„Koncertowe czytanie” w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

„Cała Polska czyta w bibliotekach” - to hasło tegorocznego, obchodzonego od 30 maja do 6 czerwca XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Z tej okazji w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej oraz jej filiach na terenie miasta odbywały się zajęcia dla najmłodszych czytelników z głośnym czytaniem w roli głównej.

Najważniejszym jednak wydarzeniem, które miało miejsce 3 czerwca 2015 r. w Czytelni Głównej KBP, była impreza czytelnicza zatytułowana „Koncertowe czytanie”. Wzięli w niej udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 i nr 10 oraz trzecioklasiści z Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie wraz z nauczycielami i opiekunami.

Gościem specjalnym była Izabella Klebańska - absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, autorka dowcipnych wierszy popularyzujących muzykę wśród najmłodszych i tekstów piosenek dla dzieci oraz scenariuszy programów telewizyjnych takich jak: „Tut turu”, „Miganki” czy „Piosenkarnia”. Współpracowała także z programami „5, 10, 15” i „Domowe przedszkole”. Na swoim koncie ma następujące tytuły książek: „Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada”, „Akolada. 8 stopień wtajemniczenia”, „Jak tańczono przed wiekami czyli taniec z figurami”, „Muzyczna zgraja”, „Operowe strachy”, „Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie”.

Zebranych powitała Teresa Leśniak - dyrektor KBP, a następnie zaproszeni goście: Piotr Przytocki - Prezydent Miasta Krosna, Zygmunt Rysz - Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta, Anna Dubiel - Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta, Beata Winiarska - oficer prasowy policji w Krośnie oraz Renata Machnik - dziennikarka Radia Rzeszów, koncertowo czytali zgromadzonej publiczności wiersze Izabelli Klebańskiej.

Po występie dorosłych zaprezentowali się trzecioklasiści z krośnieńskich szkół podstawowych, laureaci I etapu konkursu recytatorskiego „Wirtuoz recytacji”. Byli to: Kamila Biedroń ze Szkoły Podstawowej nr 7, Miłosz Kluczek ze Szkoły Podstawowej nr 15, Krzysztof Kolanko ze Szkoły Podstawowej nr 6, Julia Leszczewska ze Szkoły Podstawowej nr 10, Helena Myszkal ze Szkoły Muzycznej, Konstancja Okarmus ze Szkoły Podstawowej nr 8, Nikola Ostrowska ze Szkoły Podstawowej nr 12 oraz Weronika Ziobro ze Szkoły Podstawowej nr 4. Podczas „Koncertowego czytania”, w finale konkursu walczyli o tytuł wirtuoza recytacji. Trema była tym większa, że oprócz oceniającego jury w składzie: Grażyna Ziembicka, Beata Szarek i Elżbieta Staroń, występom przysłuchiwała się sama autorka recytowanych wierszy. Pięknej interpretacji artystycznej towarzyszyły kolorowe, bardzo pomysłowe przebrania i rekwizyty trafnie dobrane do prezentowanego utworu. Wirtuozem recytacji jednogłośnie został wybrany Miłosz Kluczek, który brawurowo zaprezentował wiersz „Bar-Karola”. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali równorzędne wyróżnienia. Wszyscy odebrali gratulacje, pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe z rąk Izabelli Klebańskiej.

Po wysłuchaniu tak wielu zabawnych wierszy o tematyce muzycznej przyszedł czas na mini koncert zespołu instrumentalnego z klasy Tadeusza Półchłopka z Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie. „Wind Quartet KrosMuz”, bo tak nazywa się zespół, wykonał kilka standardów muzycznych, które uświetniły uroczyste spotkanie w bibliotece. Młodym muzykom: Franciszkowi Trybusowi - flet, Kacprowi Sajdakowi - saksofon i Tymoteuszowi Kuschelowi - saksofon towarzyszyli: Edyta Kuschel - klawisze oraz Tadeusz Półchłopek - trąbka. Publiczność nagrodziła występ zespołu gromkimi brawami i prośbą o bis.

W klimacie muzycznym przebiegało także spotkanie autorskie Izabelli Klebańskiej, podczas którego dzieci pytały autorkę m. in. o to: co skłoniło ją do pisania wierszy o tematyce muzycznej?, czy ma psa jamnika?, jaki utwór muzyczny lubi najbardziej? Pisarka prezentowała swoje książki, czytała wybrane wiersze, a także grała na skrzypcach. Sama również zadawała dzieciom pytania, oczywiście związane z muzyką. Na zakończenie przyszedł czas na indywidualne rozmowy z dziećmi podczas podpisywania książek i rozdawania autografów.

„Cała Polska czyta w bibliotekach” i krośnianie także czytali dzieciom w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej, by tym samym zachęcić najmłodszych do sięgania po książki, a dorosłym przypomnieć, jak ważne w prawidłowym rozwoju i wzrastaniu dzieci jest głośne czytanie.

Poprawiono: czwartek, 09, lipiec 2015 13:07

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony