Wakacyjne podróże z legendą

W czasie tegorocznych wakacji mali czytelnicy uczestniczyli w cotygodniowych zajęciach zatytułowanych „Wakacyjne podróże z legendą”. Na każdym spotkaniu poznawali legendę związaną z innym regionem Polski.

Podróż rozpoczęli od Wielkopolski, gdzie nad jeziorem Gopło rozegrał się dramat króla Popiela, potem odwiedzili Kraków, gdzie usłyszeli historię bohaterskiego hejnalisty, następnie znaleźli się w Lublinie, by poznać legendę o „Wieży Trzech Płaszczy”. Na mapie odszukali Morskie Oko i wysłuchali opowieści o marynarzu, który szukał skarbu, aby wykupić z niewoli rodzinę. Z Tatr udali się na Mazury, by poznać historię ryb siei z jeziora Wigry. Odwiedzili też Toruń, aby dowiedzieć się, w czym tkwi sekret toruńskich pierników i wreszcie dotarli do morza, aby poznać samą królową Bałtyku.

Każda legenda stawała się kanwą do zajęć plastycznych. Dzięki nim powstały makiety z Mysią Wieżą i papierowe myszki. Wspólnymi siłami narysowano portret krakowskiego Lajkonika i wyklejono z papieru wspaniały zamek królewski. Na planszach przyklejono wspaniałe drzewa pełne czarodziejskich ptaków. Techniką origami wykonano portrety Harnasia, a także stworzono kolaże stawów, a z papierowych talerzyków czerwone sieje. Nie zabrakło kolaży pełnych ulubionych przysmaków uczestników zajęć oraz dworu królowej Bałtyku.

Dzieci chętnie uczestniczyły w różnorodnych zabawach, m.in. z chustą animacyjną, w grach towarzyskich, wśród których dominowały kalambury i „ciepło - zimno”, w konkursach błyskawicznych, w których wykazywały się umiejętnościami wyszukiwania informacji w książkach i błyszczeli prezentując swoje talenty wokalno-taneczne.

Zajęciom towarzyszyły wystawy książek i fotografii, takie jak „Z legendą po Polsce”, „Podróże z legendą” i „Muminki i inni - twórczość Tove Jansson”.

Przez całe wakacje trwał konkurs plastyczny „Malujemy świat” dla szkół podstawowych, który został rozstrzygnięty w ostatnim dniu wakacji. Biblioteczne tajemnice poznawały dzieci z  półkolonii Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, które wzięły udział w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach pt. „Z książką za pan brat”. Bibliotekarki z Oddziału nie zapomniały też o dzieciach korzystających z zajęć w Ośrodku Wsparcia Dziennego „Ogródek Jordanowski”, który odwiedziły trzykrotnie, aby przeczytać im ciekawe fragmenty książek o wakacjach.

Podsumowując, z propozycji biblioteki skorzystało 246 dzieci, które uczestniczyły w 11 zajęciach plastycznych, 3 konkursach  błyskawicznych, w 8 grach towarzyskich, w konkursie plastycznym, wysłuchały 11 legend i fragmentów książek i 2 pogadanek. Były to wesołe i ciekawe wakacje.

Poprawiono: środa, 07, wrzesień 2016 15:53

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony