Co to jest „biblioteka cyfrowa”?

W dniach 8-15 maja świętujemy Tydzień Bibliotek. W tym czasie kilka grup uczniów I Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum Dwujęzycznego w Krośnie odwiedziło Filię nr 6 - Centrum Multimedialne. Tematem tych spotkań były zagadnienia dotyczące bibliotek cyfrowych. Ze względu na dużą liczbę słuchaczy, zajęcia prowadzone były w grupach, równolegle w pracowni digitalizacji zbiorów i czytelni komputerowej. Po wysłuchaniu jednej części wykładu, grupy zamieniały się miejscami i kontynuowały zajęcia.

W czytelni komputerowej uczniowie zdobywali wiedzę teoretyczną. Dowiedzieli się, czym są biblioteki cyfrowe, jakie rodzaje zbiorów gromadzą i jak je udostępniają. Następnie poznali najważniejsze funkcje bibliotek cyfrowych oraz ich znaczenie dla ochrony dziedzictwa narodowego, edukacji i szerzenia dostępu do zbiorów przez Internet.

Wysłuchali krótkiej historii bibliotek cyfrowych od prac koncepcyjnych dotyczących ich kształtowania do powstania jednolitej platformy cyfrowej dLibra, na której rozwija się obecnie większość zbiorów obiektów cyfrowych. Wspomniano także o Federacji Bibliotek Cyfrowych - serwisie internetowym umożliwiającym wyszukiwanie materiałów udostępnionych przez biblioteki, co m.in. zapobiega duplikowaniu opublikowanych już treści.

Następnie przedstawiane były przykłady bibliotek cyfrowych, a wśród nich Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa. Uczniowie otwierali strony internetowe poszczególnych bibliotek i przeglądali ich zbiory. Na koniec otrzymali zadanie, które polegało na odnalezieniu określonej publikacji i przeczytaniu fragmentu tekstu z określonej strony. Najszybsi otrzymali upominki książkowe.

W tym samym czasie druga grupa uczniów zwiedzała pracownię digitalizacyjną zapoznając się z funkcjonowaniem naszej biblioteki cyfrowej i jej zbiorami oraz drogą, jaką przebywa książka, zanim zostanie udostępniona w formie cyfrowej. Uczniowie dowiedzieli się, jakie warunki z zakresu praw autorskich muszą być spełnione, aby dostęp do danej publikacji mógł być otwarty dla wszystkich.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się specjalistyczne wyposażenie pracowni. Uczniowie wykazali ciekawość podczas prezentacji skanera, dopytując o jego specyfikację. Wysłuchali o funkcjach i możliwościach, jakie oferuje oraz z uwagą przyglądali się jego pracy. Poznali także sposoby obróbki graficznej i archiwizacji zbiorów.

Po zakończeniu wykładu i zaspokojeniu ciekawości uczestników - w czasie zajęć padło wiele dociekliwych pytań - jesteśmy przekonani, że zdobyte informacje zostaną wykorzystane podczas dalszej edukacji.

Poprawiono: sobota, 14, maj 2016 14:29

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony