Kreatywnie w F4 - X Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Oferta imprez czytelniczych, przygotowana na Tydzień Bibliotek, adresowana była zarówno do dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Opracowana została pod takim kątem, by każdy czytelnik, korzystając z niej, mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego oraz wykazać się kreatywnością w tworzeniu swojej bibliotecznej przestrzeni.

Obchody Tygodnia Bibliotek zapoczątkowała uroczystość związana z pierwszą wizytą w bibliotece dzieci ze szpitalnego „Bajkowego kącika”. Towarzyszyli im rodzice i terapeuci. Dzieci z dużym zaangażowaniem i swobodą uczestniczyły we wszystkich proponowanych im zabawach i konkursach. Duże wrażenie zrobiła na nich inscenizacja „Przemądrzały skrzat” przygotowana specjalnie na tę okazję przez „Molki”. Z przejęciem śledziły akcję przedstawienia, a później gromkimi brawami dziękowały aktorom. Nie lada atrakcją dla maluchów było zetknięcie się z opowieściami o bibliotecznych Rupakach. Dzieci wysłuchały wiersza D. Wawiłow „O Rupakach”, a następnie podczas zabawy ruchowej, próbowały stworzyć swoje wyobrażenia o nich, naśladując ich zachowania. Na koniec spotkania po tańcach i zabawach z chustą Klanzy, czekała ich niespodzianka: na własne oczy zobaczyły prawdziwego, tajemniczego Rupaka. Mogły się z nim pobawić i na pamiątkę wizyty w bibliotece zabrać go ze sobą.

Propozycje dla młodzieży szkolnej to: udział w spotkaniu z podróżniczką Agnieszką Podolecką oraz dwie lekcje biblioteczne. Celem obydwu lekcji było nie tylko omówienie zaproponowanych tematów, ale przede wszystkim wzbudzenie u uczestników działań kreatywnych. W lekcji „Kreuję moją przestrzeń w bibliotece” wzięli udział czwartoklasiści, którym za pomocą prezentacji multimedialnej, przedstawiono działania biblioteki realizowane na rzecz czytelników, a później zaproponowano wypowiedzenie się na temat ich wizji biblioteki. Dobierając się w zespoły, dzieci za pomocą różnych środków i form przekazały propozycje swoich potrzeb czytelniczych. Układały slogany i hasła reklamujące Filię nr 4, zaimprowizowały krótkie scenki ukazujące idee korzystania z książek oraz stworzyły: plakaty i listę marzeń czytelnika. Dla nas bibliotekarzy, właśnie ona stała się wskazówką i podpowiedzią. Znalazły się na niej: kółko gier i zabaw, wznowienie Festiwalu Bajek, zajęcia choreograficzne i tablica interaktywna. Lekcja ta pokazała, że dzieci potrafią docenić dużą rolę książki i biblioteki, że zależy im na tym, by była miłym i przyjaznym im miejscem. Kreatywności nie zabrakło także w czasie „Spotkania z poezją”, w którym udział wzięli gimnazjaliści. Lekcja poświęcona K.I. Gałczyńskiemu, pozwoliła im nie tylko poznać ciekawe fakty z życia i twórczości poety, ale również wyzwoliła w nich wrażliwość na piękno języka i przekazywanie uczuć. Zainspirowani piękną, miłosną poezją, sami pokusili się o interpretację wiersza „Rozmowa liryczna”. W ten poetycki nastrój wpisał się także konkurs recytatorski wierszy Juliana Tuwima, w którym udział wzięli uczniowie klas czwartych z ośmiu krośnieńskich szkół podstawowych. Recytujący wiersze, nie tylko doskonale opanowali teksty pamięciowo, ale potrafili w sposób niezwykle aktorski zinterpretować je, podkreślając ich wyraz przebraniem i rekwizytami. Jury, po wysłuchaniu recytacji oceniło poziom konkursu jako bardzo wysoki i wyrównany, przyznając aż 19 nagród książkowych.

Także na spotkaniu DKK „Wtajemniczeni” można było wykazać się kreatywnością dopisując różne zakończenia do detektywistycznej książki M. Widmarka i H. Willis „Tajemnica szpitala”, co wcale nie było łatwym zadaniem, ale - jak przystało na wytrawnych klubowiczów - udało się mu sprostać.

Wszyscy kreatywni, uczestniczący w spotkaniach w X Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek odnaleźli dla siebie swoją przestrzeń w Filii nr 4. Inspirowanie do działań poprzez książkę wyszło nawet poza bibliotekę i miało miejsce podczas kolejnego spotkania w cyklu „Łatwe i trudne tematy” w Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Krośnie. Ogólnie w czasie Tygodnia Bibliotek w Filii nr 4 uczestniczyło 250 osób.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony