Cyfrowy portret

11 marca 2016 r. w Filii nr 4 odbyła się kolejna lekcja z cyklu „Stop! Mądrze i bezpiecznie korzystam z Internetu” zatytułowana „Cyfrowy portret, czyli kilka słów o wizerunku w Internecie”. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej nr 3 w Krośnie.

Celem lekcji było pokazanie młodym użytkownikom Internetu, jak ważne jest świadome udostępnianie informacji o sobie oraz uwrażliwienie na specyfikę funkcjonowania w społecznościach internetowych.

Na początku lekcji wyjaśnione zostały takie pojęcia, jak: wizerunek, awatar, nick, post i sygnatura. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że w mediach każdy kreuje swój wizerunek. Politycy, sportowcy, aktorzy czy celebryci robią to przy pomocy specjalistów, a inni - samodzielnie, np. na forach i portalach społecznościowych. Nie zawsze jest on zgodny z prawdą i bywa zmanipulowany, dlatego podstawowym aspektem funkcjonowania w sieci jest zasada ograniczonego zaufania oraz szacunek dla innych użytkowników.

Po części teoretycznej przyszedł czas na ćwiczenia praktyczne. Każdy uczestnik zajęć otrzymał kartę pracy, na której stworzył własny cyfrowy wizerunek, rysując awatar, wymyślając nick, pisząc post. Następnie chętni uczniowie zawiesili na tablicy swoje prace i omówili je. Uzasadnili, dlaczego dokonali selekcji informacji o sobie i czemu ona służy, gdy chcemy informacje te zamieścić w Internecie.

Po tych indywidualnych wprawkach, uczniowie wykonali kolejne zadanie w grupach. Na podstawie otrzymanych informacji i danych o dwunastoletniej Ewelinie, mieli stworzyć cyfrowy portret dziewczynki, na trzy sposoby: przy logowaniu się na ogólnopolskim młodzieżowym forum filmowym, przy logowaniu się na szkolnym forum o modzie i urodzie oraz przy logowaniu na specjalistycznym forum rowerzystów. Mając ten sam opis osoby, przedstawili ją na różne sposoby, w zależności na jakim forum została zalogowana. To, że nie podali wszystkich informacji wszędzie, nie jest kłamstwem, a świadomym wyborem. Bo czym innym jest selekcja informacji, a czym innym kłamstwo i kreowanie sztucznego wizerunku.

Tematy związane z Internetem i portalami społecznościowymi są bardzo aktualne i budzą duże zainteresowanie wśród uczniów, dlatego zorganizowanie tego typu zajęć jest zasadne i spełnia swoje założone cele. Kolejna lekcja edukacji medialnej w Filii nr 4 już 22 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki i tym razem będzie o prawie autorskim.

Poprawiono: piątek, 17, czerwiec 2016 15:12

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony