Królowa kryminału

W styczniu 2016 roku przypada 40. rocznica śmierci Agathy Christie. Z tej okazji, chcąc przypomnieć twórczość i sylwetkę autorki kryminałów, zorganizowano wystawę zatytułowaną „Królowa kryminału”.

Agatha Christie była pisarką, która tworzyła przez sześć dziesięcioleci, której powieści kryminalne wychodzą w dwumiliardowych nakładach i zostały przetłumaczone na 109 języków. Nazywano ją w przeróżny sposób: Księżna śmierci, Królowa strachu, Mistrzyni zagadek, Pierwsza dama literackiego zabijania. Ona sama określała się zgoła odmiennym mianem maszynki do mięsa. Jako młoda dziewczyna z upodobaniem czytywała powieści kryminalne, nazywając je idealnym lekarstwem na smutki.

Ambicje Agathy, by napisać powieść kryminalną, rozbudziła siostra. Pracując w aptece, wymyślała historie, na których kanwie mogły powstać powieści. Zaczęła zastanawiać się, jaki rodzaj kryminału mogłaby napisać. Wokół niej na regałach stały trucizny... bardzo szybko miała całą konstrukcję powieści w głowie. Brakowało tylko detektywa. W tym czasie w Torquay mieszkali belgijscy uciekinierzy, zdecydowała się na Belga.

„Królowa kryminału” stworzyła całą plejadę detektywów-amatorów - inteligentnych, przebiegłych, niekiedy zabawnych. Największą sympatią swej twórczyni cieszyli się panna Jane Marple, urocza starsza pani z małego miasteczka, podziwiana przez asów Scotland Yardu, oraz słynny Belg Herkules Poirot - jedyny, który robił właściwy użytek ze swych „szarych komórek”, najpopularniejszy detektyw od czasów Sherlocka Holmesa.

Jej pierwszym znaczącym utworem kryminalnym jest „Tajemnicza historia w Styles”, w której pojawia się po raz pierwszy postać Herkulesa Poirot.

Agatha Christie lubiła bawić się z czytelnikami w kotka i myszkę, dawała im jednak zawsze szansę znalezienia rozwiązania z pomocą „szarych komórek”. Jej powieści nie wywołują gęsiej skórki, strach i napięcie są dawkowane w odpowiednich proporcjach. Najważniejszym i dominującym uczuciem w trakcie lektury jest chęć uzyskania odpowiedzi na pytanie „kto zabił”. Autorka niejako zmusza czytelnika do współpracy z detektywem, by wspólnie doszli do rozwiązania zagadki.

Wystawa znajduje się w Wypożyczalni Głównej KBP. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia i sięgnięcia po lekturę powieści kryminalnych Agathy Christie, które wyróżnia prosta, logiczna fabuła i brak brutalnych scen.

Poprawiono: wtorek, 05, styczeń 2016 17:19

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony