„Każdy wiersz coś o nas mówi...” III Krośnieński Turniej Jednego Wiersza

Pierwszy dzień wiosny, a równocześnie Światowy Dzień Poezji czyli 21 marca to w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej „Święto Wiersza”. W tym dniu uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Krosna i powiatu krośnieńskiego spotkali się w Czytelni KBP, żeby zaprezentować swoje utwory w trzeciej edycji Krośnieńskiego Turnieju Jednego Wiersza.

Na konkurs wpłynęło 68 wierszy z 18 szkół. Do finału jury zakwalifikowało po 18 tekstów w każdej grupie wiekowej i te utwory zostały zaprezentowane przez autorów podczas uroczystości finałowej.

Gości powitała Dyrektor KBP Teresa Leśniak, a konkursowe zmagania poprzedziła prezentacja twórczości Wojciecha Bonowicza - poety, krytyka, publicysty i dziennikarza.

Wojciech Bonowicz jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako poeta debiutował w 1995 roku tomem „Wybór większości”. Otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Brulion Poetycki (1989), nagrodę główną w konkursach poetyckich Nowego Nurtu (1995) oraz im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (1995). Jego biografię księdza Tischnera nominowano do Nagrody Literackiej NIKE (2001). Opracował również „Myśli wyszukane ks. Józefa Tischnera” i „Miłość nas rozumie”, zbiór rozważań tego autora. Książka „Pełne morze” została nagrodzona w 2007 roku Nagrodą Literacką Gdynia w kategorii „poezja”, a zbiór „Polskie znaki” nominowany był w 2011 do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”.

Za wydany w 2013 r. tom wierszy „Echa” otrzymał nominację do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Poeta pisze również dla dzieci. W 2012 roku wydał ilustrowaną przez Bartosza „Fisza” Waglewskiego książkę „Bajki Misia Fisia”, a w ubiegłym roku opowiadania „Misiu Fisiu ma dobry dzień, dobry dzień”. Współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym, miesięcznikiem Znak oraz TVP Kultura.

Bonowiczowi zdarza się też występować na scenie muzycznej i, jak mówi, muzyka bardzo pomaga w pisaniu: „Wiersz robi się bardziej płynny” - mówił. W trakcie spotkania przeczytał trzy swoje wiersze pochodzące z różnych okresów twórczości - „Wieczór” ze zbioru „Wybór większości” (1995), „Powstaniec” z tomu „Polskie znaki” (2010) oraz „Pokój” z ostatniego tomiku „Echa” (2013).

„Wiersz nie powinien nazywać wprost, tylko szukać ekwiwalentów obrazów” - podkreślał. Jak mówi, pisze intuicyjnie, a metafora przychodzi sama. „Wiersz może utajniać wiele rzeczy i dopiero przy interpretacji odkrywamy różne znaczenia”.

„Pisanie jest wkraczaniem w tajemnicę życia” - mówił do młodych ludzi - „a każdy wiersz mówi coś o nas, nawet jak się w nim zasłaniamy (...) poezja rodzi się z czegoś, co nie jest uchwytne, rodzi się z tajemnicy...” - dodał.

Konkursowe wiersze i sposób ich prezentacji przez młodych poetów oceniało jury w składzie: Wojciech Bonowicz (przewodniczący jury), Ewa Gorczyca-Kwilosz - nauczyciel-polonista w Zespole Szkół Muzycznych w Krośnie oraz Bogusława Bęben - wicedyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

W grupie gimnazjów przyznano: I nagrodę Marii Radkowskiej z Gimnazjum Dwujęzycznego w Krośnie za wiersz *** (przyszła głośna...), II nagrodę Urszuli Bober również z Gimnazjum Dwujęzycznego w Krośnie za wiersz „Fotografia”, natomiast III Dominice Gorczycy z Gimnazjum nr 4 w Krośnie za utwór *** (Brakuje mu śmiałości...).

Jury przyznało dwa wyróżnienia: Julii Mroczce z Gimnazjum w Głojscach za wiersz „Ballada „Niebo dniem i nocą” oraz Annie Szczurek z Publicznego Gimnazjum w Miejscu Piastowym za utwór „Nie dotykaj”.

Natomiast w kategorii uczniowie szkół ponadgimnazjalnych I nagrodę otrzymał Paweł Kusiak z II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie za wiersz „Pozdrowienia niespełnione”, II nagrodę Weronika Superson z Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie za utwór *** (Mieszka w lesie...), natomiast III - Patryk Fic z Zespołu Szkół Ponadgimnazjanych nr 5 w Krośnie za wiersz „Do Apollona”.

W tej grupie wiekowej wyróżnienia otrzymały: Kinga Anna Byś z I LO w Krośnie za wiersz „E-mail” oraz Katarzyna Gładysz z II LO w Krośnie za utwór „Dziewczyna z portretu”.

Wojciech Bonowicz podsumowując konkurs podkreślił, że cechą zaprezentowanych na konkursie utworów jest „rozmaitość poetyk, które warto pielęgnować”. „Nie starajcie się zastępować filozofów” - mówił do młodych ludzi. - „Poeta musi szukać sugestywnego słowa i obrazu (...) warto dbać o spójność wiersza...”. „W tych utworach jest wiele dojrzałości” - dodał.

III Krośnieński Turniej Jednego Wiersza był okazją do podkreślenia obchodów ustanowionego przez UNESCO w 1999 roku Światowego Dnia Poezji, którego główną ideą jest popularyzacja pisania, czytania i publikowania poezji. Konkurs został zorganizowany przez krośnieński oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Krośnieńską Bibliotekę Publiczną w ramach projektu „Literackie Odsłony” przy wsparciu finansowym Gminy Miasto Krosno.

Poprawiono: wtorek, 22, marzec 2016 13:45

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony