Nocna wyprawa do Biblioteki!

Kilkaset osób odpowiedziało na zaproszenie Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej i noc z 10/11 maja 2013 r. postanowiło spędzić w bibliotece. Pierwsza tego typu inicjatywa w Krośnie spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony mieszkańców.

Już od 19:00 w Wypożyczalni ustawiała się kolejka osób, które postanowiły zapisać się do biblioteki (każdy bezpłatnie otrzymał kartę czytelnika, uprawniającą do korzystania ze wszystkich zbiorów i usług KBP - w Bibliotece Głównej i filiach).

Wiele osób skorzystało z możliwości otrzymania „konta VIP”, uprawniającego do jednorazowego wypożyczania przez najbliższy rok nawet 10 książek. Noc była też okazją dla osób nie zwracających książek w terminie do skorzystania z abolicji i ich oddania tym razem bez płacenia kary. Z bardzo dużym zainteresowaniem spotkał się kiermasz książki za 1 zł. To książki wycofane ze zbiorów lub tytuły, które posiadamy w kilku egzemplarzach, dlatego za symboliczną złotówkę mogły trafić do mieszkańców miasta - w ciągu 3 godzin nowych czytelników znalazło ponad 300 książek.

Ale najwięcej atrakcji w tę noc czekało na dzieci. Na początek dzieci obejrzały dwie inscenizacje przygotowane przez grupę teatralną „Molki”, działającą przy Filii nr 4 - „Wilk i owca” oraz „Strachy”,. Już o 19.00 młodzi „odkrywcy” wyruszyli w podróż do magicznej Afryki. Prawdziwe oblicze tego kontynentu, a przede wszystkim Republiki Południowej Afryki, zaprezentowała podróżniczka i pisarka - Agnieszka Podolecka, która wiele lat spędziła w tym kraju. Barwne krajobrazy, egzotyczne zwierzęta i rośliny, afrykańskie dzieci bawiące i uczące się na ulicy - takie m.in. zdjęcia przyciągnęły uwagę małych krośnian. Po takim wprowadzeniu dzieci podzielone na cztery grupy - pod kierunkiem „afrykańskich” bibliotekarek wyruszyły w podróż po bibliotece - spotykając na swej drodze przygody, przeszkody i zadania do zrealizowania.

W namiocie, bez światła, słuchały magicznej opowieści, w tym m.in. fragmentów książki „Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego i musiały odpowiedzieć na zagadki związane z czytanymi tekstami. Kolejnym przystankiem były warsztaty robienia afrykańskiej biżuterii i malowania egzotycznych masek.

Uczestnicząc w podchodach między bibliotecznymi regałami dzieci szukały wody, informacji o Saharze, musiały odczytać zaszyfrowane teksty ukryte w tajemniczych kopertach, żeby na końcu trafić na szybki kurs robienia zwierząt z balonów.

W Czytelni KBP na dzieci czekał punkt „malowania twarzy pod palmą”, a także warsztaty „szycia” afrykańskich spódniczek.

Kolorowe i roześmiane dzieci po krótkiej przerwie na posiłek rozpoczęły naukę tańca przy afrykańskich dźwiękach, a później bawiły się na spartakiadzie. Wśród konkurencji znalazły się m.in. balsamowanie mumii, rzut kokosem do celu oraz wyścigi z książką.

Dzieci wykazały się również doskonałą wiedzą na temat Afryki w quizie przeprowadzonym tuż przed północą.

Każde dziecko, które wychodziło z biblioteki po kilkugodzinnej zabawie, otrzymało „Certyfikat Odkrywcy Afryki”.

Kiedy dzieci bawiły się w afrykańskich rytmach, dorośli mogli obejrzeć w Saloniku Artystycznym KBP dwie komedie - „O północy w Paryżu” i „To skomplikowane”, skorzystać z bieżącej prasy lub Internetu, wypożyczyć książki w Wypożyczalni Głównej, Oddziale dla Dzieci lub w Dziale Gromadzenia i Opracowania zobaczyć, co dzieje się z książką zanim trafi na półkę.

Biblioteka czynna do północy - to propozycja bibliotekarzy KBP, która spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony odwiedzających w tę noc bibliotekę - dzieci wychodząc pytały, kiedy będzie następna. Mamy nadzieję, że tego typu akcja to również okazja dla osób, które jeszcze nigdy nie były w bibliotece, do zostania „systematycznym” czytelnikiem, ale także do zwrócenia uwagi na zbiory i usługi, które oferujemy, a o których może nie wszyscy wiedzą. KBP to Biblioteka Główna przy ul. Wojska Polskiego 41 otwarta od poniedziałku do piątku do 19.00, w soboty do 15.00; siedem filii na dużych osiedlach mieszkaniowych; blisko 200 tys. książek, ponad 100 tytułów prasy bieżącej, 40 tys. zbiorów specjalnych - m.in. audiobooków i filmów DVD; we wszystkich placówkach bezpłatny dostęp do Internetu.

„Noc w bibliotece” odbyła się pod hasłem „Podróżowanie można zacząć w bibliotece” - w nawiązaniu do tego hasła specjalnie oznaczone zostały regały z przewodnikami po niemal wszystkich krajach, w Wypożyczalni Głównej. Zbliżają się wakacje, na pewno warto już teraz sięgnąć po przewodnikowe wskazówki. W Wypożyczalni do końca czerwca czynna jest również wystawa „Smak afrykańskiej podróży”, na której prezentowane są wybrane książki podróżnicze oraz artykuły - wspomnienia z pobytu w Afryce, drukowane w czasopismach prenumerowanych przez bibliotekę.

Noc w bibliotece zorganizowana została przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną w ramach obchodzonego w dniach 8-15 maja - X Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, w tym roku pod hasłem „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony