Chwile grozy na spotkaniu ze Stefanem Dardą w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

27 kwietnia 2016 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej zgromadzili się wielbiciele twórczości Stefana Dardy, docenianego zarówno przez krytyków, jak i czytelników autora powieści grozy, który debiutował w 2008 r. powieścią „Dom na wyrębach”.

W 2010 r. ukazały się dwa pierwsze tomy tetralogii Czarny Wygon: „Słoneczna Dolina” i „Starzyzna”, w 2012 r. „Bisy” (nagrodzone Nagrodą Nautilis), a w 2014 r. „Bisy II”. Również w 2014 r. Darda wydał tom opowiadań „Opowiem ci mroczną historię”, który zdobył Nagrodę Grabińskiego. W 2015 r. na półki księgarń trafił thriller „Zabij mnie, tato”, którego portal Kostnica nagrodził Złotym Kościejem.

Jednak artystyczna aktywność Stefana Dardy zaczęła się dużo wcześniej. Już na studiach na UMCS w Lublinie grał w folkowej Orkiestrze pod wezwaniem Świętego Mikołaja, a później próbował swoich sił w twórczości poetyckiej. W 2006 r. zaczął pracę nad opowiadaniem, które wkrótce zaczęło rozrastać się i przekształcać w powieść. Podjęcie decyzji o wysłaniu jej do wydawnictwa Darda porównał do gry w totolotka - choć nie ma się pewności wygranej, warto wysłać los. Nie ukrywał, że do tej decyzji przyczynił się fakt, iż nie do końca odnajdywał się w sztywnych ramach pracy na etacie i szukał czegoś, co pozwoli mu choć na chwilę się od niej zdystansować.

Tematyka „Domu na wyrębach” wyrosła z zainteresowania Dardy folklorem. Legendy i opowieści ludowe, w których roi się od strzyg, duchów, klątw, przeklętych miejsc i przejawów działania mrocznych sił stały się kopalnią pomysłów, które Stefan Darda wykorzystał w pracy nad swoją debiutancką powieścią, Czarnym Wygonem, a także opowiadaniami. To właśnie elementy wierzeń ludowych stały się tematem wielu prac naukowych poświęconych powieściom Dardy, m. in. pracy magisterskiej. Nic w tym dziwnego, sam autor przyznaje, że opisując postaci demoniczne, czy też zjawiska nadprzyrodzone, opiera się w 90 procentach na wiedzy pochodzącej ze źródeł naukowych z zakresu etnografii, co sprawia, że jego powieści mają ogromną wartość poznawczą. Podobnie rzecz ma się w przypadku opisywania nieco bardziej realnego świata - miejscowości Roztocza, ich położenia geograficznego, czy też używania nazwisk charakterystycznych dla danego regionu. Stefan Darda podzielił się z czytelnikami licznymi anegdotami dotyczącymi tychże nazwisk i bohaterów, którzy je noszą, np. podczas spotkania autorskiego w Zamościu miał okazję porozmawiać z Rafałem Gielmudą, uczniem noszącym nazwisko jednego z głównych bohaterów „Słonecznej Doliny” i „Starzyzny”. Pisarz odpowiedział też na pytanie, kto jest jednym z jego ulubionych bohaterów. Okazało się, że jest to Czarny - postać, która bardzo komplikuje życie bohaterom obu części „Bisów”.

Ale nie tylko istoty i zjawiska nadprzyrodzone pojawiają się w książkach Stefana Dardy. Jego ostatnia powieść „Zabij mnie, tato” zainspirowana została tzw. ustawą o bestiach z 2013 r. Okazuje się, że autor nie stroni od zajmowania stanowiska w sprawach istotnych dla społeczeństwa. Stara się też dać czytelnikom, szukającym w lekturze jego powieści czegoś więcej niż rozrywki, szansę na poszerzenie wiedzy (np. wplatając w jedno z opowiadań informację o nieco już zapomnianej „Akcji H-T”), bądź chwilę zastanowienia nad kondycją współczesnego człowieka i etycznością jego wyborów życiowych.

Rozmowa ze Stefanem Dardą dotyczyła również jego planów na najbliższą przyszłość. Pod koniec 2016 r. powinna się ukazać książka nawiązująca do „Domu na wyrębach”, zaś autor ma już pomysł na kolejną powieść, której akcja w całości będzie toczyć się w Przemyślu - mieście w którym Stefan Darda mieszka od 1998 r.

Miłośnicy twórczości Stefana Dardy obecni na spotkaniu z zadowoleniem powitali te zapowiedzi. Mieli szansę dopytać autora o szczegóły podczas chwil indywidualnej rozmowy z autorem podczas podpisywania przez niego książek... choć aby zdobyć autograf Stefana Dardy musieli się ustawić w długiej kolejce chętnych.

Spotkanie ze Stefanem Dardą zorganizowane zostało w ramach projektu Literackie Odsłony, realizowanego przez krośnieński Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Krośnieńską Bibliotekę Publiczną przy wsparciu finansowym Gminy Miasto Krosno.

Poprawiono: czwartek, 28, kwiecień 2016 14:58

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony