Tydzień Bibliotek 2016 w Filii nr 7

W dniach od 8 do 15 maja w całej Polsce obchodzony jest Tydzień Bibliotek. Tegoroczne hasło „Biblioteka inspiruje” zachęca do podkreślenia roli czytania i bibliotek w naszym życiu. Odwiedziny w bibliotece to ciekawe pomysły i mądrze spędzony czas, który inspiruje nas do nowych zadań i działań.

Rozpoczęliśmy naszą ofertę od warsztatów plastycznych „Potrafię rysować”, na które zaprosiliśmy uczniów klasy I Szkoły Podstawowej nr 12. Dzieci zdobyły podstawowe wiadomości na temat rysunku. Dowiedziały się, że istnieją trzy podstawowe kolory, czyli czerwony, żółty i niebieski. Z książki Włodka Pastuszaka „Kolor czy barwa” poznawały zasady łączenia kolorów, żeby otrzymać inne, np. pomarańczowy, zielony, fioletowy. Następnie z książki Amandy ONeill „Potrafię rysować postaci z kreskówek: jak krok po kroku narysować zabawnych bohaterów świata kreskówek” uczyliśmy się, jak można za pomocą koła i trójkąta narysować misia, papugę, kotka lub rybkę. Nawet pierwszaki świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Na zajęciach praktycznych dzieci uczyły się mieszania kolorów, obserwowały, jak powstają nowe barwy, a następnie kolorowały wcześniej przygotowane rysunki zwierząt.

Na warsztaty przyrodnicze „Ciekawy świat przyrody” do Filii nr 7 zostały zaproszone przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 11. Warsztaty miały rozwijać zainteresowanie dzieci otaczającym nas światem oraz uczyć poszanowania przyrody. Dzieciom zostały przedstawione książki „ABC przyrody” oraz „Przyroda: świat w obrazkach”, z których najmłodsi rozpoznawali kwiaty i drzewa oraz poznawali ciekawostki na temat zwierząt.

Na zakończenie Tygodnia Bibliotek do Filii nr 7 została zaproszona klasa III Szkoły Podstawowej nr 12. „Wyprawa na księżyc” to warsztaty astronomiczne przygotowane dla trzecioklasistów. Celem zajęć było zainteresowanie dzieci badaniami kosmosu, życiem i osiągnięciami Mikołaja Kopernika oraz poszerzeniem wiadomości na temat Układu Słonecznego.

Uczniowie poznali książki Judy Nayer „Kosmos w twoich rękach”, Wendy i Davida Clemsonów „Wyprawa na księżyc”, Alana Dyera „Wszechświat” oraz Brendy Walpole „Wschodzi słońce”. Dzieci zainteresowała postać Mikołaja Kopernika, fakty i ciekawostki o kosmosie, księżycu i innych planetach. Poznały planety krążące wokół Słońca oraz jak wygląda Układ Słoneczny. Dowiedziały się również, co to są gwiazdozbiory, oglądały Wielką i Małą Niedźwiedzicę, czyli Wielki i Mały Wóz. Przeczytaliśmy, że najjaśniejszą gwiazdą Małego Wozu jest Gwiazda Polarna. Uczniowie poznali tajemnice wyprawy na księżyc, dowiedzieli się, jak wygląda szkolenie kandydatów na astronautów oraz jak żyje się w kosmosie, co jedzą i piją astronauci, ile czasu śpią, jak odpoczywają.

Z układem planet i gwiazd związane jest nasze codzienne życie. Dzieci dowiedziały się, jak słońce i księżyc wpływają na zmiany czasu oraz pór roku.

Gdzie przez cały dzień i całą noc świeci słońce? Gdzie są tylko dwie pory roku? Na wszystkie trudne pytania uczniowie otrzymali odpowiedź na warsztatach astronomicznych w Filii nr 7. Na zakończenie naszych zajęć dzieci otrzymały przygotowane przez bibliotekarkę zegarki z różnymi godzinami, które musieli prawidłowo odczytać.

Podczas Tygodnia Bibliotek w Filii nr 7 czytelnicy wypełniali ankietę czytelniczą „Dlaczego warto chodzić do biblioteki?”. Biblioteka jako inspirujące miejsce, gdzie można czytać, wypożyczać i poszerzać swoją wiedzę, a wszystko to bezpłatnie, to najczęściej zakreślane odpowiedzi. Następną docenioną funkcją biblioteki jest promocja czytelnictwa wśród społeczności lokalnej. Następnie czytelnicy pochwalili możliwość wypożyczania nowości wydawniczych oraz zamawiania i rezerwowania książek. Czytelnicy stwierdzili, że biblioteka to miejsce otwarte dla każdego, bez względu na wiek i zainteresowania.

Poprawiono: środa, 18, maj 2016 19:05

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony