Stan zachowania krośnieńskich zabytków - wykład dr Marty Rymar

14 marca 2016 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbył się wykład dr Marty Rymar „Stan zachowania zabytków w Krośnie”. Spotkanie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie.

Dr Marta Rymar jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu (dyplom w dziedzinie konserwatorstwa dóbr kultury). Pracuje w Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Jest autorką prac i artykułów na temat zabytkowych obiektów poprzemysłowych i ich ochrony konserwatorskiej na Podkarpaciu. W 2010 r. wydała książkę „Architektura dworców Kolei Karola Ludwika w Galicji w latach 1855-1910”.

Od 2012 r. pełni funkcję Miejskiego Konserwatora Zabytków w Krośnie. Do jej zadań należą: realizacja „Programu opieki nad zabytkami”; prowadzenie gminnej ewidencji zabytków; udzielanie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru, usytuowanym w granicach administracyjnych miasta Krosna; określanie zasad umieszczania tablic, reklam, napisów itp. na budynkach w obrębie krośnieńskiego zespołu staromiejskiego.

Podczas spotkania dr Marta Rymar wymieniła akty prawne regulujące zasady ochrony zabytków w Krośnie: „Gminny program opieki nad zabytkami miasta Krosna”; „Zarządzenie Prezydenta Miasta Krosna w sprawie określenia szczegółowych wskazań umieszczania reklam i informacji na nieruchomościach znajdujących się w obszarze Zespołu Staromiejskiego Miasta Krosna”; „Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru: Stare Miasto 1”.

Omówiła działania Urzędu Miasta Krosna i Miejskiego Konserwatora Zabytków na rzecz ochrony i poprawy wizerunku obiektów zabytkowych znajdujących się w obrębie krośnieńskiej starówki. Podkreśliła, że w ostatnich latach z wielu kamienic w rynku zniknęły szpecące reklamy i olbrzymie banery, w zamian pojawiły się estetyczne i dyskretne informacje reklamowe. Dzięki miejskim dotacjom i współpracy z właścicielami budynków, odnowiono elewację wielu zabytkowych kamienic. Zadbano też o estetykę ogródków gastronomicznych. Ich właściciele zobowiązani zostali do spełnienia określonych wymogów, np. ujednolicenia i dostosowania do historycznego otoczenia poszczególnych elementów ogródka (stołów, krzeseł, płotków itp.).

Pokrótce przedstawiła prace remontowe prowadzone w obrębie zespołu staromiejskiego (m.in. remonty nawierzchni przy ul. Piłsudskiego, remont muru przy ul. Zjazdowej, remont wieży farnej, wykonanie ciągów pieszych na rynku i wyodrębnienie miejsc na ogródki gastronomiczne). Wymieniła inwestycje zrealizowane w ostatnich latach w Krośnie (np. budowa Centrum Dziedzictwa Szkła czy przebudowa Placu Konstytucji 3 Maja). Mówiła też o problemach, które związane są z pracą Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz o planach rewitalizacji kolejnych obiektów zabytkowych znajdujących się w obrębie krośnieńskiej starówki.

Poprawiono: środa, 16, marzec 2016 12:04

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony