednakowo, nawet te, które najbardziej broją.

Magda Skubisz podkreślała na spotkaniu, że choć jej powieści często zalicza się do tzw. „powieści młodzieżowych”, to tak naprawdę czytają je osoby w każdym wieku, co potwierdzali też uczestnicy spotkania. Każdy pamięta np. nauczyciela, który doskonale wpisuje się w postać tego z powieści. Tak więc są to książki, które w przypadku nieco starszych czytelników mogą budzić m.in. wspomnienia z lat szkolnych, ale na pewno wszystkim, którzy po nie się sięgną, sprawią „przyjemność z czytania”.

W roku 2010, z rekomendacji Marka Nowakowskiego, Magda Skubisz znalazła się w gronie dziesięciu polskich autorów nominowanych do Literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza (powieść „Dżus&dżin”). W roku 2014 została laureatką Nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Poprawiono: sobota, 22, październik 2016 11:40

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony