Maraton czytania w Filii nr 4

XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom rozpoczął w Filii nr 4 specjalnie na tę okoliczność zaproszony Franklin, maskotka znanego dzieciom bohatera książkowego. Franklin bawił się z przedszkolakami i czytał im na uroczystości przygotowanej specjalnie dla niego. Dzieci zaśpiewały piosenkę, wyrecytowały okolicznościowe wiersze, za co zebrały od Franklina pochwały i mogły sfotografować się z nim na pamiątkę.

Czytano także dzieciom ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Iwli, które odwiedziły bibliotekę, by zapoznać się z jej księgozbiorem, zasadami korzystania z niego i innymi ofertami działań czytelniczych, jakie są kierowane do dzieci i młodzieży.

Prawdziwy maraton rozpoczął się jednak dopiero podczas II wydania krajowego Nocy Bibliotek. Filia nr 4 była jedną z 1050 bibliotek, które zgłosiły się do udziału w tej akcji, przebiegającej w tym roku pod hasłem Wolno czytać. Akcja miała charakter ogólnokrajowy, głównym jej organizatorem było Centrum Edukacji Obywatelskiej, a patronat nad nią sprawował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Słowo WOLNO było słowem kluczem, odmienianym we wszystkich przypadkach i na wszystkie sposoby, a ponieważ każdej biorącej udział w akcji bibliotece wolno było wymyślić swój program i temat przewodni, w Filii 4 czytano „Mądrze, zdrowo, na wesoło”.

Tej nocy czytano więc dzieciom zabawne, ale i mądre teksty z przesłaniem. Czytali je bibliotekarze i zaproszeni goście.

Rozpoczęto wierszem Natalii Usenko „Pod kocem”, który dawał dzieciom radę, jak łatwo można sobie poradzić ze swoimi smutkami. Następnie pierwszy z zaproszonych gości, Michał Półchłopek, zabawnym „Elementarzem sportowym” wprowadził obecnych w tematy związane z zagadnieniami sportu i zdrowego stylu życia. Po lektrze miał miejsce pokaz w wykonaniu najmłodszych zawodników z Klubu Sportowego BUDO, prowadzonych przez Michała Półchłopka. Młodzi karatecy zaskakiwali szybkością, zwinnością i precyzją w wykonywaniu komend w języku japońskim. Symulowane walki zrobiły na wszystkich duże wrażenie. Wśród widowni znaleźli się śmiałkowie, którzy chcieli spróbować swoich sił i pod okiem trenera wykonywali różne ćwiczenia.

Po emocjach sportowych przyszedł czas na wyciszenie i coś dla ducha, czyli na występ bibliotecznego teatrzyku „Molki”, który zaprezentował się w najnowszej inscenizacji „Zaczarowany pociąg”. Ten występ także spodobał się wszystkim, o czym najlepiej świadczyły gromkie brawa.

W dalszej części maratonu udział wzięła Agnieszka Bielaska, prezes Fundacji dla sztuki, która przeczytała wiersz Marcina Brykczyńskiego „Wielkie spory o kolory”, a następnie zaproponowała dzieciom pomalowanie konstrukcji przestrzennej, mającej zobrazować „Miasto nocą”. Nie było to łatwe zadanie, ale dzieci poradziły sobie doskonale i na czarnych filarach stworzyły swoje wizje.

Po tych wyczerpujących fizycznie i artystycznie działaniach przyszła pora na posiłek. Oczywiście zdrowy. Nim jednak ruszono w kierunku szwedzkich stołów - owocowego i warzywnego, wysłuchano zainscenizowanego wiersza Elizy Piotrowskiej „Coś słodkiego”. Odbyła się także pogadanka na temat zdrowego odżywiania się i prezentacja wykonania pysznego napoju, idealnego na letnie upały, według przepisu „Specjały na upały” Małgorzaty Strzałkowskiej.

Gdy wszyscy byli już zdrowo najedzeni, z nieukrywaną przyjemnością udali się na odpoczynek, układając się na przyniesionych z domu poduszeczkach i kocykach. Przy wygaszonych światłach rozbłyskiwały jedynie światełka latarek, puszczające od czasu do czasu „zajączki” na suficie. W ciemnościach dzieci posłuchały, polecanej przez organizatorów akcji, książeczki Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak „Basia i wolność’, którą aktorsko przeczytała bibliotekarka z Filii nr 6 – Centrum Multimedialnego KBP. Czytanie było bardzo interesujące, bo - mimo późnej już pory - żadne z dzieci nie przysnęło, a wręcz odwrotnie, wszystkie były bardzo aktywne, miały swoje przemyślenia i refleksje, którymi dzieliły się w rozmowie. Podawały liczne przykłady z swojego życia na zastosowanie słów „wolny”, „wolność”. Oczywiście, zdecydowanie bardziej podobało się im zestawienie tego słowa z tym, co wolno, niż z tym, czego nie wolno.

Po ciekawej lekturze wszyscy uczestnicy poderwali się do kolejnego zadania, jakim było układanie książkowego domina. Każdy dostawił swoje, wybrane ze stosu książeczki, uważając, by niechcący nie popchnąć i nie zepsuć całego ciągu. Gdy książki pokryły podłogę czytelni, pchnięto ostatnią i domino ruszyło. Wspólna praca dostarczyła dzieciom wiele radości, a także i ogromnej satysfakcji, że jednak udało się zrealizować to zadanie. Zbiorowy wysiłek nagrodzono oklaskami.

Przy dobrej zabawie czas szybko płynął i nawet nie zauważyliśmy, że nadeszła pora na pożegnanie się i opuszczenie biblioteki. W ostatniej zabawie z chustą Klanzy dzieci miały za zadanie w jednym słowie zawrzeć swoje emocje i wrażenia związane z Nocą w Bibliotece. Padały takie określenia jak: ekstra, fajnie, bombowo, sportowo, bananowo itp.

Na pamiątkę dzieci dostały certyfikaty i zakładki z logo Nocy Bibliotek oraz dowcipny, kolorowy przepis - rebus na przygotowywany w czasie Nocy napój, który im tak bardzo smakował. Mamy więc nadzieję, że klimaty i smaki Nocy w Bibliotece zostaną z nimi na dłużej.

W czasie Nocy Bibliotek, oprócz maratonu czytania, odbyła się jeszcze jedna akcja, w której w uczestniczyli głownie dorośli. Było to „uwolnianie” książek. Wcześniej zgromadzone książki wystawione zostały na klatce schodowej biblioteki, gdzie wchodzący mogli je przeglądać, wybierać, czytać i zabierać z sobą do domu.

Nadzwyczajnie było tej Nocy, nie spano - czytano!

Za udział w Nocy Bibliotek 2016 Filia nr 4 otrzymała od Organizatorów akcji dyplom honorowy.

Poprawiono: środa, 29, czerwiec 2016 14:09

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony