Pustułki, piegże, a nawet kszyki... Krośnieński Mistrz Ortografii po raz piąty!

W dniach 2 i 3 czerwca 2016 r. w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej rekordowa liczba osób - blisko 170 - z Krosna i powiatu krośnieńskiego zmierzyło się z dyktandem, walcząc o tytuł  „Krośnieńskiego Mistrza Ortografii 2016”.

Była to piąta edycja konkursu, który wpisuje się w Dni Krosna, dlatego treść dyktand niezmiennie związana jest z historią i zabytkami miasta. Autorem tekstów jest poeta i prozaik - Jan Tulik.

„Wieża farna króluje nad starówką. To krośnieńska wizytówka. Na gzymsie przykleiły się skrzydlate żyjątka. Wrzeszczały nachalnie, jakby przed burzą z grzmotami. Cała przestrzeń w rynku napełniła się trzaskiem i zgrzytem kolejki. Przebojowa Marzenka i hardy Grzegorz przechadzali się po rynku. Na kamienicy Pod Zegarem widniał adres: Rynek 1 i nazwa rektoratu uczelni.” [czytaj całość] - to początek dyktanda dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Natomiast uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i dorośli zmierzyli się z następującym tekstem: „Coś zatrzeszczało u franciszkanów. Zgrzyt przeszywał uszy na wskroś. I naraz zahuczał huraganowy podmuch. Wytrzymaliśmy. Podążaliśmy wciąż ku płaszczyźnie rynku. Aż tu zza Franciszkańskiej wychynął zwierz. Imitował hutnika z hełmem. Nie mylić z Chełmem na Lubelszczyźnie lub wzgórzem Chełm w Czarnorzecko-StrzyżowskimParku Krajobrazowym. Pewnie duch z Centrum Dziedzictwa Szkła. Nic to, jak mawiał bohater Sienkiewicza, ważne, by dotrzeć do narożnej kawiarni i zdążyć do Muzeum Podkarpackiego.” [czytaj całość]

Organizowany od pięciu lat konkurs ma na celu głównie popularyzację zasad poprawnej polszczyzny wśród mieszkańców Krosna i powiatu krośnieńskiego, rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego, kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych, ale przede wszystkim ma być formą zabawy z ortografią.

Mistrzowie Ortografii 2016 wyłonieni zostali w czterech grupach wiekowych: uczniowie kl. V i VI szkół podstawowych; uczniowie gimnazjów, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych; studenci i inne osoby urodzone po 1 stycznia 1992 r. oraz grupa 25+ czyli osoby urodzone przed 31 grudnia 1992 r. W każdej grupie jury przyznało również po 2 wyróżnienia.

Prace sprawdzała Komisja Konkursowa złożona z polonistów i bibliotekarzy w składzie: dr Zofia Bartecka-Prorok, Ewa Gorczyca-Kwilosz, Bogusława Bęben oraz Małgorzata Jasiewicz.

Jak zwykle najwięcej problemów sprawiła uczestnikom dyktanda pisownia małych i wielkich liter, prawidłowy zapis nazw własnych krośnieńskich obiektów, a także takich wyrazów jak: kszyki, pustułki, gżegżółka, chyży czy skuwka.

Konkurs, jak co roku, spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony większości krośnieńskich szkół. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, jedna szkoła mogła być reprezentowana maksymalnie przez pięć osób. W konkursie swoje reprezentacje miało 35 szkół z Krosna i powiatu krośnieńskiego.

Nagrody i dyplomy laureatom konkursu na krośnieńskim rynku 4 czerwca 2016 r. wręczyli Bronisław Baran - Zastępca Prezydenta Mista Krosna i Teresa Leśniak - Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

W kategorii uczniowie szkoły podstawowej (kl. V-VI) tytuł „Krośnieński Mistrz Ortografii 2016” otrzymała Kamila Surowiec ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Krośnie, natomiast wyróżnienia zdobyli: Olga Krzysztof ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Krośnie i Dominik Jaśkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Jedliczu.

W kategorii gimnazja „Mistrzem Ortografii” została Aleksandra Korus z Katolickiego Gimnazjum w Krośnie, natomiast wyróżnienia otrzymały: Weronika Sterkowiec z Gimnazjum w Jedliczu oraz Anna Szczurek z Publicznego Gimnazjum w Miejscu Piastowym.

W kategorii uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, studenci i osoby urodzone po 1 stycznia 1992 r. tytuł Krośnieński Mistrz Ortografii 2016 zdobyła Katarzyna Kwiatkowska z II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie, a wyróżnienia - Marcin Marszał z II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie oraz Jagoda Lisak z I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie.

W ostatniej kategorii, dorośli mieszkańcy miasta i powiatu (grupa 25+ - osoby urodzone przed 31 grudnia 1992 r.), tytuł Krośnieńskiego Mistrza Ortografii 2016 otrzymał Maciej Penar, a wyróżnienia zdobyli: Małgorzata Zając i Ewa Woźnik.

Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - Oddział w Krośnie i Krośnieńska Biblioteka Publiczna przy wsparciu finansowym Gminy Krosno.

Poprawiono: sobota, 03, czerwiec 2017 11:24

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony