„Wiemy, nie wiemy - posłuchać warto” - spotkania z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy.

W drugim półroczu 2014 roku odbyło się pięć kolejnych spotkań w cyklu „Przystanek biblioteka”, inspirowanych książką. Podopieczni licznie odwiedzali Filię nr 4 i chętnie uczestniczyli w przygotowanych zajęciach. Większości spotkań towarzyszyły nagrania muzyczne oraz wspólne śpiewanie, a w czasie dwóch z nich z przyjemnością słuchaliśmy utworów wykonanych na skrzypcach przez jednego z podopiecznych.

W żeglarskiej atmosferze upłynęło spotkanie sierpniowe. Nosiło tytuł „Mokry sposób na życie”, a przygotowane zostało w oparciu książkę E. A. Kropiwnickich „Europa. Obyczaje i kultura” oraz bogatą literaturę w tym zakresie. Żeglowanie to dla jednych pasja i filozofia życia, dla innych - wypoczynek lub sportowa rywalizacja. Uczestnicy poznali ciekawostki z historii dawnego żeglarstwa, tradycje, obyczaje i przesądy, zasady etykiety jachtowej oraz używaną terminologię ze słowniczka żeglarskiego. Na fotografiach podziwiali najpiękniejsze żaglowce, oglądali albumy z malarstwem marynistycznym. Mówiliśmy o książkach o tej tematyce, o tym że żeglowanie jest piękne, ale bywa też niebezpieczne. Słuchaliśmy i śpiewaliśmy szanty, m.in. „Pod żaglami Zawiszy”.

„Dziennikarz, podróżnik, satyryk - Wojciech Cejrowski” to osoba, o której rozmawialiśmy podczas spotkania wrześniowego, na podstawie książki G. Brzozowskiego „Cejrowski. Biografia”. Kontrowersyjny, pewny siebie, wygadany, błyskotliwy, indywidualista, znany prawie wszystkim. Można go lubić lub nie, ale trzeba szanować za pasję podróży, relacje, książki. Podczas spotkania uczestnicy poznali sporo faktów z jego życia, m.in. sposoby, w jakie robił swoje biznesy, jego zaradność, przedsiębiorczość. Czytaliśmy również humorystyczne fragmenty jego przygód z samotnych podróży, a także niektóre pytania i odpowiedzi z jego spotkań autorskich. Mówiliśmy o kulisach jego pracy telewizyjnej, o kontrowersyjnym programie „WC kwadrans”. Quiz o podróżniku wypadł nadzwyczaj poprawnie. Spotkanie było żywe, pełne różnorodnych wypowiedzi uczestników, co wskazuje na spore zainteresowanie jego książkami, które od razu wypożyczyli.

Temat październikowy, to kolejna niepowtarzalna osobowość, człowiek legenda - Marek Grechuta. Spotkanie „Dni których nie znamy”, w oparciu o książkę W. Majewskiego „Marek Grechuta: portret artysty”, ukazało jego postać z zupełnie nieznanej dotąd strony, również i dzięki innym publikacjom. Uczestnicy poznali wiele tajemnic związanych z jego osobą i działalnością sceniczną. Niepowtarzalny, oryginalny, sprawiał wrażenie kogoś z innego świata. Był wyjątkowy, przykuwał uwagę i tak jest do dzisiaj. Zastanawialiśmy się, jak wytłumaczyć fenomen tego wykonawcy, ale to chyba pozostanie tajemnicą. Uczestnicy spotkania mieli okazję usłyszeć wiele utworów z widowiska „Szalona lokomotywa” do słów Witkacego, zapoznali się również z jego twórczością malarską.

Wiele samodzielnego myślenia i czynnego uczestnictwa wymagał temat listopadowy, na którym omawialiśmy zagadnienia związane z psychologią uśmiechu. Spotkanie zatytułowane „O uśmiechu i radości słów kilka” zainspirowane zostało książką J. Twardowskiego „Smak radości”. Temat pozornie błahy, ale zajmuje się nim nauka zwana gelotologią. Mówiliśmy wiec o rodzajach uśmiechu, co można z niego wyczytać, o jego roli komunikacyjnej spełnianej na co dzień, jego znaczeniu w reklamie, marketingu. Uczestnicy dzielili się spostrzeżeniami, jaką rolę odgrywa w ich życiu. Mówiliśmy też o terapii śmiechem, o umiejętności śmiania się z siebie, a także o przyznawanym Orderze Uśmiechu. Uczestnicy poznali również zasady savoir-vivre'u związane z uśmiechem.

Grudniowe spotkanie zatytułowane „Kolędy to czas” przygotowane zostało w oparciu o książkę B. Ogrodowskiej „Polskie obrzędy i zwyczaje”. Uczestnicy zapoznali się z genezą kolęd i pastorałek, również tych patriotycznych, poznali nazwiska ich twórców i zbieraczy. Usłyszeli historię, jak kolęda „Cicha noc” zdobyła świat, słuchali nagrań bardzo starych, mało znanych kolęd i pastorałek, również w języku łacińskim. Było też wspólne kolędowanie przy akompaniamencie skrzypiec jednego z podopiecznych oraz wspólne składanie życzeń.

Spotkania w bibliotece dostarczają podopiecznym wiele różnorodnych informacji. Posiadanej wiedzy nigdy nie jest za dużo, a jej zdobywanie przez uczestnictwo w spotkaniach i dzielenie się nią wspólnie, jest tylko z korzyścią dla wszystkich. Kolejne spotkania już w nowym roku.

Poprawiono: piątek, 02, styczeń 2015 13:16

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony