„Przystanek Biblioteka” - wysiadamy! Spotkania z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy w roku 2016

Środowiskowy Dom Samopomocy w Krośnie przy ul. Kletówki jest placówką, która zapewnia opiekę osobom z zaburzeniami psychicznymi. Od kilku lat podopieczni ŚDS uczestniczą w spotkaniach organizowanych specjalnie dla nich w Filii nr 4 KBP.

Od 2016 roku zmieniła się forma tych spotkań i prowadzący. By je urozmaicić i zróżnicować, wprowadzono nowe rodzaje zajęć. Każdemu spotkaniu towarzyszy także głośne czytanie fragmentu polecanej książki, a podczas słuchania chętni kolorują tzw. rysunek-odstresunek.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu. W ostatnim półroczu ich tematem były m. in. „Wspomnienia z dzieciństwa”, w czasie których uczestnicy spotkania wracali pamięcią do lat dziecięcych. Pierwsze zapamiętane wspomnienia, smaki dzieciństwa, wspomnienia ze szkoły, pierwsze miłości, wywołały wśród zebranych nutkę nostalgii. Chętnie oglądano przyniesione zdjęcia. Z tematem spotkania wiązały się książki: M. Stuhra „Stuhrmówka” oraz J. Chmielewskiej „Życie (nie)całkiem spokojne”, dotyczące wspomnień autorów.

Kolejne spotkanie, „Detektywi Książkowi”, dotyczyło przydatności książek w życiu codziennym. Odbyły się na nim ćwiczenia w wyszukiwaniu informacji w encyklopedii, słownikach, poradnikach zdrowia. Znalezienie w encyklopedii danego hasła nie było dla niektórych łatwe. Wspominano także o pierwszych książkach poznanych w dzieciństwie i o ludziach, którzy je nam czytali.

Natomiast kwietniowe spotkanie nosiło tytuł „Wiosna - zwyczaje, obyczaje, obrzędy” i związane było ze zwiastunami wiosny, zwyczajami i obyczajami wiosennymi oraz tradycjami Świąt Wielkanocnych. Każdy z uczestników opowiadał, jakie obyczaje świąteczne oraz tradycje związane z nastaniem wiosny panują w jego domu. W czasie rysowania czytano fragment „Chłopów” W. Reymonta - „Wiosna”.

W Tygodniu Bibliotek nie mogło zabraknąć rozmów na temat dziejów książki. Spotkanie nosiło tytuł „Wstąp do biblioteki - trochę o historii książki”. Wspólnie obejrzano prezentację multimedialną „Od tabliczki glinianej do e-booka”, rozwiązano test wiedzowy oraz wysłuchano fragmentu książki U. Eco „O bibliotece”. Dużym zaskoczeniem była wymiana książek już przeczytanych. Przyniesione własne książki można było wymienić na inne. Większość uczestników robiła to po raz pierwszy.

Czerwcowe spotkanie obfitowało w wiadomości o Krośnie, z okazji obchodzonych w tym czasie Dni Krosna. „Krosno - miejsca, których nie można przegapić” to tytuł spotkania, na którym rozmawiano o historii i zabytkach miasta, o miejscach, które każdy darzy sympatią i sentymentem. Okazało się, że każdy ma w mieście swoje ulubione miejsce: dla jednych jest to rynek krośnieński, dla innych park przy ul. Grodzkiej. Inni najszczęśliwiej czują się w okolicach swojego domu czy mieszkania. Posługując się przewodnikami rozwiązano mały sprawdzian wiedzy o Krośnie, a kolorując rysunek-odstresunek wysłuchano legendy o Annie i Stanisławie Oświęcimach oraz o krośnieńskich dzwonach.

Życząc sobie nawzajem udanego wakacyjnego wypoczynku pożegnano się do września. Mamy nadzieję, że spotkania w bibliotece chociaż w małym stopniu umożliwią podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy bliższy kontakt z książką.

Poprawiono: czwartek, 16, czerwiec 2016 13:24

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony