O VII tomie w serii „Krosno. Studia…” w Krośnieńskiej Bibliotece

W dniu 1 października 2016 r. w Czytelni KBP w Krośnie odbyła się prezentacja VII tomu serii „Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu”. Tom ukazał się początkiem września, a jego wydawca - Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej - zadbało o wysoki poziom merytoryczny i estetyczną, nawiązującą do poprzednich tomów serii, szatę graficzną.

Redaktorem naukowym jest prof. dr hab. Franciszek Leśniak, który wraz z sekretarzem redakcji dr. Tadeuszem Łopatkiewiczem nadali dziełu ostateczny układ treściowy. Na tom składa się dziewięć artykułów naukowych i sprawozdań, a także cztery recenzje książek ważnych dla Krośnieńskiego. Publikacja zaopatrzona jest w indeksy: geograficzny i osobowy oraz spis ilustracji.

Na spotkanie z autorami artykułów przybyła ponad 50-osobowa grupa członków i sympatyków Stowarzyszenia, zaproszeni goście: Bronisław Baran, zastępca prezydenta Miasta Krosna, Anna Dubiel, przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta oraz Małgorzata Błaż, przedstawicielka Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta.

Zebranych powitała Teresa Leśniak, dyrektor Biblioteki, a po niej wystąpiła pisząca te słowa, która podziękowała prof. Franciszkowi Leśniakowi, dr. Tadeuszowi Łopatkiewiczowi oraz autorom za pracę merytoryczną, a władzom Krosna, w szczególności prezydentowi Miasta, za wsparcie finansowe tej inicjatywy wydawniczej Stowarzyszenia.

Dalszą część spotkania słowem wstępnym poprzedził i prowadził prof. Leśniak. Mówiąc o VII tomie studiów podkreślił, że Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej jest jedyną w tej części Polski organizacją, która wydaje periodyk o charakterze naukowym. Omówił krótko zawartość tomu, podziękował również władzom samorządowym Krosna i prezydentowi za przychylność w tej sprawie.

Z kolei autorzy artykułów mówili o zainteresowaniach własnych i motywacjach, które skłoniły ich do napisania prac. W kolejności wystąpili: dr Piotr Łopatkiewicz, (mówił o tablicowym obrazie Koronacji Marii z Jasienicy Rosielnej pochodzącym z XV w. oraz o rodzinie Łopackich), prof. Franciszek Leśniak (o wsi Białobrzegi i jej mieszkańcach do XVII w.), Marek Jakubus (o oświacie dukielskiej w latach 1772-1918), Tadeusz Łopatkiewicz (o XIX-wiecznej ikonografii kościoła Świętej Trójcy), Janusz Kubit (o Krośnieńskim Batalionie Obrony Narodowej). Pisząca te słowa zachęcała do zapoznania się ze sprawozdaniami z działalności Stowarzyszenia w latach 1996-2011 autorstwa Mariana Terleckiego i opisem XV kadencji (lata 2011-2014) własnego autorstwa. Materiały te są ważne ze względu na dokumentacyjny, czy wręcz kronikarski, charakter.

W dyskusji głos zabrał Zdzisław Łopatkiewicz, który odniósł się do artykułu Janusza Kubita i zamieszczonego tam biogramu Władysława Parylaka dodając informację o jego żonie, nauczycielce języka rosyjskiego w Jedliczu w okresie powojennym.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość nabycia VII tomu z autografami autorów artykułów, a także tomów wcześniejszych.

Poprawiono: poniedziałek, 03, październik 2016 13:48

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony