Czytanie rozproszone... What is e-lit? Wykład dra Piotra Mareckiego

„10 rzeczy, których nie wiedzieliście o polskiej literaturze cyfrowej, eksperymentalnej i niekonwencjonalnej” - to tytuł wykładu dra Piotra Mareckiego, zaprezentowanego w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w dniu 25 kwietnia 2016 r., głównie dla młodzieży z I i II Liceum Ogólnokształcącego.

Wraz z pojawieniem się nowych technologii, zmienia się również przekaz i forma tekstu literackiego. Czym jest literatura elektroniczna? - to pytanie, na które odpowiedział Piotr Marecki na początku, przywołując definicję The Electronic Literature Organization: Dzieło literatury elektronicznej to utwór o istotnych walorach literackich, który korzysta z możliwości i kontekstów wnoszonych przez stacjonarny lub podłączony do sieci komputer. Z definicji wynika, że nie jest to literatura powstała w wyniku digitalizacji, ale dzieło cyfrowe, które już od początku powstało za pomocą komputera i tam też (najczęściej) jest odczytywane.

Wszystkie eksperymenty w literaturze otwiera „Król Ubu” - mówił Piotr Marecki. To dramat autorstwa Alfreda Jarry’ego z 1888 roku, który w Polsce ukazał się w 1936 roku w przekładzie Tadeusza Żeleńskiego; drugi przekład autorstwa Jana Gondowicza ukazał się w 2006 roku; natomiast trzeci przekład, autorstwa Aleksandry Małeckiej i Piotra Mareckiego ukazał się w 2015 roku, translacji dokonano w całości za pomocą... Google Tłumacza.

Literaturę elektroniczną cechuje bogactwo odmian i nowych zjawisk, a czytanie staje się coraz bardziej rozproszone, co stanowi odpowiedź na sposób korzystania z możliwości sieci.

Demoscena, palindromy, liberatura - to tylko niektóre terminy, które w kontekście literatury elektronicznej pojawiły się na wykładzie, a które niewątpliwie mogą stanowić pretekst do szerszego zainteresowania się nowymi zjawiskami w literaturze.

Piotr Marecki jest kulturoznawcą i wydawcą, prezesem Zarządu Fundacji Korporacja Ha!art, absolwentem polonistyki i filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunktem w katedrze Kultury Współczesnej Instytutu Kultury UJ, a także współtwórcą i redaktorem naczelnym wydawanego od 1999 roku interdyscyplinarnego magazynu o nowej kulturze „Ha!art”, organizatorem festiwali literackich i sesji naukowych.

Zajmuje się przede wszystkim współczesną literaturą oraz związkami literatury z nowymi mediami i kinem, promuje nowe formy i gatunki literackie oraz kulturę niezależną. Publikuje w książkach zbiorowych oraz czasopismach. Jest współautorem głośnej antologii o młodej literaturze polskiej „Tekstylia” (2002), redaktorem słownika młodej polskiej kultury „Tekstylia bis” (2006), redaktorem książek o literaturze Internetu i czasopismach kulturalnych po 1989 roku.

Jest pasjonatem polskiego kina. Przeprowadził wywiady-rzeki z Andrzejem Żuławskim (2008) i Andrzejem Barańskim (2009). Jego badania koncentrują się wokół problematyki kina niezależnego oraz związków kina i literatury.

Cyberliteratura, jej przemiany oraz miejsce literatury we współczesnych mediach cyfrowych - to obszar prac najnowszych projektów badawczych, które Piotr Marecki realizuje, korzystając z doświadczeń często zagranicznych uczelni. Wykład był okazją do zainspirowania młodych ludzi do zwrócenia uwagi na zmiany, jakie nowe technologie wnoszą w tradycyjne pojmowanie literatury.

Wykład odbył się w ramach projektu Literackie Odsłony przy wsparciu finansowym Gminy Miasto Krosno.

Poprawiono: wtorek, 26, kwiecień 2016 14:03

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony