„Łatwe i trudne tematy” - z książką w Domu Pomocy Społecznej

Cyklicznie – raz w miesiącu, w ramach współpracy Filii Nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Krośnie, uczestniczą w spotkaniach przygotowanych w oparciu o książki. Omawiane tematy są bardzo różnorodne, a każdy z poruszanych jest zamknięty w obrębie jednego spotkania.

Read More

Najczęściej stosowaną i lubianą formą jest pogadanka, poprzedzona czytaniem fragmentów z książek, przeglądaniem i omawianiem kolorowych ilustracji. Książka jest inspiracją do podejmowanych rozmów, bywa że nie tylko na poruszany temat. Stosownie do tematu wykorzystywane bywają także nagrania muzyczne oraz audiobooki. W tym roku odbyły się trzy spotkania.

„Lawiny – śnieżne szaleństwo" – to temat styczniowy, w oparciu o książkę „Świat. Najbardziej niesamowite fakty". Mieszkańcy zapoznali się z przyczynami powstawania lawin, stopniami zagrożenia lawinowego, zasadami turystyki górskiej. Poznali niezbędny ekwipunek i wyposażenie osoby wybierającej się w góry. Była także mowa o tym, jak zachować się w czasie zagrożenia lawinowego, o ratownictwie górskim, a także o sławnych ludziach gór – Wandzie Rutkiewicz i Jerzym Kukuczce, którzy w górach stracili życie. Próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie – co tak naprawdę ciągnie ludzi w góry mimo ogromnego ryzyka, niebezpieczeństwa narażania życia. Z jakich powodów góry są tak intrygujące...

W miesiącu lutym tematem spotkania była „Święta Róża z Limy" – patronka Ameryki Południowej, żyjąca w XVI wieku. „Żywoty Świętych" mówią, że żyła niezwykle surowo. Znosiła wszelkie przeciwności z godną podziwu cierpliwością: choroby, cierpienia, obelgi, oszczerstwa i drwiny ze strony otoczenia. Pogardzana przez ludzi, żyła tylko dla Boga. Spotkanie przybliżyło mieszkańcom sylwetkę tej mało znanej świętej, pragnącej samotności w ogrodowej pustelni. Na przykładzie jej życia staraliśmy się zastanowić nad naszym życiem, nad postępowaniem wobec drugiego człowieka, nad często niesprawiedliwą oceną innych. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że cierpliwość – to cecha, o którą w życiu najtrudniej, ale warto nad tym pracować.

Z kolei marcowe spotkanie nosiło tytuł „Poznajemy kamienie szlachetne i ozdobne" - w oparciu o książkę „Vademecum zbieracza kamieni szlachetnych i ozdobnych". Piękne, zachwycające, o różnorodnych kształtach i niesamowitych barwach kamienie szlachetne można porównać z bogactwem kwiatów. Pozyskiwane przez zbieractwo, które może być też niebanalnym hobby, są cennym surowcem jubilerskim, służącym do wyrobu galanterii artystycznej. Mają też symboliczne znaczenie, np. malachit to zielone uspokojenie umysłu i serca, obdarza równowagą, hematyt – korzystnie wpływa na pamięć i zdolności matematyczne, agat – zapewnia wierność, topaz – zapewnia życzliwość przełożonych, pozwala wykryć fałszywych przyjaciół. Mieszkańcy dowiedzieli się, skąd się biorą kamienie szlachetne w przyrodzie, jakie kryją w sobie tajemnice, jak i gdzie ich poszukiwać. Próbowali rozpoznawać przyniesione kamienie, korzystając z książek i barwnych ilustracji, dotykali je, by poczuć chłód lub ciepło trzymając przez chwilę w dłoni.

Szeroki wachlarz tematyczny i różnorodność wykorzystanych form pracy z czytelnikiem, sprawiają, że spotkania są dla nich ciekawe. Cieszą się zainteresowaniem i chętnie w nich uczestniczą. Mimo, iż większość mieszkańców nie może czytać z różnych przyczyn, to przez regularnie odbywające się spotkania, książka jest obecna w ich życiu.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony