O szóstym tomie studiów w Krośnieńskiej Bibliotece

Dokumentacja przeszłości Krosna i regionu to jedno z ważniejszych zadań statutowych Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Realizacją tego zadania było opracowanie i wydanie kolejnego VI tomu serii „Krosno. Studia z dziejów miasta i regionu”. W Czytelni Krośnieńskiej Biblioteki w dniu 9 lutego, przy licznie zgromadzonej publiczności wśród której obecni byli przedstawiciele władz samorządowych Krosna z Bronisławem Baranem. zastępcą prezydenta oraz przedstawicielkami Starostwa Powiatowego odbyła się prezentacja książki z udziałem redaktora naukowego prof. Franciszka Leśniaka z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, komitetu redakcyjnego i autorów artykułów zamieszczonych w tomie.

Po oficjalnym powitaniu gości, którego dokonały Teresa Leśniak, dyrektor Biblioteki i Wanda Belcik, prezes Stowarzyszenia, dr Tadeusz Łopatkiewicz w szczegółowej prezentacji podsumował dotychczasowy dorobek serii studiów. Przedstawił w ujęciu liczbowym artykuły, autorów, materiał ilustracyjny oraz zawartość treściową dotychczasowych tomów, wskazując na podobne przedsięwzięcia miast i miejscowości w Małopolsce i woj. podkarpackim inspirowane odległą czasowo inicjatywą, jaką były Obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego 1960-1966 oraz ramowy Program tychże.

Następnie prof. F. Leśniak podkreślił wysiłek miejscowych regionalistów w wydaniu publikacji i podziękował władzom samorządowym Krosna za wsparcie finansowe tego ważnego dzieła.

W dalszej części spotkania, w kolejności alfabetycznej omówienia swoich artykułów prezentowali autorzy. Wanda Belcik wskazała na źródła i materiały ilustracyjne, które umożliwiły wydobycie szczegółów pobytu Wincentego Pola na Podkarpaciu, a w szczególności w Krośnie-Polance, Iwoniczu-Zdroju i Mariampolu. Artykuł ten stanowi dopełnienie rozpraw mgr Grażyny Połuszejko o Muzeum W. Pola w Lublinie i prof. Artura Timofiejewa o poezji Pola wobec nurtów literackich XIX w. (autorzy z ważnych powodów nieobecni na spotkaniu).

Mgr Andrzej Kosiek wydobył i opisał niezwykle bogaty materiał faktograficzny o Wietrznie i podkrośnieńskich okolicach na podstawie pamiętników Kazimierz Chłędowskiego, zaopatrzył również swój artykuł obszernymi przypisami.

Do lektury szkicu biograficznego o Zdzisławie Denece (1910-1959) zachęcał mgr Adam Krzanowski podkreślając jego zasługi dla rozwoju sportu i kultury w Krośnie w latach bezpośrednio powojennych.

Prof. F. Leśniak zachęcał do zapoznania się z artykułem o „Procesach sądowych w latach 1538-1630” w Krośnie.

O kaplicy Oświęcimów w Krośnie jako mauzoleum rodzinnym i pomniku gloryfikacji jej fundatora, Stanisława Oświęcima, mówił dr Piotr Łopatkiewicz, wskazując na wyposażenie malarskie i motywy dekoracji stiukowej o tym świadczące.

Dr Tadeusz Łopatkiewicz, autor dwóch artykułów, omówił historię zabiegów konserwatorskich prowadzonych w XIX wieku m. in. przez galicyjskich konserwatorów zabytków: Mieczysława Potockiego, Stanisława Tomkowicza i Tadeusza Stryjeńskiego w kościele OO. Franciszkanów w Krośnie oraz przedstawił w skrócie kształt architektoniczny czternastowiecznego kościoła Św. Marcina w Krościenku Wyżnym, którego opisy sporządzone z autopsji pozostawił Stanisław Tomkowicz. Omówił też dochowana do naszych dni ikonografię tej świątyni, która w dramatycznych okolicznościach zburzona została 1 marca 1911 roku.

W prezentowanym tomie znalazł się artykuł mgr Zdzisława Łopatkiewicza „O nazwiskach mieszkańców Żarnowca w świetle osiemnastowiecznych inwentarzy paulińskich”, dodajmy nazwiskach i przezwiskach kmieci, ale autor dużą część swego wystąpienia poświęcił również na przypomnienie znanych sobie z autopsji kulisów powstania pierwszego i drugiego tomu Studiów krośnieńskich, w drugiej połowie lat sześćdziesiątych XX wieku, a także pozytywne oddziaływanie wydanych wówczas książek na identyfikację z regionem krośnian mieszkających w Krakowie i Warszawie.

Obszerną historię Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce opracował dr inż. Stanisław Szafran, prezes Oddziału krakowskiego SMZK. W swoim wystąpieniu mówił o znaczeniu tej placówki, o trudnościach związanych z utrzymaniem i rozbudową Muzeum i o własnych inicjatywach, których rezultatem było utworzenie fundacji muzealnej. Wręczył z wyrazami podziękowania za prace związane z przygotowaniem szóstego tomu lampę naftową dr T. Łopatkiewiczowi oraz okolicznościowe monety wybite z okazji 150. rocznicy narodzin przemysłu naftowego Wandzie Belcik i Marianowi Terleckiemu.

Ostatnim prezentującym się autorem był prof. Kazimierz Szmyd, który zachęcał do lektury swojego artykułu „Chłopski etos Podkarpacia a nowoczesność’. Na spotkanie nie przybyli Łukasz Kucharski, autor artykułu o Franciszku Piku-Mirandoli i Jerzy Zieliński, który zamieścił w tomie artykuł o krośnieńskim aptekarzu Aleksandrze Żurawskim.

Podsumowując spotkanie T. Łopatkiewicz podziękował Ewie Cisowskiej za wykonanie projektu obwoluty i Rafałowi Barskiemu za realizację wydawniczą publikacji.

W Saloniku Artystycznym można było nabyć nie tylko szósty tom studiów o Krośnie, ale także tomy wcześniejsze i inne publikacje Stowarzyszenia.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony