I książki mają swoje święto czyli Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Oddziale dla Dzieci

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to niezwykłe święto w każdej bibliotece, a szczególnie dziecięcej. W Oddziale dla Dzieci obchody tego dnia rozpoczęły się z miesięcznym wyprzedzeniem, ponieważ mali czytelnicy rozpoczęli przygotowania do spotkania z gościem honorowym - poetką Agnieszką Frączek. Ta znakomita pisarka w swoich utworach popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Robi to w sposób żartobliwy i zabawny, czym zdobywa serca małych odbiorców.

Najpierw uczniowie klas III z krośnieńskich szkół podstawowych numer 3, 4, 8 i 14 wybrali i nauczyli się na pamięć wierszy autorki, aby 19 kwietnia wziąć udział w konkursie recytatorskim pt. „Wierszykarnia Agnieszki Frączek”. Recytowali m.in. „Gąskę w podróży”, „Na ganeczku”, „Wichajster”, „Zielono mi!”, „Uczulenie mam na kota”, „Babcia - czarodziejka”. Dzieci popisywały się nie tylko znajomością utworów, ale też znakomitą dykcją i ciekawą interpretacją tekstów. Wiele z nich pokazało niemałe umiejętności aktorskie. Jury po długich obradach nagrodziło: Ignacego Błażejowskiego (Szkoła Podstawowa nr 3) I miejscem, Jagodę Brzezińską (Szkoła Podstawowa nr 14) - II, a Igora Jajugę (Szkoła Podstawowa nr 8) - III. Wyróżniło: Natalię Nowak (Szkoła Podstawowa nr 4) oraz Katarzynę Feruś i Adrianę Lewicką (obie ze Szkoły Podstawowej nr 8).

Tego samego dnia z dziećmi uczestniczącymi w zajęciach w Świetlicy Socjoterapeutycznej w Ogródku Jordanowskim spotkała się Grażyna Kurowska, bibliotekarka z Oddziału dla Dzieci, która nie tylko opowiedziała im o zbliżającym się święcie książki, ale też przeczytała fragmenty powieści Gianniego Rodariego pt. „Niewidzialny Tonino”. Książka wzbudziła ogromne zaciekawienie, bo słuchacze chcieli się dowiedzieć, jak to jest, gdy człowiek staje się niewidzialny. Czy można wtedy bezkarnie psocić i żartować z przyjaciół, czy może jest to trochę niebezpieczne i czy najbliżsi o nas nie zapomną? Takie i inne dylematy mieli do rozstrzygnięcia słuchacze. Spotkanie odbyło się w ramach co miesięcznych spotkań z cyklu „Czytanie w plenerze”.

22 kwietnia do Oddziału dla Dzieci przybyły czterolatki z Miejskiego Przedszkola nr 5 - grupa „Misiów” na zajęcia z cyklu Bajkowe ZOO. Na nim poznali bohaterkę spotkania Biedronkę, także dowiedzieli się o święcie książki i o tym jak jest ono obchodzone na całym świecie. Potem odszukali w Magicznej Skrytce bajkę Joanny Liszewskiej pt. „A kto to? Biedronka”. Książeczka wprowadziła małych czytelników świat przyrody, a przede wszystkim dostarczyła im wiele informacji o życiu biedronki: dlaczego ma czarne kropeczki, jak się broni, czym się odżywia, w jaki sposób spędza zimę. Następnie przedszkolaki bawiły się naśladując postacie z wiersza Elżbiety Zarzyckiej pt. „Biedronki”, a także w zabawie ruchowej „łapiemy motyle”. Rozwiązały szereg zagadek o mieszkańcach lasów i łąk. Potem, podzielone na grupy, namalowały na planszach bohaterkę dnia. Spotkanie zakończyło się uwielbianym przez maluchów oglądaniem książek i czasopism.

Tego samego dnia o święcie książki dowiedziały się także przedszkolaki z Prywatnego Przedszkola „Tęczowa Kraina”, w którym odbyło się spotkanie z cyklu Bajki pełne marzeń. Przybyłe bibliotekarki przeczytały bajki przygotowane na co miesięczne spotkanie, a były to „Podrzutek” Moniki Maciewicz i „Brzuchatek” Steva Smallmana. Czterolatki i pięciolatki z ogromną ciekawością słuchały historii kaczątka, które wykluło się w gnieździe kury, natomiast trzylatki z uwagą wysłuchały opowieści o przytulance zwanej Brzuchatkiem.

23 kwietnia rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt. „Ilustracje z fantazją do wierszy Agnieszki Frączek”. Wzięło w nim udział 75 trzecioklasistów i czwartoklasistów z krośnieńskich szkół podstawowych nr 1, 3, 4, 14 i 15. Każdy uczestnik wykonał ilustrację do wybranego przez siebie wiersza poetki. Powstały rysunki utworów „Miss Stonoga”, „Piąte koło”, „Bziki Weroniki”, „Ufoludek”, „Arbuzy”, „Wywrotka na wrotkach” i wielu innych. Wykonano je różnymi technikami malarskimi. Skrzą się kolorami i humorem. Jury pod przewodnictwem dyrektorki Biura Wystaw Artystycznych mgr Marii Jurkowskiej nagrodziło wśród trzecioklasistów Izabelę Kolanko i Wiktorię Delimat (Szkoła Podstawowa nr 15), Emilię Mizio, Mateusza Górkę, Bartosza Urbańskiego (Szkoła Podstawowa nr 14) i Wiktorię Gondek, Kornelię Kątną, Julię Indyk (Szkoła Podstawowa nr 3). Wśród czwartoklasistów nagrody otrzymali: Aleksandra Rak (Szkoła Podstawowa nr 15) i Dominika Smereczańska (Szkoła Podstawowa nr 3).

Nagrody laureatom wręczyła po spotkaniu autorskim Agnieszka Frączek. Poetka spotkała się z dziećmi z klas III i IV ze szkół podstawowych nr 3 i 14. Opowiadała im, posługując się żartobliwymi i barwnymi przykładami, o związkach frazeologicznych, synonimach, antonimach i wyrazach wieloznacznych. Tropiła z uczestnikami najczęściej popełniane błędy językowe. Opowiadała też o różnicy między wierszem a prozą. Czytała i recytowała swoje wiersze.

Święto książki w Oddziale zakończyło spotkanie z pięciolatkami, które przybyły na zajęcia z cyklu W KrainieUczuć. Tym razem dzieci wysłuchały opowiadania Sharon Jennings pt. „Franklin czyta kolegom”. Jej tekst stał się podstawą do rozmowy o przyjaźni: czym ona jest, jaki powinien być prawdziwy przyjaciel i czy przyjacielem może być książka? Przedszkolaki zostały autorami swojej własnej książeczki. Każdy maluch wykonał rysunek, na którym narysował swoją ulubioną zabawkę. Powstałe strony zostały złączone w całość i powstała książka pt. „Zabawki „Morsów”. Nie zabrakło zabaw ruchowych: „Uliczka przyjaźni”, czy „Dziecko smutne - dziecko wesołe”, rozwiązywania zagadek, oglądania bajek zgromadzonych w Kąciku Malucha oraz filmów o przygodach żółwika Franklina. Interesujące okazały się też informacje o święcie książki.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony